Co zrobić na kaca?
|

Co zrobić na kaca?

Dobra zabawa, świetny nastrój, z tym kojarzy się nam alkohol. Jednak kiedy wypijemy za dużo, często obiecujemy sobie, że już nigdy po niego nie sięgniemy… aż do kolejnej okazji.

Co to jest kac i skąd się bierze?

Kac to nic innego jak zatrucie alkoholowe, a nieprzyjemne objawy pojawią się w kilka godzin po spożyciu zbyt dużej jego dawki.

W naszym organizmie w wyniku spożycia alkoholu zachodzą skomplikowane procesy biochemiczne, a głównym winowajcą naszego złego samopoczucia jest etanol w nim zawarty. W naszym ciele przemiany alkoholu w zachodzą w 90% w wątrobie.

Metabolizm alkoholu przebiega w dwóch fazach. Najpierw etanol przekształcany jest w toksyczny aldehyd octowy, który jest 10-krotnie bardziej toksyczny niż sam etanol. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za przykre skutki zatrucia alkoholem. Kolejną fazą procesu jest przekształcenie aldehydu octowego w kwas octowy, który z kolei wchodzi w dalsze przemiany.

Pozostała cześć alkoholu trafia do serca, a następnie do płuc, które są wstanie wydalić jedynie od 2 do 10% spożytego alkoholu. Reszta trafia do krwiobiegu, a wraz z nim do wszystkich najważniejszych organów wewnętrznych, w tym także do mózgu.

Im więcej substancji chemicznych, obok etanolu, znajduje się w alkoholu, tym gorszy czeka nas kac.

Co zrobić na kaca

Objawy kaca

Objawy kaca i to ile trwa kac, są kwestią indywidualną. Najczęściej jednak utrzymuje się przez kilka do kilkudziesięciu godzin. Szybkość z jaką organizm metabolizuje alkohol uzależniona jest od naszych genów, które wpływają na wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej.

Im bardziej aktywna forma genu, tym szybciej metabolizuje się etanol i w związku z tym szybciej pozbywamy się uciążliwych objawów zatrucia. Posiadacze takiego genu mogą spożywać więcej alkoholu i tym samym wolniej wprowadzać się w stan upojenia.

Występują też takie mutacje genu (najczęściej u populacji dalekowschodnich), które powodują, że w związku z wolnym tempem przekształcania aldehydu octowego na kwas octowy osoba spożywająca alkohol zatruwa się alkoholem już przy niewielkiej jego ilości. Nie ma więc jednej odpowiedzi na to, ile trwa kac.

ból głowy, to typowy objaw kaca

Typowe objawy kaca to:

  • ból głowy,
  • pragnienie,
  • światłowstręt i nadwrażliwość na hałas,
  • nudności i biegunka,
  • uczucie rozbicia,
  • apatia,
  • problemy z koncentracją,
  • bezsenność,
  • osłabienie
  • brak łaknienia lub nadmierny apetyt,
  • dreszcze i nadmierna potliwość,
  • zaburzenia funkcji motorycznych organizmu,
  • rozdrażnienie.
  • złe samopoczucie,
  • zmęczenie,
  • wymioty,
  • przyspieszona praca serca,
  • podniesione ciśnienie.

Zapobieganie – co zrobić, aby nie mieć kaca?

Jeśli spodziewasz się, że sięgniesz po procenty, możesz zastosować się do patentów, które pomogą Ci zminimalizować porannego kaca.

Pamiętaj by nie pić alkoholu na pusty żołądek. Zjedz najlepiej na godzinę przed. Solidny posiłek bogaty w zdrowe tłuszcze i białko stworzy na ściankach żołądka warstwę ochronną, spowolni to przenikanie alkoholu do krwi. Przed planowanym spożywaniem alkoholu postaraj się być wypoczęty. Zmęczony będziesz bardziej podatny na jego działanie.

na kaca pij jeden rodzaj alkoholu

Sposoby na kaca – podczas picia

Zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu i trzymaj się tego wyboru do końca. Wiem, wiem nie jest to takie proste kiedy na stole kilka rodzajów do wyboru, a Ty po prostu chciałbyś spróbować wszystkiego. Wierz mi, tak będzie lepiej.

Znaczenie ma też jaki alkohol wybierzesz. Największego kaca powodują alkohole ciemne takie jak brandy, bourbon, czerwone wino, ciemny rum i whiskey.

Zawierają one więcej zanieczyszczeń powstających w wyniku fermentacji dlatego lepiej wybrać jasne: białe wino, gin czy wódkę.

