Co zrobić z pryszczem?
Jedną z rzeczy, która skutecznie potrafi uprzykrzyć dzień na samym jego starcie jest pryszcz na twarzy. Patrzysz w lustro, zastanawiasz się co zrobić z pryszczem, próbujesz go zamaskować. Masz wrażenie, że jak tylko wyjdziesz z nim do ludzi, natychmiast go zauważą.
Nic bardziej mylnego. Dla większości osób twój pryszcz to żadna sensacja. Owszem może się zdarzyć, że ktoś z niego żartuje. Zachowaj dystans i nie załamuj się z tego powodu. Pryszcz się pojawił to i nadejdzie czas, że zniknie. Bądź cierpliwy, bo najgorsze co możesz zrobić to brać się za jego wyduszanie kiedy dopiero co się pojawił. Wierz mi opuchlizna i purpurowy rumień gwarantowany, a i bez antybiotyków się nie obejdzie.
Pryszcze to udręka głównie nastolatków. Okres dojrzewania rządzi się swoimi prawami. W organizmie zachodzi szereg zmian i taki oto mamy efekt. Jednak pryszcze pojawiać się też mogą u osób dorosłych. Niezależnie od tego, czy masz z nimi problem sporadycznie, czy są zmorą dnia codziennego i pojawiają się jeden po drugim szukasz sposobu na to co zrobić z pryszczem?
Samodzielna walka z pryszczem – co zrobić z pryszczem
Domowe sposoby
W sytuacji gdy szukasz sposobu na to co zrobić z pryszczem, w walce z nim ukojenie twojej skórze mogą przynieść domowe patenty. Oto pomysły na niektóre z nich:
Maseczka z cynamonu i miodu
Miód ma właściwości ściągające, a cynamon wspomaga gojenie. Takie połączenie pozwoli nam uzyskać środek o działaniu antybakteryjnym, który pomoże w usunięciu stanu zapalnego w postaci pryszcza. Zmieszaj miód z cynamonem by uzyskać konsystencję gęstej pasty. Nałóż ją punktowo i pozostaw na noc. Pozwoli to zatrzymać rozwój pryszcza. Powtarzaj ten zabieg przez kilka nocy, aż zniknie. (Sprawdź, co zrobić, gdy masz kłopoty w nocy i nie możesz zasnąć.)
Maseczka z sody oczyszczonej
Soda działa oczyszczająco, ale też ściągająco. Przyspiesza też gojenie ran. Zmieszaj sodę z odrobiną wody i nałóż na zmianę skórną. Pamiętaj jednak, że soda działa bardzo silnie w związku z czym może podrażniać. Po tę metodę nie sięgaj zbyt często.
Maseczka z kurkumy
Kurkuma to kolejny środek, który na pewno masz w domu, gdy zastanawiasz się co zrobić z pryszczem? Przyprawa ta ma działanie antygrzybiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. W dodatku niweluje też przebarwienia skórne, przyspiesza gojenie się ran i blizn. Cechy te sprawiają, że nadaje się do skutecznej walki z pryszczami. Żeby przygotować pastę z kurkumy przyda się też odrobina oleju kokosowego Zmieszaj szczyptę proszku z kurkumy z olejem kokosowym i nałóż na zmienione miejsce.
Maseczka z kwasem acetylosalicylowym
Działa nie tylko antybakteryjnie, ale też przeciwzapalnie
Sok z grejpfruta
Pij sok z tego owocu. Grejpfrut jest cytrusem, który zawiera najwięcej przeciwutleniaczy i likopenu. Dobrze byłoby, gdyby szklanka soku dziennie pojawiła się na stałe w codziennym jadłospisie.
Kiedy nie wiesz co zrobić z pryszczem możesz również przygotować maseczkę z grejpfruta. Potrzebna będzie ci połówka grejpfruta, 1 łyżka miodu i pół szklanki skrobi kukurydzianej. Taka mikstura będzie miała działanie złuszczające dla twojej skóry.
Sok z pomidora
Pomidor to bezpieczny środek, gdy szukasz sposobu na to co zrobić z pryszczem? Warzywo to zawiera likopen, który znany jest ze swoich gojących właściwości. Oprócz tego pomidory zawierają także kwasy, które działają wysuszająco na pryszcza. Rozgniecionego pomidora połóż więc na twarz. Po 15 minutach spłucz wodą.
Okład z czosnku
Oto kolejny sposób na to co zrobić z pryszczem. Sięgnij po czosnek. Zawarty w nim cynk i siarka działają antybakteryjnie i oczyszczająco. Obrany ząbek czosnku przyłóż do pryszcza na 15 minut. Po czym dokładnie umyj twarz. Czynność powtarzaj w ciągu kilku dni.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jak jeden z niewielu olejków eterycznych nie wymaga rozcieńczania przed nałożeniem na skórę. Jest to świetny środek w walce z pryszczem. Działa antyseptycznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco. Wystarczy, że zaaplikujesz go przy pomocy patyczka kosmetycznego. Nic prostszego!
