Co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie?
| |

Co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie?

Wiosna to pora roku, na którą większość z nas czeka z utęsknieniem. Dłuższe dni, wyższe temperatury, śpiew ptaków i ten zapach unoszący się w powietrzu – jak tego nie kochać!  Zastanawiasz się, co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie?

Stęsknieni za bliskim kontaktem z naturą chętnie wychodzimy do ogrodów. W tym czasie zaczyna się w nich intensywna praca, a w głowach zapaleńców ogrodowych pojawiają się myśli co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie. W ogrodzie nie ma czasu na nudę. Pracy nie brakuje, a lista rzeczy jest naprawdę długa. Jej długość zależy też od tego, jak bardzo rozbudowany macie lub chcecie mieć ogród. Pamiętajcie, że ogród może składać z ogródka warzywnego, części sadowniczej i typowo ozdobnej.

Gleba 

W marcu zajmij się glebą w ogrodzie. Zrób to, gdy zrobi się ciepło, a ziemia będzie na tyle obeschnięta, że nie będzie się przylepiać do narzędzi. Jeśli nie przekopałeś jej i nie nawiozłeś obornika lub kompostu jesienią, teraz też możesz to zrobić. Przy uprawie własnych warzyw to bardzo ważne, nie zapominaj o tym. Wystarczy, że rozrzucisz go na grządce, niezbyt głęboko przekopiesz i zagrabisz. W sytuacji, gdy obornik trafił na jesień do ziemi, wystarczy, że teraz ją tylko spulchnisz przekopując płytko i zagrabisz. Po kilku dniach możesz zasiać nasiona warzyw, które kiełkują w niskich temperaturach, a są to np.: marchew, pietruszka, szpinak, cebula, bób, groch. W tym czasie posadzić możesz też cebulę dymkę, szalotkę i czosnek.

Z czasem dosiejesz kolejne warzywa, te które lubią trochę wyższe temperatury. Dbaj o nie regularnie odchwaszczając i podlewając je. Chyba nie chcesz, by panoszące się w ogrodzie zielsko zagłuszyło twoje warzywa. Nie zapomnij też o przerywaniu siewek. Zbyt gęsto rosnąca marchewka, czy pietruszka nie będzie miała warunków do dobrego wzrostu.

Czas na rozsady warzyw

Rozsada warzyw w domu

Nie wszystkie warzywa nadają się do tego, by wysiewać je bezpośrednio na grządce. Sporo z nich wymaga przygotowania rozsad w domu. Z myślą o ozdobnej części twojego ogrodu, nie ograniczaj się tylko do warzyw, wyhoduj też własne byliny, czy jednoroczne rośliny ozdobne. Dbaj o wschodzące rośliny regularnie je podlewając, najlepiej rób to przy użyciu spryskiwacza. Kiełkujące rośliny są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Uważaj też na zbyt duże nasłonecznienie, cieniuj rośliny, gdy zajdzie taka potrzeba.

W chwili, kiedy siewki za bardzo się zagęszczą, czas przystąpić do pikowania. Jeśli zależy ci na wczesnych plonach rośliny wsadzaj pojedynczo. Siewki warzyw kapustnych pikuj dość głęboko. Zagłębiając je do wysokości pierwszego liścia. Miej na uwadze, by nie przykryć pąka wierzchołkowego. Natomiast siewki sałaty pikuj na takiej samej głębokości na jakiej rosły wcześniej. Zwróć tylko uwagę na zwiększenie odstępów między nimi. Odpowiednia rozstawa roślin jest zależna od gatunku. Zazwyczaj to od  5×5 cm do 10 na 10 cm. Nie czekaj więc, do dzieła przyszukuj rozsadę np. kapusty, sałaty, selera, karczochów, brokułów, pomidorów, czy papryki.

