Co zrobić z rabarbaru?
Niech żałują ci, którzy stronią od niego, bo wydaje im się zbyt kwaśny. Rabarbar, bo o nim mowa, genialnie się sprawdza w kuchni. Coraz częściej doceniany jest nie tylko podczas przygotowywania ciast i deserów ale jako dodatek do wytrawnych dań. Wspaniale podkreśla smak mięs i serów. Tak więc co zrobić z rabarbaru?
Rabarbar to warzywo
Rabarbar zwyczajny nazywany inaczej rzewieniem ogrodowym jest byliną warzywną z rodziny rdestowatych. W kuchni wykorzystuje się części liści tej rośliny tzw. ogonki liściowe.
Ogonki liściowe rabarbaru w zależności od odmiany mogą się różnić kolorem. Występują czerwone, różowe i zielone. Te pierwsze są słodsze i łagodniejsze w smaku, zawierają też mniej szczawianów, które powinny ograniczać w swojej diecie osoby chorę na dnę moczową, reumatyzm i kamienie nerkowe.
Mimo to rabarbar jest bardzo zdrowy. Zawiera duże ilości witaminy A, C i E, a także kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez, a jego kwaśny smak zawdzięczamy kwasowi cytrynowemu i jabłkowemu.
Rabarbar nie jest wymagającą rośliną i rośnie praktycznie bez opieki. W łatwy sposób i bez wysiłku od maja do lipca ogonki liściowe rabarbaru można mieć pod ręką w przydomowym ogrodzie. A więc co zrobić z rabarbaru?
Sposoby na wykorzystanie rabarbaru
W kuchni wykorzystanie rabarbaru jest wszechstronne i tylko wyobraźnia nas ogranicza. Można go dodawać piekąc ciasta, robiąc crumble, pierogi, czy naleśniki. Pić w postaci kompotu i lemoniady. Nie ma znaczenia, czy przygotowujesz przystawkę, zupę, danie główne, czy deser w każdym z nich się odnajdzie.
Duszony rabarbar
Składniki: 1 kg rabarbaru, 40-50 dag cukru.
Przygotowanie: Umyj rabarbar i pokrój go na kawałki. Następnie wrzuć go do garnka najlepiej takiego z grubym dnem i zasyp cukrem. Odstaw rabarbar na godzinę lub dwie, by puścił sok. Potem duś go pod przykryciem przez około 10 minut. Przełóż do sterylnych słoików i zakręć. Słoiki owiń ręcznikiem i ułóż do góry dnem na 12 godzin lub możesz je zapasteryzować.
Duszony rabarbar w mgnieniu oka możemy zamienić też w mus, wystarczy go po prostu zblendować.
Pieczony rabarbar
Składniki: 3 łodygi rabarbaru, 3-4 łyżki brązowego cukru, laska wanilii, odrobina wody.
Przygotowanie: Odetnij końcówki rabarbaru, a jego łodygi pokrój na kawałki długości około 5 cm. Do naczynia żaroodpornego wlej odrobinę wody, w ilości takiej, by pokrywała jego dno. Pokrojony wcześniej rabarbar włóż do naczynia, posyp cukrem i zamieszaj. Z laski wanilii wyciągnij nasiona i dodaj je do resztszty. Na wierzchu ułóż też rozcięta laskę wanilii. Piecz w 190 stopniach przez około 20-25 minut. W trakcie pieczenia przemieszaj rabarbar, by pokrył się sosem. Idealny do podawania na ciepło, choć zimny też będzie smakował.
Dżem z rabarbaru
Składniki: 2 kg rabarbaru, 2 kg cukru
Przygotowanie: Łodygi rabarbaru pokrój na cienkie kawałki. Pamiętaj, by nie wyrzucaj białych części rabarbaru bo to one są najsłodsze. W dużym garnku o grubym dnie wymieszaj rabarbar z cukrem i pozostaw na noc, żeby łodygi puściły sok. Następnego dnia garnek z rabarbarem należy smażyć około 20 -30 min na małym ogniu, cały czas mieszając aby nic się nie przypaliło. Zdjąć z ognia, przełożyć dżem do słoików i zapasteryzować. Dżem przechowywany w chłodnym miejscu powinien być dobry przez mniej więcej rok.