Środki apteczne i drogeryjne
W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór środków, które również wspomogą twoje starania o cerę bez pryszczy. Najczęściej żele i kremy do stosowania punktowego zawierają kwas salicylowy, witaminy oraz ekstrakt z naturalnych składników, np. z borowiny, rumianku, kiełków pszenicy, rozmarynu czy z olejkiem z drzewa herbacianego. Można je stosować 2-3 razy dziennie. Dzięki nim złagodzisz niepożądane objawy na swojej skórze gdy nie wiesz co zrobić z pryszczem.
Wyciskanie pryszczy
Niestety dla wielu osób wciąż najlepszym sposobem na pozbycie się pryszcza jest jego wyciśnięcie. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie. Potrafi przynieść więcej szkody niż pożytku. Wyciskanie może przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii, ale także naraża nas na powstanie głębokich blizn i przebarwień na skórze.
Tak wiem trudno jest się powstrzymać! Więc jeśli już musisz to robić to stosuj się do poniższych zasad.
Dopuszcza się wyduszanie pryszcza tylko i wyłącznie wtedy, gdy jego ropny czubek jest już dobrze widoczny. Koniecznie umyj i zdezynfekuj ręce zanim przystąpisz do manualnego usunięcia pryszcza. Po wszystkim zdezynfekuj także zainfekowane miejsce na twarzy.
Dzięki temu ograniczysz rozprzestrzenianie się bakterii i unikniesz powiększenia się stanu zapalnego. Jednak pamiętaj, nie ochroni to skóry przed możliwymi bliznami i przebarwieniami. Bądź tego świadom.
Nie zawsze obejdzie się bez wizyty u specjalisty.
Co zrobić z pryszczem? Umów się na wizytę u dermatologa
Pojawiający się od czasu do czasu pryszcz to niewielki problem. Znacznie gorzej, gdy wypryski na naszej twarzy to wręcz stan permanentny. Wtedy nie ma co zwlekać sami sobie nie poradzimy. To już stan chorobowy, które może przybierać różne postacie trądziku.
Bądź cierpliwy walka z trądzikiem bywa długa. Opłaca się jednak stosować do zaleceń lekarza. Konsekwencja w działaniu, regularne dbanie o skórę wcześniej , czy później przyniesie tak bardzo wyczekiwane rezultaty.
Jeśli twoje problemy z pryszczami mają charakter przewlekły lekarz zaleci leczenie farmakologiczne. Przepisze też maści i kremy dostosowane do problemu, z którym się zmagasz. Często wykonuje się je na zamówienie dla danego pacjenta. Doradzi też w jaki sposób powinieneś dbać o swoją skórę, by wspomóc leczenie i nie szkodzić mu źle dobranymi kosmetykami lub zbyt mocnym makijażem.
Postaraj się znaleźć przyczynę
Ważne jest też, byś wspólnie z lekarzem ustalił przyczynę trądziku. Znając ją będzie w stanie szybciej i skuteczniej pomóc. Za główne przyczyny występowania trądziku uznaje się: nadmiar wydzielania sebum, uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne. Istnieją też czynniki, które mogą wspomóc ich pojawianie się, a są to: palenie papierosów; stosowanie kosmetyków, które zatykają pory; spożywanie dużej ilości mleka i produktów mlecznych; dieta bogata w cukier; dotykanie twarzy brudnymi rękami; zbyt długie opalanie się; stres
Zadbaj o odpowiednią pielęgnację
Większość kosmetyków do cery trądzikowej po pewnym czasie będzie nadmiernie przesuszać twoją skórę. Efekt może być odwrotny od zamierzonego. Paradoksalnie trądzik może się nasilić, ponieważ powstający łój nie będzie miał jak się wydostać, gdy skóra jest przesuszona. Koniecznie zadbaj więc o jej nawilżenie. Przy nadmiernym wysuszeniu cery zastosuj delikatne kremy nawilżające. Złuszczaj, też skórę ale tylko specjalnie przeznaczonymi do tego rodzaju cery preparatami. Nie chcesz chyba jeszcze mocniej jej podrażnić. Matuj skórę bibułkami, nie używaj pudru. Jego stosowanie może doprowadzić do zatkania otworów łojowych i wzmocnienia trądziku. Jeśli już musisz go zakryć, rób to punktowo np. korektorami antybakteryjnymi.
Wiesz już co zrobić z pryszczem? Podsumowując – postaraj się złagodzić jego objawy i cierpliwie czekaj aż zniknie. Zajmij czymś ręce, by nie rwały się do jego wyciskania. Cierpliwość popłaca także w tym przypadku. Pamiętaj na jednym pryszczu świat się nie kończy i nie taki pryszcz straszny jak go malują.
CZYTAJ TAKŻE: Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?