Co zrobić ze starym smartfonem

To co raz częściej pojawiający się problem. Każdy z nas posiada co najmniej dwa smartfony. Co zrobić ze starym smartfonem? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najciekawsze sposoby na zagospodarowanie starego smartfona. W zależności od tego, czy twój stary smartfon jest zepsuty, czy po prostu masz nowy model.

Sprzedaj go

Jeżeli Twój stary smartfon nie działa, to najlepszą opcją jest sprzedanie go specjalnym firmom skupującym telefony. Dla nas smartfon jest bezużyteczny, ponieważ już nie działa, ale dla innych nadal jest cenny. Zawiera w sobie wiele pierwiastków, na przykład takie jak złoto, srebro, czy platynę.

Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu tych pierwiastków z zepsutych smartfonów. Bez problemu znajdziesz takie oferty w popularnych serwisach sprzedażowych, a także na grupach na Facebooku.

Zepsuty smartfon może też służyć jako dawca części zamiennych do innych telefonów. Zakupem mogą być więc zainteresowane serwisy telefonów. W twojej okolicy na pewno nie brakuje takich punktów.

co zrobić ze starym smartfonem

Utylizacja

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na sprzedaż zepsutego smartfona i po prostu chcesz jak najszybciej pozbyć się popsutego sprzętu, to musisz pamiętać o kilku sprawach związanych z utylizacją telefonów.

Smartfon stanowi szczególny rodzaj odpadu – elektrośmieć. W związku z tym nie można tak po prostu wyrzucić go do kosza na ulicy. Co zrobić ze starym smartfonem? Najprościej zanieść go do pobliskiego sklepu z elektroniką. Większość takich punktów prowadzi bezpłatny odbiór starych urządzeń do utylizacji.

Bardzo często specjalne kosze do utylizacji starych urządzeń znajdziemy także w dużych sieciach sklepów.

Przed wyrzuceniem starego smartfona pamiętaj, aby usunąć z niego wszystkie dane – kontakty, wiadomości, zdjęcia i przywrócić do stanu fabrycznego.

Mobilny hotspot

Ze starego nieużywanego smartfona możemy stworzyć modem lub nawet ruter. Takie zastosowanie starego smartfona z Androidem może przydać się w podróży. Wyobraź sobie, że musisz skorzystać z komputera, a nie znajdujesz się w zasięgu WiFi. Tu z pomocą przychodzi stary smartfon z kartą SIM z dostępem do mobilnego internetu.

Wystarczy, że w takim starym telefonie włączymy opcję Hotspotu, a więc udostępniania sieci, a następnie umieścimy go na przykład w samochodzie. W ten sposób każda osoba w samochodzie będzie mogła podłączyć dowolne urządzenie do internetu.

co zrobić ze starym smartfonem - użyj go jako nawigacji

Co zrobić ze starym smartfonem?Nawigacja samochodowa

Stary, nieużywany smartfon, może zastąpić standardową nawigację samochodową. Wystarczy dokupić specjalny uchwyt na szybę i zadbać o to, żeby telefon miał stały dostęp do źródła zasilania. W tym celu powinniśmy kupić przejściówkę USB do gniazda zapalniczki. Wszystkie nawigacje na urządzenia mobilne korzystają z map internetowych, dlatego musimy pamiętać, aby nasz smartfon miał dostęp do sieci. Co zrobić ze starym smartfonem?

Elektroniczna niania

Stary nieużywany smartfon w przypadku młodych rodziców może działać jako elektroniczna niania. Dokładnie tak. Nie musisz kupować drogich dedykowanych rozwiązań. Wystarczy, że na starym smartofnie zainstalujesz jedną z wielu aplikacji typu elektroniczna niania i umieścisz urządzenie w pobliżu miejsca, w którym śpi dziecko.

Naturalnie smartfon powinien być cały czas podłączony do źródła zasilania. W ten sposób nie musimy sprawdzać, czy bateria długo wytrzyma. Dodatkowo smartfon musimy położyć poza zasięgiem dziecka. Polecamy sprawdzić to rozwiązanie wszystkim zatroskanym rodzicom.

co zrobić ze starym smartfonem - zrób z niego czujnik

Stacja monitorowania pogody i zanieczyszczenia powietrza

Świetne zastosowanie starego smartfona dla osób, które lubia wiedzieć jaka będzie pogoda lub jaki jest faktyczny poziom zanieczyszczenia powietrza w pobliżu domu. Właśnie do takich celów możemy użyć starego smartfona. Kolejny raz ktoś zrobił całą ciężką robotę za nas i stworzył gotowe aplikacje do mierzenia warunków. Wystarczy zainstalować na smartfonie odpowiednią aplikację, a otrzymamy bardzo dokładne dane.

Czujnik ruchu

Stary smartfon dzięki odpowiedniej aplikacji możemy przekształcić w urządzenie, które zaalarmuje na, za każdym razem, gdy wykryje ruch. Dzięki wbudowanym aparatom smartfony to idealne urządzenia do stworzenia taniego systemu alarmowego, który potrafi rejestrować intruzów w doskonałej jakości.

Już wiesz, co zrobić ze starym smartfonem? Sprawdź także co możesz zrobić w innych sprawach.