Kompot z rabarbaru
Składniki: rabarbar 1 kg, zimna woda 2,5 l, cukier 300 g
Przygotowanie: Rabarbar umyj i obierz ze skórki. Pokrój w kostkę i włóż do garnka. Nalej zimnej wody i gotuj około 15 minut. Następnie zdejmij kompot z ognia i posłódź wedle uznania.
Lemoniada z rabarbaru
Składniki: 1 kg rabarbaru, 1,5 l wody, 5 łyżek cukru, sok z 1 dużej cytryny, listki mięty, lód.
Przygotowanie: Umyty rabarbar pokrój na małe kawałki. Włóż do garnka, zalej wodą i dodaj cukier. Zawartość garnka doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 5 minut. Odstaw do wystygnięcia. Potem przecedź i dodaj sok z cytryny oraz zamieszaj. Podawaj z lodem i listkami mięty.
Zupa z rabarbaru
Składniki: 1/2 kg rabarbaru, 2 szklanki wrzątku, 1,5 szklanki mleka,1 łyżka mąki ziemniaczanej, 2 żółtka, 1 łyżeczka cynamonu mielonego, 15 g cukru waniliowego, cukier.
Przygotowanie: Oczyść rabarbar i drobno posiekaj. Rabarbar zalej 2 szklankami wrzącej wody, następnie przetrzyj przez sito lub zmiksuj. W szklance mleka rozmieszaj mąkę ziemniaczaną i dodaj do reszty, zagotuj. Po zdjęciu z ognia, dosyp cynamon i cukier waniliowy. Żółtka utrzyj z cukrem, wymieszaj z pozostałą częścią mleka i wlej do gorącej zupy.W razie potrzeby dodaj do smaku cukier. Spożywaj na gorąco lub na zimno.
Rabarbarowy krem do ciasta
Składniki: 400 g rabarbaru,60 – 80g cukru, 8 g żelatyny ( 2 łyżeczki plus 2 łyżki zimnej wody). 200 ml schłodzonej śmietany kremówki 36%.
Przygotowanie: Żelatynę zalej wodą i odstaw na 7 minut. Umyty i pokrojony w kostkę rabarbar włóż do garnka i dodaj cukier i wodę. Podgrzej na małym ogniu. Gdy rabarbar się podsmaży, puści sok zdejmij z ognia i zmiksuj na krem. Otrzymaną masę ponownie podgrzej, aż do wrzenia. Następnie zdejmij garnek z palnika i dodaj wcześniej przygotowaną żelatynę. Mieszaj energicznie dopóki cała żelatyna się rozpuści i pozostaw do wystudzenia. Teraz mikserem na średnich obrotach ubij śmietanę. Dodaj do niej zimną masę rabarbaru, zrób to w trzech turach i mieszaj ręcznie przy użyciu trzepaczki. Dokładnie wymieszaj i włóż krem do lodówki. Co jakiś czas sprawdzaj jego konsystencje. Ma być na tyle gęsty by nie spłynął z wypieku, jednak nie za bardzo, by dał się po nim rozprowadzić.
Lody, lody dla ochłody
Ciepłe dni zachęcają nas do podjadania orzeźwiających słodkości. Więc, gdy zastanawiasz się co zrobić z rabarbaru mam dla ciebie odpowiedź-lody. Brzmi świetnie!
Lody z rabarbaru – przepis I
Składniki: 6-8 łodyg rabarbaru, 1/2 szkl cukru, 1 laska wanilii, 400ml gęstej śmietany,1/2 szkl mleka.
Przygotowanie: Obierz rabarbar, pokrój na mniejsze kawałki i zalej je w garnku ok 1/2 litrem wody tak, aby były tylko nią przykryte. Dodaj cukier, ziarenka wanilii i gotuj na średnim ogniu do czasu, aż rabarbar się rozpadnie. Odstaw do wystygnięcia. Następnie rabarbarową miksturę dokładnie wymieszaj z kremówką oraz mlekiem. Przelej do szczelnego pojemnika przystosowanego do przechowywania żywności i włóż do zamrażalki. Mieszaj masę co godzinę do czasu, aż zauważysz, że konsystencja przypomina lody. Stanie się to po około 3 godzinach.
