nie wiem co chce robić w życiu

Jesteś w położeniu, gdy zadajesz sobie pytanie: nie wiem co chce robić w życiu? Niezależnie od tego, czy kończysz szkołę średnią i nie wiesz jakie studia wybrać, czy własnie skończyłeś studia i zastanawiasz się, co dalej robić w życiu, czy też po prostu jesteś na życiowym zakręcie, czujesz się wypalony lub po prostu straciłeś pracę. W każdej z tych sytuacji może pojawić się stan: nie wiem co chce robić w życiu. Co wtedy zrobić?

Z pewnością szukając odpowiedzi na to pytanie natrafiłeś na setki blogów motywujących lub poradników typu 10 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy nie wiesz co chcesz robić w życiu.

W tym artykule nie znajdziesz żadnych porad motywujących. Po prostu przedstawimy Ci sprawdzoną receptę na to, jak wyjść z problemu pod tytułem: nie wiem co chce robić w życiu. Ta historia jest prawdziwa i jeśli jesteś w stanie zrozumieć główne zasady, którymi kierował się jej bohater, to równie dobrze może ona wydarzyć się tobie.

nie wiem co chce robić w życiu - to pytanie, które często nam towarzyszy

Od początku

W dzisiejszych czasach powoli zaczyna przebijać się świadomość, że nie koniecznie trzeba studiować, aby znaleźć w przyszłości dobrze płatną pracę. Kiedyś było zupełnie inaczej i dziś mamy tysiące absolwentów „marketingów”, administracji, politologii i setek innych przydatnych kierunków. Ci ludzie mogą jedynie pomarzyć o znalezieniu pracy w zawodzie.

Nasz bohater wiedział co chce robić w życiu – założyć własną firmę. Nie wiedział tylko jaką. Czyli nie wiedział praktycznie nic.

Bohater skończył ogólniak i stwierdził, że ma strasznie ogólną wiedzę o prowadzeniu działalności. Do tego „wypadałoby” „mieć studia”, a i armia nie była zawodowa. Bohater postanowił więc poszerzyć swoją wiedzę i udał się na studia ekonomiczne.

Bardzo szybko przekonał się jednak, że o prowadzeniu firmy za dużo się na nich nie dowie. Zdobył jednak bardzo inną cenną naukę – dowiedział się, że studia służą jedynie jako drogowskaz. A to ile z niego odczytasz, zależy tylko od ciebie.

Nie od zaliczeń, prac i ocen w indeksie. Wiedza typowo „wykładowo-podręcznikowa” jest dobra dla teoretyków. A jak to zwykle bywa, życie pisze zupełnie inne scenariusze.

W czasie studiów często myślał o tym, jaką firmę założyć. Co robić w życiu? Cały czas pielęgnował swoje pasje i ciężko pracował gdzie się dało, aby zarobić na studia.

Po studiach – dalej nie wiem co chce robić w życiu

Czas studiów minął i znów pojawiła się wątpliwość: nie wiem co chce robić w życiu. W modzie były wyjazdy do pracy zagranicę. Bohater od razu po studiach postanowił przyłączyć się do emigracji. Początkowo tylko na wakacje. Zarobić i ruszyć z własnym biznesem na jesień.

Na emigracji szybko zdał sobie sprawę, że życie tam jest lepsze i postanowił zostać na dłużej. Właśnie tam go olśniło. Znał język (to jedna z jego pasji), pisał od zawsze różne teksty (i amatorsko i w pracy) i często tłumaczył dla znajomych różne rzeczy. Postanowił, że będzie siedział w domu i pisał oraz tłumaczył teksty.

Bohater pozdawał rożne egzaminy i ponownie rozpoczął studia. Tym razem na obczyźnie. Został tłumaczem i copywriterem. Założył firmę. Dziś pisze i tłumaczy teksty. Tak jak chciał. Po drodze wydarzyło się jeszcze wiele innych rzeczy, o których można wspomnieć, ale jeśli do tej pory nie wiesz jak rozwiać wątpliwość: nie wiem co chce robić w życiu, to dalsza część historii nic tu nie pomoże.

Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w życiu, po prostu żyj z dnia na dzień. Nie przejmuj się ty, na co nie masz wpływu. Rozwijaj swoje pasje. Ciężko pracuj. I cały czas podążaj za obranym celem. Nawet jeśli jego realizacja wydaje się bardzo nierealna.