Co zrobić żeby buty nie obcierały
|

Co zrobić żeby buty nie obcierały?

Pęcherze na stopach, krwawiące pięty, każdy to kiedyś przeżywał. Nic tak nie potrafi zepsuć pieszej wędrówki, czy imprezy jak niewygodne buty. Co zrobić żeby buty nie obcierały?

Dobór odpowiedniego obuwia

Chcąc uniknąć problemu i nie być zmuszonym w przyszłości, by  zastanawiać się co zrobić żeby buty nie obcierały, pamiętaj nie kupuj byle czego. Tony butów, które będą leżeć w szafie i których ze względu na brak wygody i tak nie chce się nosić, nie są potrzebne. Bardzo często już właśnie na etapie przymierzania i kupna butów skutecznie można wyeliminować takie niedogodności.

Niestety coraz częściej przy zakupie butów kierujemy się tym, że dany model po prostu nam się podoba, albo jest dostępny w rewelacyjnej cenie. Zapominamy o zdrowym rozsądku, dajemy ponieść się emocjom i to największy błąd. Pamiętajcie, że to jak wyglądają wasze buty nie jest najistotniejsze.

Warto pamiętać o tym podczas zakupów

Nie kupuj za małych butów

Noszenie za ciasnych butów wiąże się z możliwością odczuwania bólu i drętwieniem palców. Jest to też jedna z prostszych dróg do tego, by właśnie zafundować stopom odciski i pęcherze. Za małe buty przyczyniają się też do nadmiernego pocenia się stóp, co stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Ważne jest też to, że zbyt ciasne buty mogą uszkadzać płytki paznokci, obciążać stawy i przyczyniać się do powstawania zniekształceń i deformacji stóp. 

Nie kupuj za dużych butów

Z kolei zbyt duże buty to mniejsza stabilność dla stopy, co naraża nas na powstanie kontuzji np. skręcenie kostki. Takie buty mają też pole do popisu, by powodować bolesne otarcia i pęcherze. Rany w przypadku za dużych butów powstają najczęściej w okolicach pięty oraz ścięgna Achillesa, dlatego przymierzając buty zawsze zawiązuj lub zapinaj je.

za ciasne buty

Najlepiej kupuj buty wieczorem

Po całym dniu stopy delikatnie puchną, więc przymierzając je w późniejszych godzinach, będzie łatwiej ocenić, czy rzeczywiście są wygodne i dobrze dopasowane do kształtu stopy.

Zwracaj uwagę na wykończenie obuwia

Przyjrzyjcie się np. czy na pięcie danego modelu znajdują się twardsze elementy, które potencjalnie mogą być źródłem otarć. Buty często obcierają nas też dlatego, że ich wnętrze nie jest gładkie. Czasem wystarczy wystający szew lub resztka kleju do butów, by nabawić się otarć. Dokładnie więc sprawdzajcie palcami wnętrze obuwia. Jeśli zauważycie jakieś wystające, ostre elementy najlepiej ich nie kupujcie.

Najlepsze buty to te z naturalnych tworzyw

Nie bez przyczyny skórzane buty cieszą się niesłabnącym powodzeniem są najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla skóry stóp. Jednak nie liczy się tylko zewnętrzna warstwa obuwia, ważne jest, by miały też skórzaną wkładkę. Jeśli wybrane buty takiej nie mają, można ją wymienić i dokupując taką ze skóry. 

Zapobiegaj otarciom!

Stało się! Kupiłeś obuwie które obciera, rodzi się więc pytanie co zrobić żeby buty nie obcierały?

Wypróbuj triki na obcierające buty

Postarajcie się rozchodzić buty

Zanim wyjdziecie w nowych butach na wiele godzin, wcześniej pochodźcie w nich w domu. Będziecie mniej więcej wiedzieli czego się spodziewać. Już czujecie, że cisną, możecie je rozciągnąć domowymi sposobami. Do jednego z nich przydadzą się grube skarpetki. Zamoczcie je w wodzie, załóżcie na stopy i na nie wsuńcie niewygodne buty. Chodźcie tak przez około 15 minut. Powtarzajcie tą czynność przez klika dni, aż uzyskacie oczekiwany efekt.

Zastosujcie krem

To sprawdzony sposób na obcierające buty, należy nim posmarować kłopotliwe miejsce wewnątrz buta. Dzięki temu zabiegowi tworzywo zmięknie i nieco się rozbije.

Papier ścierny

Nadaje się do usuwania wystających i ostrych elementów wewnątrz obuwia, takich jak szew lub resztka kleju.

Szewc

Kiedy domowe sposoby nie przyniosły zadowalającego rezultatu z niewygodnymi butami udajcie się do szewca. Pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona. Szewc może min. przymocować ochronne zapiętki na stałe lub rozbić buty na tzw. kopycie.

Używajcie akcesoriów, które chronią stopy

  • Zapiętki to samoprzylepne poduszki żelowe, które świetnie zabezpieczają narażone na otarcia lub ucisk miejsca na stopach. Dzięki temu, że są przezroczyste są praktycznie niewidoczne. Wystarczy przymocować je do fragmentu obuwia, który rani piętę i gotowe.
  • Pół-wkładki przeciwdziałają ślizganiu się stopy w obuwiu na wysokim obcasie, a za sprawą żelowej konsystencji odciążają śródstopie. Sprawdzają się zwłaszcza podczas noszenia sandałów na szpilce, zapobiegając wysuwaniu się stóp i amortyzując nacisk na palce.
  • Plastry ochronne. Możecie ich używać już wtedy, gdy po zakupie zakładacie buty pierwszy raz, nie czekając aż pojawią się pęcherze i otarcia. Przezroczyste lub cieliste plastry nie będą rzucać się w oczy.
  • Samoprzylepne hamulce żelowe – sprawdzają się w przypadku butów na obcasie. Zwiększają komfort podczas chodzenia, zapobiegają wysuwaniu się stóp i amortyzują nacisk na palce.
  • Stosujcie talk. Użycie talku to patent na ochronę gołych stóp, bo szczególnie wtedy, gdy zakłada się sandały, czy klapki już niewiele nam może pomóc. Skóra dzięki takiemu zabiegowi stanie się mniej podatna na zranienia i otarcia.

Niestety nawet najlepiej dobrane buty po wielogodzinnym noszeniu mogą obcierać. Więc co zrobić żeby buty nie obcierały? Kierujcie się zdrowym rozsądkiem i dobierajcie je odpowiednio do panującej aury i okoliczności w jakich będą wam służyć. Przy dłuższych eskapadach warto mieć przy sobie plastry ochronne i inne buty na zmianę.

Similar Posts