Rozsada warzyw w inspektach

Siewki, kiedy są wystarczająco duże możesz także pikować bezpośrednio do gleby w inspekcie. Choć korzystniejsze będzie posadzenie ich w doniczkach plastikowych, celulozowych lub torfowych, które w nim ustawisz. Tak przygotowana rozsadę łatwiej będzie ci też wysadzić na stałe miejsce. Dbaj o utrzymanie odpowiedniej temperatury w inspekcie. Powinna się ona utrzymywać na wyrównanym poziomie.Na noc okna inspektu przykrywaj matami i zdejmuj o poranku, by rośliny miały jak najdłużej dostęp do światła. Dopuszczalne wahania temperatury to 3-5 stopni między dniem, a nocą. Pamiętaj też o wietrzeniu inspektu. Czas wietrzenia wydłużaj wraz z wzrostem temperatury na dworze. Po pewnym czasie zdejmij okna inspektu w ciągu dnia, później także na noc. Nastąpi wtedy tzw. hartowanie rozsady. Dbaj o prawidłowe podlewanie i ochraniaj rośliny przed słońcem. Jeśli jest zbyt ostre cieniuj rośliny.

Warzywa pod osłonami

Od marca możesz też przystąpić do uprawy warzyw pod osłonami. W tym celu załóż niski tunel foliowy. Przyspieszy to ich uprawę. Wysiać możesz min. rzodkiewkę, koper. Posadzić rozsadę sałaty. Jeśli dysponujesz dużym tunelem lub szklarnią, sprawdź ich stan po zimie i wykonaj potrzebne naprawy. Zacznij w nich również wczesnowiosenną uprawę takich warzyw jak sałata, szpinak, rzodkiewki, pietuszki na natkę, szczypiorku. Po ich zbiorze, posadź warzywa ciepłolubne.

Warzywa, które przezimowały

To kolejne co powinieneś zrobić wiosną w ogrodzie. Zimujące w gruncie warzywa wieloletnie, jak i te, które wysiałeś jesienią np. cebulę siedmiolatkę, szczypiorek, szczaw, rabarbar, marchewkę, pietruszkę okop motyczka lub pazurkami aby wzruszyć ziemię i usunąć chwasty. Możesz zasilić je dostarczając im azotu. Jeśli chcesz przyspieszyć ich wzrost przykryj je włókniną lub folią, by w cieple szybciej się rozwijały.

Zadbaj o rośliny sadownicze

Sadzenie drzew i krzewów owocowych

Wiosna to jeden z dwóch terminów, w którym możesz zasadzić drzewka i krzewy owocowe. Kolejny przypada jesienią. Wiosenne sadzenie roślin jest najkorzystniejsze dla nich, gdy zrobisz to jeszcze przed tym, zanim rozwiną się na nich liście. Zanim je wsadzisz przygotuj odpowiednio podłoże. Przekop je oczyszczając z chwastów. Użyźni też glebę. Używaj w tym celu obornika, kompostu a także fosforowych i potasowych nawozów mineralnych,Pamiętaj by często je podlewać. Do ogródków przydomowych i działkowych wybieraj najlepiej odmiany drzew karłowych lub półkarłowych. Rzędy drzewek owocowych sadź w kierunku północ-południe, zapewni to im optymalne oświetlenie w ciągu dnia.

Cięcie drzew owocowych

W drugiej połowie marca przytnij drzewka posadzone jesienią. Cięcie to uformuje odpowiednio ich korony i zapewni ich lepsze ukorzenienie się. Sposób cięcia będzie zależny od tego, czy posadziłeś jednoroczne okulanty, czy rośliny dwuletnie.

Jeśli masz jednoroczne okulanty, od których odchodzą boczne pędy, skróć przewodnik około 30 cm nad najwyższym pędem bocznym. Kilka pędów bocznych skróć o ½ lub ⅓ ich długości. Muszą one wychodzić z przewodnika pod kątem większym niż 60 stopni i dzieli je kilkanaście centymetrów. Pozostałe pędy wycina się na tak zwaną obrączkę.

W przypadku drzewek dwuletnich, kąty wyrastania pędów bocznych masz już ustalone (no chyba, że zaniedbałeś je wcześniej). Wystarczy, że wytniesz górne rozgałęzienia, by nie tworzyły zbyt ostrych kątów z przewodnikiem rośliny. Pozostałe pędy skróć o ½ lub ⅓  długości w miejscu tuż nad pąkiem, który skierowany jest do zewnątrz korony. Przewodnik przytnij na wysokości 30-40 cm od najwyższego pędu.

