Co zrobić gdy leci krew z nosa?
|

Co zrobić gdy leci krew z nosa?

Widok lecącej krwi z nosa nie należy do przyjemnych. Niemniej dobrze jest wiedzieć co zrobić gdy leci krew z nosa. Wiedza ta może pomóc nam i innym w najmniej oczekiwanej sytuacji. Krwawienie z nosa jest powszechne i to niemal pewne, że prędzej czy później staniemy się jego świadkiem.

Stało się! Tobie lub innej osobie leci krew z nosa, co robić?

Zachowaj spokój.

To jedna z wielu życiowych sytuacji, w której czarno na białym widać jak ważny jest spokój i opanowanie. W chwili gdy krew leci z nosa to pierwsze co powinieneś zrobić. Stresowanie się krwawieniem z nosa doprowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego,a to spowoduje nasilenie się krwawienia.

Przyjmij odpowiednią pozycję

Kolejnym krokiem w sytuacji kiedy zastanawiasz się co zrobić gdy krew leci z nosa ,jest przyjęcie pozycji siedzącej. Następnie należy delikatnie pochylić się do przodu. Takie ustawienie głowy przyczyni się do mniejszego napływu krwi do nosa, co pomoże w zatrzymaniu krwawienia.

Jednak to nie wszystko co zrobić gdy leci krew z nosa. W całkowitym zatrzymaniu krwi pomoże również uciskanie skrzydełek nosa. Rób to przez kilka do kilkunastu minut.

Jeśli w sytuacji, w której zastanawiasz się co robić przy krwotoku z nosa jest taka możliwość połóż zimny okład na karku i grzbiecie nosa. Taki zabieg obkurczy naczynia krwionośne. Natomiast spływającą po tylnej ścianie gardła krew najlepiej w miarę możliwości wypluwać niż połykać.

Minęło już ponad 20 minut a twoje starania nie przynoszą efektu. Pytanie co zrobić przy krwotoku z nosa nadal jest aktualne? W tej sytuacji odpuść już działania na własną rękę i wezwij pogotowie lub udaj się do lekarza. On będzie wiedział co dalej robić.

Zachowaj środki ostrożności

W momencie, gdy pomagasz drugiej osobie w radzeniu sobie z krwawieniem z nosa najlepiej użyj jednorazowych rękawiczek. Jeśli ich nie masz udziel pomocy tak, by uniknąć bezpośredniego kontaktu z krwią.

Sytuacja opanowana, znajdź przyczynę!

Jeśli krwawienie z nosa ustało dopiero po interwencji lekarza lub krwotoki przechodzą same ale powtarzają się co jakiś czas, skonsultuj to z lekarzem. Mimo, że często krwawienia wynikają z osłabienia naczyń krwionośnych w jamie nosowej czy jej przesuszenia przez zbyt suche powietrze lub nadużywanie kropli na katar. Takich objawów nie należy bagatelizować, ponieważ powody ich występowania mogą mieć też dużo poważniejsze przyczyny, a co za tym idzie konsekwencje dla naszego zdrowia. Ustal więc przyczynę krwawień.

Co zrobić gdy leci krew z nosa?Zadbaj o śluzówkę nosa

Krwotok ustał, a ty już nie myślisz nad tym co zrobić gdy krew leci z nosa. Czas na to, by zadbać o nos. Sięgnij po preparat nawilżający błonę śluzową nosa. Jeśli jego przesuszenie było przyczyną krwawienia pomoże to w przyszłości zapobiec krwawieniom. Użyć do tego możesz zwykłej soli fizjologicznej, lub aerozoli z dodatkiem składników nawilżających, które są dostępne w aptekach.

Krwawienie z nosa co zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest ci już znana i z pewnością poradzisz sobie gdy znajdziesz się w takiej sytuacji. Dowiedz się, jak radzić sobie z innymi problemami zdrowotnymi.

Similar Posts