Co zrobić na zatkany nos? Dowiedz się.
|

Co zrobić na zatkany nos?

Trudno oddychać, nie możesz zasnąć, a twój głos brzmi tak, że idealnie nadawałby się do zapowiadania informacji o nadjeżdżających pociągach. Dopadł cię katar, szukasz więc co zrobić na zatkany nos? Dobrze trafiłeś. Są sposoby, które przyniosą ci ulgę.

Ratuj się domowymi sposobami.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to dobrodziejstwo prosto z natury. Jeśli jeszcze ich nie masz w domu, nie masz na co czekać. Koniecznie nabyj któryś z nich. Pomocne są przy wielu dolegliwościach i mają wiele zastosowań. Przydadzą się nie tylko wtedy, gdy nie wiesz co zrobić na zatkany nos? 

W walce z katarem, który utrudnia ci oddychanie na podorędziu warto mieć następujące olejki eteryczne:

Z drzewa herbacianego – działa antyseptycznie, na infekcje, grypy wirusowe, katary, grzybice stóp, narządów płciowych.

Eukaliptusowy – silne działanie przeciwbakteryjne, wzmacnia odporność, pomocny przy ostrych i przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, bronchicie, reumatyzmie, odstrasza owady i insekty.

Lawendowy – działa bakteriobójczo, przydatny w leczeniu ran i oparzeń, działa antydepresyjnie, uspokajająco, ma działanie rozkurczowe, przydatny w leczeniu infekcji płuc i górnych dróg oddechowych, migren, nerwic, bezsenności, zapaleniu korzonków nerwowych.

Bazyliowy – działa pobudzająco, wzmacnia przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, przeciwwymiotnie, stosuje się go przy zatruciach, niestrawnościach, bezsenności, przeziębieniach, stanach zapalnych zatok.

Cytrynowy – działa bakteriobójczo, odświeżająco, wzmacnia układ nerwowy, pomaga w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przy grypie, obniża ciśnienie, działa przeciwlękowo.

Miętowy – działa rozkurczowo na układ trawienny, zwiększa wydzielanie żółci, działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, na zmęczenie i apatię.

poradź sobie z katarem w naturalny sposób

Cedrowy – działa uspokajająco, wzmacniająco, łagodzi napięcia nerwowe, pomocny przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu pęcherza moczowego, przy przetłuszczaniu się skóry i włosów, łysieniu, trądziku, łupieżu, przeciw mszycom i robactwu.

Tymiankowy – działa dezynfekująco, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, przy nieżycie górnych dróg oddechowych, bakteriobójczo, niszczy drożdżaki, grzyby pasożytnicze, odkaża, wzmacnia, pomaga przy apatii.

Majerankowy – działa łagodząco i rozgrzewająco, pomaga przy nerwicach, lękach, nadciśnieniu, bezsenności, nerwobólach i bólach menstruacyjnych.

Rozmarynowy – działa wzmacniająco, rozkurczowo, niszczy bakterie, działa na zmęczenie umysłowe, przy złym krążeniu, kłopotach z oddychaniem, na oziębłość seksualną, odstrasza owady.

Nadal zastanawiasz się co zrobić z katarem? Nie wiesz jak użyć, któregoś z tych olejków?

W zależności od potrzeby i rodzaju olejku eterycznego mogą być używane w różny sposób.

Jednak w tym przypadku zastosuj je wykonując inhalacje. Jeśli nie masz inhalatora wystarczy, że do miski z gorącą wodą dodasz 5-10 kropli olejku. Po czym przykryjesz głowę ręcznikiem i przez kolejne 5-10 minut będziesz wdychał parę. 

Nie zawsze możesz sobie na to pozwolić. Nie szkodzi, olejek możesz też skropić na wacik i po przyłożeniu do nosa w ten sposób wdychać. 

Co zrobić na zatkany nos? Zobacz co masz w kuchni

Przy zatkanym nosie, którego przyczyną jest katar sprawdzą się też produkty powszechnie używane w naszej kuchni.

Kiedy zmagasz się z takim problemem częściej niż zawsze jedz ostrą paprykę, czosnek, imbir i majeranek. Dobre efekty przynosi też picie imbiru dodawanego do wody, herbaty. Zaparzaj też majeranek. 

Takie domowe sposoby, bywają bardzo skuteczne, gdy szukasz rozwiązania na to co zrobić na zatkany nos? Gdy zaczniesz ich używać przekonasz się jaką natura ma moc. 

Pamiętaj jednak, że zatkany nos może mieć różne przyczyny. Jeśli mimo starań i mijających dni problem nie ustępuje skonsultuj problem z lekarzem, przedstawione sposoby nie pomogą ci w zatkaniu nosa spowodowanym urazem, czy problemami z przegrodą. 

CZYTAJ TAKŻE: Co zrobić, aby hemoroidy się wchłonęły?

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.