W drugim roku po posadzeniu drzewa, przytnij je delikatnie, Zapewni to naturalne uformowanie się korony. Pozbądź się tylko tych pędów, które wrastają do środka korony, są położone zbyt blisko siebie, a także te suche, chore i połamane. Pędy, które rosną pod zbyt ostrym kątem, odegnij do położenia poziomego. Użyj do tego celu ciężarków lub  klamerek do bielizny na nasadach młodych pędów. Przewodnik przytnij standardowo 30-40 cm od najwyższego pędu.

Przy cięciu wiek drzewa ma znaczenie

W trzecim roku uprawy przeznacz na konary kolejne pędy. Stosuj przeginanie ich do pozycji poziomej tak jak robiłeś to rok wcześniej. Nie zapominaj również o wycięciu uschniętych gałązek i tych, które wrastają do środka korony. Jeśli drzewo kiepsko się rozgałęzia co roku skracaj jego przewodnik i najwyżej położone gałęzie.

Koniecznie zajmij się też starszymi drzewami. Na początku marca przytnij jabłonie, śliwy i grusze. Wiśnie, czereśnie, morele i brzoskwinie przytnij dopiero po zbiorze owoców chyba ,że korony drzew są zaniedbane i mocno zagęszczone  wykonaj cięcie prześwietlające. Pamiętaj, by drzewa przycinać w pogodny i suchy dzień.

Cięcie i odmładzanie krzewów owocowych

W marcu tniemy min. maliny. Dwuletnie pędy odmian, które nie powtarzają owocowania wytnij tuż przy ziemi. Usuń też część pędów jednorocznych. U odmiany powtarzającej owocowanie wszystkie pędy zetnij przy ziemi.

W tym czasie możesz odmłodzić też zaniedbane krzewy agrestu i porzeczek. Wykonaj cięcie prześwietlające dla lepszego ich owocowania.

Nawożenie roślin

W marcu rozpocznij nawożenie drzew i krzewów owocowych. Zwróć uwagę, że powinno ono być uzależnione od wieku naszych roślin. Nie jest to bez znaczenia. 

W pierwszym i drugim roku po posadzeniu drzewka owocowe zasilamy tylko nawozami azotowymi. Fosfor i potas powinieneś już dostarczyć im kiedy były sadzone. 

Dopiero w trzecim i czwartym roku uprawy użyjesz wiosną wszystkie naraz. 

Co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie? Wiosną nie zapomnij też o starszych drzewach w twoim ogrodzie. Zasil je nawozem azotowym. Potasowym i fosforowym, jeśli nie zrobiłeś tego jesienią.

Co trzy, cztery lata zasil drzewa owocowe obornikiem lub kompostem.

Leczenie uszkodzeń zimowych

Jeśli za nami ostra zima warto jest zbadać, czy drzewa nie mają uszkodzeń. W tym celu pień i konary opukaj drewnianym młotkiem. Głuchy odgłos będzie świadczyć o przemarznięciu i wskaże miejsca w, których kora oddzieliła się od drewna. Odstającą od pnia korę przybij gwoździkami i zabandażuj, aby nie przegrzewała się zbytnio w słońcu. Występujące na drzewie rany zgorzelinowe powinieneś oczyścić z obumarłej kory i zabezpieczyć białą farbą emulsyjną z dodatkiem środków grzybobójczych.

Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami 

Po wykonaniu cięcia formującego na młodych drzewach spryskaj je preparatami, które ochronią je przed grzybami. Rany powstałe na skutek cięcia grubszych gałęzi, jak i te uszkodzone przez zwierzęta także należy ochronić smarując je białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka przeciwgrzybicznego. Zanim na drzewach moreli pojawią się liście zabezpiecz je przed rakiem bakteryjnym, używając sprawdzonego środka jakim jest Miedzian. Natomiast tuż przed kwitnieniem spryskaj je przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W kwietniu zajmij się jabłoniami.

Zbiory jakie dzięki temu osiągniesz będą mówić same za siebie. 