Lody z rabarbaru – przepis II
Składniki: 0,5 kg rabarbaru, 1 l wody, 200 g cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 2 jajka, 2 żółtka, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 200 g śmietanki kremówki.
Przygotowanie: Umyj rabarbar, odetnij liście i zdrewniałe końcówki. Pokrój warzywo na około centymetrowe kawałki. Do garnka wlej litr wody, wsyp 100 g cukru, cukier waniliowy i wrzuć rabarbar. Duś wszystko ok.15-20 minut aż rabarbar się rozgotuje. Zdejmij z ognia i wystudź.
Zmiksuj blenderem na gładki mus. Następnie dodaj jajka i żółtka, mąkę ziemniaczaną. Dokładnie wymieszaj przy użyciu trzepaczki i zagotuj. Gdy masa zgęstnieje ściągnij z ognia i ponownie ostudź. Śmietankę ubij z pozostałymi 100 g cukru i dodać do masy rabarbarowej, delikatnie mieszając. Przelej do pojemnika i zamroź.
Lody z rabarbaru – przepis III
Składniki: 3 łodygi rabarbaru, 2 łyżki miodu, 1/2 szklanki wody, 1 banan, 1/2 szklanki gęstego jogurtu naturalnego
Przygotowanie: Rabarbar umyj i obierz ze skórki. Pokrój łodygi na plasterki i wrzuć do średniej wielkości garnka. Zalej wodą, dodaj łyżkę miodu i duś dopóki rabarbar zrobi się miękki. Banana pokrój w kostkę i zblenduj go z ostudzoną masą rabarbarową, dodaj też łyżkę miodu i jogurtu. Masę przełóż do pojemnika i zamroź na kilka godzin, co jakiś czas mieszając masę.
Lody z rabarbaru – przepis IV sorbet
Składniki: 3 łodygi rabarbaru (jeśli są bardzo długie), 100 ml wody, sok z 1/4 cytryny, 1 łyżka cukru ( można też być syrop klonowy).
Przygotowanie: Umyj, obierz rabarbar i pokrój na niewielkie kawałki. W garnku podgrzej wodę i rozpuść w niej cukier. Dolej soku z cytryny i wrzuć rabarbar. Na garnek nałóż pokrywkę i zmniejsz temperaturę. Duś ok 5 minut aż rabarbar zmięknie. Odstaw rabarbar dopóki nie ostygnie, a następnie zmiksuj. Przelej masę do foremek na lody i schładzaj w zamrażalniku minimum 6 godzin.
Rabarbar w wersji wytrawnej
Tak, tak rabarbar to nie tylko słodkości. Podawany do dań mięsnych, serów, czy w sałatkach w kompozycji z innymi warzywami i owocami smakuje wyśmienicie. Jeśli jeszcze nie próbowałeś go w takiej wersji, warto spróbować. Niezapomniane wrażenia kulinarne gwarantowane.
Pikle z rabarbaru
Składniki: rabarbar – 2-3 łodygi,ocet jabłkowy – 1 szklanka, woda – 1 szklanka, cukier brązowy – 1 szklanka, kolendra (ziarna) – 1/2 łyżeczki, gożdziki – 5 sztuk, liść laurowy – 3 sztuki, ziele angielskie – 4 sztuki, gorczyca – 1/2 łyżeczki, płatki suszonego chili – opcjonalnie
Przygotowanie: Zmieszaj w garnku wszystkie składniki marynaty: wodę, ocet, brązowy cukier i przyprawy. Zagotuj i doprowadź do wrzenia. Posmakuj zalewę. Powinna być słodko- kwaśna, smaczna, nie za ostra. Dopraw ją wg.własnego gustu rozcieńczając odrobiną wody lub dodając więcej cukru. Rabarbar można obrać lub nie, wedle uznania. Pokrój go na ok. 4 cm kawałki i ułóż ciasno w słoiku. Zalej gorącą zalewą i wstaw na 2-3 dni do lodówki. Po tym czasie rabarbarowe pikle będą gotowe do spożycia. Chcąc przechowywać je dłużej poddaj je pasteryzacji.