Oprócz alkoholu pij też inne napoje, uchroni to Twój organizm przed odwodnieniem. Wystrzegaj się jednak napoi gazowanych, bo choć smakowo dobrze komponują się z alkoholem, defacto potęgują kaca i problemy żołądkowe.

Unikaj też palenia papierosów, nikotyna w nich zawarta spotęguje kaca. Najlepiej nie pal w ogóle. Nie spiesz się z piciem, to nie wyścigi. Rób kilkunastominutowe przerwy, by organizm nadążył z wchłanianiem alkoholu. Przed zaśnięciem wypij dwie szklanki wody, możesz też zażyć aspirynę lub witaminę C.

łóżko - kac gigant

Co zrobić na kaca – kolejnego dnia

Co zrobić, kiedy na zapobieganie już za późno i budzisz się rano tylko z jedną myślą: jak leczyć kaca giganta?

Zazwyczaj ciężko jest nawet wstać z łóżka, po prostu nie mamy siły. Najważniejsze by zadbać wtedy o nawodnienie organizmu. Spróbujmy też coś zjeść.

Jeśli nie mamy problemów z żołądkiem najlepsze będzie śniadanie zawierające spore dawki białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Sięgnijmy więc po jajka, które są bogatym źródłem cysteiny – aminokwasu, który przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z wątroby. Na bolący żołądek dobry będzie napar z siemienia lnianego, działający osłaniająco na jego śluzówkę. Ze względu na moczopędne działanie kofeiny, na kacu najlepiej jej unikać.

Zmuśmy się też do wstania z łóżka, by wziąć prysznic. Dobrze zrobi nam też wyjście na spacer, albo chociażby przewietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy.

Po metodę „klin klinem” siegajcie tylko w ostateczności. Kiedy czujemy się bardzo źle rozcieńczony alkohol w małej dawce pomoże komórkom wrócić do normalności.

leki na kaca

Sprawdzone sposoby na kaca – czyli co na kaca radzi medycyna

Dostępne, medyczne środki na kaca pomogą nam jedynie złagodzić nieprzyjemne następstwa spożywania alkoholu. Nie ma się co łudzić, że po zażyciu specyfiku z apteki objawy ustapią jak ręką odjął, swoje i tak trzeba przecierpieć.

Środki te dostarczą nam elektrolitów, w tym sodu, potasu i chlorków, które utraciliśmy w wyniku spożywania alkoholu. Wzbogacone glukozą, stanowiącą łatwo przyswajalne źródło energii. Jeżeli odczuwamy silny ból głowy, możemy sięgnąć po preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego lub ibuprofenu. Pamiętajmy, że farmaceutyki mogą podrażniać żołądek, więc stosowanie powinny być w ostateczności.

kiszone ogórki

Domowe, sprawdzone sposoby na kaca

Sprawdzonym sposobem na kaca jest uzupełnianie elektrolitów, „wypłukanych” przez alkohol z organizmu. Uzupełnimy je pijąc wodę mineralną, warto wzbogacić ją o sok z cytryny i miód.

Jeśli chcemy pozbyć się nudności dodajmy też do wody łyżeczkę świeżego imbiru.

Znakomitym rozwiązaniem na kaca jest też zielony koktajl. Wystarczy zmiksować wodę z liśćmi szpinaku i pietruszki, sokiem z cytryny lub pomarańczowym oraz niewielką ilością soli.

Sprawdzonym sposobem na kaca są też kiszonki. Sok z kiszonej kapusty jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, szybko więc uzupełnia ich niedobór, a zawarte w kiszonej kapuście bakterie probiotyczne wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.

Szklanka soku z kiszonej kapusty wypita na czczo pomoże skutecznie ugasić pragnienie.

Podobne dobroczynne właściwości na kaca ma także sok z kiszonych ogórków i kwas buraczany.

Objawy kaca złagodzimy też za sprawą aminokwasów i minerałów zawartych w młodych szparagach. Zjedzone przed wypiciem alkoholu, pomogą uchronić komórki wątroby przed jego szkodliwymi metabolitami.

Niedoborowi potasu, a co za tym idzie drżeniu ciała i kołataniu serca zaradzimy wypijając sok pomidorowy.

Na kaca pomogą też zioła. Zaparzone mięta i rumianek zniwelują uczucie ociężałości w głowie i mdłości.

Już wiecie co zrobić na kaca. Sposobów na przeciwdziałanie mu, jak i łagodzenie jego objawów jest wiele, jednak stuprocentową pewność, że kaca mieć nie będziemy da nam tylko wstrzemięźliwość alkoholowa.

Dobra zabawa bez alkoholu też jest możliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.