Czas zadbać o rośliny ozdobne

Prace porządkowe

Jednym z wielu zadań, kiedy zastanawiasz się  co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie jest oczyszczenie bylin. Usuń z nich wszystkie chore i obumarłe części. Wytnij też wszystkie suche kwiatostany, które pozostawiłeś na ozdobę przez zimę. Wykorzystaj torf lub korę  ściółkując nimi rabaty, by zabezpieczyć je przed chwastami i nadmierną utratą wody.

Tniemy róże

Gdy silne przymrozki nie będą już zagrożeniem dla roślin przystąp do przycięcia róż. Usuń słabe pędy, jak też te uszkodzone i krzyżujące się. Przemarznięte obetnij poniżej tego miejsca.

To jak silnie będziesz musiał przyciąć róże zależy od ich rodzaju. Róże pienne i wielkokwiatowe tniemy silnie, zazwyczaj między 3, a 6 oczkiem. Nie będą się nadmiernie zagęszczacz, odwdzięczą się bujnym kwitnieniem. Słabo tniemy róże pnące, usuwamy ich stare pędy, te silnie zdrewniałe i przemarznięte. Tak jak w przypadku innych krzewów najlepiej jest zabezpieczyć rany po cięciu i nawieźć rośliny.

Cięcie krzewów ozdobnych 

Jakbyś się zastanawiał co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie to przypominamy, że pod koniec marca przycinamy też liściaste krzewy ozdobne. Dość silnie przycinamy min. tawułe drobną, wrzosy, powojniki (te, które kwitną na tegorocznych pędach) i budleję Dawida. Cięcie polegające na usunięciu tylko ubiegłorocznych przyrostów przeprowadzamy natomiast u takich roślin jak np. pięciornik, hortensja bukietowa, powojnik (wydający kwiaty na starszych pędach). W przypadku pozostałych gatunków wystarczy cięcie prześwietlające, którym usuniesz słabe i chore pędy.

Pielęgnacja trawnika

Pracę zacznij w marcu od wałowania trawnika.. Zmniejszysz jego nierówności, które powstały w czasie zimy. Zacznij też jego zasilanie. Na początek użyj nawozów azotowych lub wieloskładnikowych. W kwietniu wygrab go, by oczyścić z suchej trawy, starych liści i odpadków. Usuń wieloletnie chwasty, które w nim wyrosły. Ponownie go zastosuj nawóz. W miejscach, w których wysła trawa lub została wyrwana, wysiej znów nasiona. W kwietniu lub z początkiem maja wykonaj pierwsze w sezonie koszenie trawnika. 

Czas ten jest też dobrą porą na założenie trawnika. Najlepiej będzie rosnąć, gdy gleba w ogrodzie będzie miała odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Zbyt kwaśne podłoże zwapnuj kredą. Zwykle do założenia trawnika wystarczy 30 gram nasion na 1 metr kwadratowy. Pamiętaj, by wybrać mieszankę nasion traw zgodną z przeznaczeniem trawnika. Zastanów się, czy będziesz dużo po nim chodzić, czy będzie raczej pełnił funkcję ozdobną. Nowo założony trawnik zetniesz dopiero wtedy, gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm. Zaleca się, by skosić go do wysokości 5-6 cm. Dopiero, gdy trawa dobrze się ukorzeni będziesz ścinać ją krócej. Pamiętaj o podlewaniu inaczej twoje starania nie przydadzą się na wiele.

Pokuś się o nowe rośliny w ogrodzie

Dzielenie bylin

Brakuje ci roślin w ogrodzie, nic prostszego. Co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie? To idealny czas na rozmnażanie bylin poprzez ich podział. Dziel byliny, których kwitnienie przypada na okres letni i jesienny. Zaliczają się do nich min. liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki. Wykop roślinę, otrząśnij z ziemi i rozdziel na kilka części w zależności od wielkości sadzonki, jaką chcesz uzyskać. Możesz to zrobić ręcznie, szpadlem lub ostrym nożem, jak ci wygodniej. Jest to też doskonały sposób na odmłodzenie starszych okazów roślin, które zaczęły już słabiej kwitnąć lub straciły swój charakterystyczny pokrój. 