Rabarbarowe sosy do mięs i sałatek
Sos rabarbarowy – przepis I
Składniki: 1 kg rabarbaru, 1 kg cukru, 3 łyżki świeżego imbiru, cytryna.
Przygotowanie: Rabarbar umyj i pokrój w kostkę. Cytrynę sparz wrzątkiem, obierz skórkę i drobniutko pokrój lub zetrzyj na tarce. Tarty będzie potrzebny też imbir. Następnie rabarbar zmieszaj ze skórką cytrynową, cukrem i imbirem. Odstaw do lodówki na ok. 8 -10 godz. Po tym czasie gotuj je na małym ogniu, tak długo aż masa zmniejszy swą objętość o połowę. Przełóż do słoika, by przechować na dłużej.
Sos rabarbarowy – przepis II
Składniki: 200 g rabarbaru, 2 łyżki płynnego miodu, oliwa z oliwek, łyżka octu balsamicznego, sól do smaku.
Przygotowanie: Obierz rabarbar, opłukaj i posiekaj. Wrzuć do garnka, dodaj miód, łyżeczkę oliwy z oliwek i łyżkę octu balsamicznego. Gotujemy przez 10 minut, aż rabarbar się rozpadnie i dopraw szczyptą soli. Sos przetrzyj przez sitko. Następnie poddaj go redukcji wstawiając na mały ogień na 5 minut. Wystudź i serwuj na zimno.
Sos rabarbarowy – przepis III
Składniki: 2 łyżki masła, około 150-180 g rabarbaru, 2 łyżeczki brązowego cukru, mielony imbir, pieprz, 1/3 szklanki wody.
Przygotowanie: Umyty rabarbar pokrój na ok 1 cm kawałki. W garnuszku rozpuść masło i dorzuć do niego rabarbar, cukier oraz trochę wody. Gotuj aż część rabarbaru się rozpadnie. Dopraw imbirem i pieprzem. Podawaj na gorąco. Ten sos idealnie pasuje do wątróbki.
Sos rabarbarowy – przepis IV: Chutney
Składniki: 3/4 szklanki obranego i drobno pokrojonego rabarbaru,1/2 szklanki drobno pokrojonej cebuli, 1/2 szklanki rodzynek, 1/2 szklanki wody, 2 łyżki octu winnego,2 łyżki cukru,1/2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki, 3 łyżki oleju rzepakowego,sól, pieprz.
Przygotowanie: Rozgrzej olej i dodaj cebulę. Podsmaż na małym ogniu ok. 10 minut, następnie dodaj rabarbar i podsmaż kolejne 10 minut często mieszając. Potem dodaj pozostałe składniki i duś, aż do całkowitej miękkości rabarbaru, by sos zrobił się gęsty. Możesz zmiksować blenderem chcąc uzyskać gładki mus lub rozdrobnić go tylko widelcem. Nadaje się do podawania zarówno na ciepło jaki i na zimno.
Sos rabarbarowy – przepis V: Chutney
Składniki: 1 średnia czerwona cebula, 2 łodygi rabarbaru, 2 łyżeczki cukru, gałązka tymianku lub rozmarynu, 1 łyżka musztardy (najlepiej Dijon lub angielska),sól i pieprz do smaku, 2-3 łyżki oliwy do smażenia.
Przygotowanie: Obierz i bardzo drobno posiekaj cebulę oraz rabarbar. Na rozgrzanej oliwie zeszklij cebulę. Wrzuć rabarbar, cukier i zioła. Podsmaż cały czas mieszając, aż powstanie jednolita masa. W razie potrzeby dolej odrobinę wody. Na końcu dodaj musztardę, posól i popieprz. Sos podawaj na zimno, najlepiej smakuje do serów.
Jest mnóstwo przepisów, które podpowiedzą ci co zrobić z rabarbaru. Jak widać przy każdym z nich nie można obejść się bez cukru, który równoważy kwaśny smak warzywa. W związku z tym przygotowując rabarbar warto też sięgać po jego zamienniki, takie jak np. ksylitol, melasa, miód, czy stewia.