Co zrobić żeby pies nie sikał na ściany?
| |

Co zrobić żeby pies nie sikał na ściany?

Prawdziwi przyjaciele, lojalni, przepełnieni ciepłem i miłością do swoich właścicieli, takie właśnie są psy. Nie zawsze jednak je rozumiemy i pojawiają się różne problemy np. takie, jak co zrobić, żeby pies nie sikał na ściany?

Znajdź przyczynę takiego zachowania u Twojego psa.

Jeśli szukasz odpowiedzi na to co zrobić, żeby pies nie sikał na ściany, dowiedz się co jest tego przyczyną. Powodów może być wiele.

W ustaleniu przyczyn takiego zachowania u psa pomocna jest jego dokładna obserwacja. Warto zapamiętać, bądź zanotować, w których miejscach, o jakich godzinach i w jakich sytuacjach dochodzi do takich sytuacji. Obsikane miejsce trzeba za każdym razem dokładnie wyczyścić. W tym celu przydadzą się przeznaczone do tego środki, usuwające zapach moczu.

Trzeba zastanowić się czy w życiu psa nie przydarzyło się coś stresującego, co mogło go poważnie zdenerwować np. przeprowadzka, wyjazd właściciela, śmierć w rodzinie, strzelanie z fajerwerków w Sylwestra lub pogryzienie przez innego psa podczas spaceru. W żadnym wypadku nie krzyczmy i nie karzmy psa za to co zrobił. To nie pomoże, a wręcz przeciwnie jest duże prawdopodobieństwo, że zaszkodzi. Najlepiej po prostu użyć słowa “nie” i pokiwać palcem na znak, że nie tolerujemy takiego zachowania.

Co zrobić żeby pies nie sikał na ściany? Oto przyczyny obsikiwania przestrzeni wokół siebie przez psa

Stan zdrowia pupila

Zaprowadź psa do weterynarza, to że pies obsikuje ściany może świadczyć o jego chorobie. Zapalenie nerek, cewki moczowej, przeziębienie, czy powikłania po kastracji to niektóre z nich. Po wykonaniu odpowiednich badań weterynarz zastosuje odpowiednie leczenie.

W przypadku starszych psów posikiwania mogą występować też po prostu ze starości. Nie mogą utrzymać moczu. Tak jak w przypadku szczeniaków przyda się wyłożyć maty na podłogę i częstsze wyjścia na dwór.

Nadpobudliwość seksualna

Jedną z najczęściej występujących przyczyn obsikiwania moczem mieszkania, jest brak kastracji psa. Jego popęd seksualny oraz naturalny instynkt zmuszają go do oznaczania terenu w poszukiwania samicy i konkurowania z innymi samcami. Zazwyczaj pies obsikuje w domu pionowe framugi i inne wertykalne przedmioty. Sposobem na takie zachowania może być długi i wyczerpujący spacer, zanim pies zostanie sam w domu lub jego kastracja.

Za rzadkie lub nieefektywne spacery

Psy wymagają odpowiedniej ilości spacerów. Jednak u każdego psa może to wyglądać nieco inaczej. Spacery u poszczególnych osobników mogą różnić się ilością, intensywnością, czy porą występowania. Zazwyczaj jest tak, że samce muszą oddawać mocz częściej, ale w mniejszych dawkach, w porównaniu do samic. Jeśli więc pies jest wyprowadzany zbyt rzadko to po prostu nie ma innej możliwości jak załatwiać się w mieszkaniu, np sikając na ściany. Właściciele też zapominają, że spacer to czas dla psa. Powinniśmy się więc uczulić na to, że ma on zaspokoić potrzeby psa, a nie nasze. Podczas takiego wyjścia pies musi mieć możliwość swobodnego obracania się, a także zatrzymywania. Pospieszanie go za każdym razem, kiedy chce obwąchać teren, uniemożliwia mu poznanie smaków i odpowiednie przetwarzanie zapachów. To z kolei hamuje posługiwanie się zmysłami i w przyszłości może wywołać problemy.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Pies znacząc moczem dane powierzchnię nadaje im swój zapach, który jest mu doskonale znany. Tym samym oswaja się z terenem, tworząc na nim osobistą mapę, dzięki której lepiej się w nim odnajduje.

Silne napięcie, stres lub frustracja

Takie emocje u psa mogą objawiać się w dwojaki sposób. Po pierwsze w wyniku silnego czynnika stresogennego oddawanie moczu może być niekontrolowanie. Po drugie oznacza teren swoim zapachem, by rozładować negatywne emocje.

Lęk separacyjny

Rozstanie z opiekunem, nawet na krótko, może wywoływać u psa silny stres prowadzący do niekontrolowanego oddawania moczu. Wyzbycie się lęku separacyjnego jest trudnym i długotrwałym procesem. Niemniej możliwym do przeprowadzenia. Wymaga to jednak od opiekuna dużego zaangażowania i systematycznej pracy z psem.

Zaniedbania w młodzieńczej nauce czystości

Psa należy uczyć higieny już we wczesnym wieku szczenięcym. Od około 6 tygodnia jego życia. Zaniedbania w tym zakresie będą rzutować na jego zachowania w przyszłości. Złe nawyki trudno będzie zastąpić tymi właściwymi.

Pamiętaj istnieje różnica między znakowaniem terenu, a oddawaniem moczu przez psa!

Oddawanie moczu i znaczenie moczem to dwie różne sprawy.

  • Oddawanie moczu w mieszkaniu jest najczęściej niekontrolowane i łączy się z chorobami układu moczowego lub płciowego, strachem i lękiem. Wtedy, kiedy jest kontrolowane bywa skutkiem zaniedbań w nauce higieny.
  • Znaczenie moczem jest natomiast celowe i ma za zadanie skierowanie moczu na daną powierzchnię. Takie zachowanie jest zazwyczaj związane z problemami behawioralnymi psów o różnym podłożu oraz z nadpobudliwością seksualną.

Co zrobić żeby pies nie sikał na ściany? – pomocne okażą się specjalne preparaty

Chcąc się uporać z problemem obsikanych ścian przydatne mogą być odpowiednie preparaty. Nie poprzestawajmy jednak tylko na tym, ważne jest by rozwiązać problem u źródła prowadząc terapię, czy leczenie. Stosowanie takich środków ma na celu zniechęcenie psa do celowego obsikiwania terenu. Oprócz tego odpowiednio dobrane do składu substancje delikatnie relaksują psa i niwelują w nim napięcie. Takie środki używa się w przypadku obrania przez psa konkretnej powierzchni do obsikiwania np. dywanu, kanapy, ściany.

Mając na uwadze możliwe przyczyny obsikiwania ścian przez psa, jasno widać, że może nie obejść się bez pomocy specjalisty. Jednak przy pomocy weterynarza lub behawiorysty są duże szanse na to, by rozwiązać problem.

Similar Posts