Rozmnażanie krzewów ozdobnych i owocowych 

Z końcem marca możesz zająć się rozmnażaniem krzewów liściastych, a także pnączy. Pokuś się o nowe sadzonki forsycji, ligustra, krzewuszki, tawuły, winorośli pachnącej, czy winobluszczu pięciolistkowego. Sadzonki zrób z zdrewniałych pędów. Potnij je na odcinki 30 cm i umieść w ziemi tak, by wystawały tylko ich wierzchołki z jednym lub dwoma pąkami. Gotowe, teraz potrzebujesz odrobinę cierpliwości

Na początku kwietnia wysadź w ogrodzie przechowane przez zimę sadzonki porzeczek i winorośli. Umieść je głęboko w ziemi, tak by tylko jeden pąk znalazł się nad jej powierzchnią. Wystającą część obsyp kopczykiem ziemi. 

W tym okresie wiosny możesz też spróbować rozmnożyć agrest i winorośl inną metodą, przez tak zwane odkłady pionowe,poziome lub zwykłe.

Sadzenie nowych roślin

Co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie? Wiosna to czas na uzupełnienie ogrodów o nowe rośliny i zmiany w naszych wnętrzach ogrodowych. Jak już się zorientowałeś możesz wyhodować je sam. Sposobów na to jest wiele. Począwszy od nasion, sadzonek, podział bylin, a na szczepieniu drzew kończąc.

Możesz też wybrać prostszą i szybszą drogę, po prostu je kupując. Choć zazwyczaj będzie to droższe rozwiązanie. Jednak na wybór roślin ozdobnych w szkółkach i centrach ogrodniczych ie można narzekać, z roku na rok jest coraz większy. Rośliny kuszą swym pięknem, nierzadko wręcz uzależniając od ich zakupu. Tylko gdzie je wszystkie pomieścić? To jedyne co mnie powstrzymuje.

Ekologia jest na topie

Zakładanie kompostownika

Jeśli jeszcze nie masz go w swym ogrodzie, warto go założyć. Szczególnie teraz, gdy odpadki z kuchni trzeba segregować w osobnym kuble. Uzyskany z nich kompost to w ogrodzie skarb nie do przecenienia. Załóż więc pryzmę w ogrodzie i gromadź w niej szczątki organiczne pochodzące z ogrodu i gospodarstwa domowego. Po ich częściowym rozłożeniu pozyskasz naturalny nawóz. Po ich całkowitym rozkładzie zaopatrzysz się w ziemię kompostową.

Pryzmę załóż w miejscu o równej powierzchni,  najlepiej tak by była zacieniona i osłonięta od wiatrów i opadów. Powinna mieć 2 metry szerokości i docelowo do 1,5 metra wysokości. Takie wymiary zapewnią kompostownikowi odpowiednie przenikanie powietrza, co przyczyni się do rozwoju drobnoustrojów, które rozłożą materię organiczną. Zakładając pryzmę ułóż na samym jej dole warstwę liści, torfu lub gruboziarnistej ziemi kompostowej grubości 10-20 cm. Następnie wrzuć zebrane z ogrodu i kuchni odpadki organiczne. 

Kilka razy do roku przerzuć pryzmę widłami. Głębsze warstwy powinny znaleźć się na wierzchu, a wierzchnie na jej spodzie. W lepszym rozkładzie pryzmy pomogą też dżdżownice, dbaj więc o nie w ogrodzie.

Nie dla wszystkich praca w ogrodzie wydaje się być czymś interesującym i satysfakcjonującym. Wielu lubi spędzać w nich tylko czas, wynajmując innych do pracy. Skoro jednak tu trafiłeś i zapoznałeś się z listą rzeczy, którą powinno się zrobić wiosną w ogrodzie. Jest nadzieja na to, że jeśli jeszcze nie pochłonęło cię to zajęcie to i ty połkniesz bakcyla. Jeśli się tak nie stanie, to przynajmniej zdasz sobie sprawę jak wiele pracy i wysiłku wymaga praca w ogrodzie. Tym bardziej, że przedstawiona tu lista zadań opisuje tylko to co powinno się zrobić wiosną w ogrodzie. W innych porach roku pracy też nie brakuje.

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.