Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły
|

Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły

Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły? To pytanie jest błędne. Tak zwane hemoroidy są najczęstszą chorobą odbytu. Cierpi na nią 30-50 procent ludzi. Częstotliwość jej występowania wzrasta też z wiekiem, dlatego prawie 60 procent osób po 40 roku życia cierpi na tą przypadłość. Szacuje się, że co setny pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu ma dolegliwości spowodowane guzkami krwawniczymi. Ze względu na umiejscowienie problemu, dla wielu osób przyznanie się do niego, bywa krępujące. Nie ma się jednak czego wstydzić, pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze.

Czym są hemoroidy

Hemoroidy nazywane są inaczej guzkami krwawniczymi i ma je każdy człowiek. Wyglądem przypominają poduszeczki, które są wypełnione krwią. Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, pełnią w naszym ciele niezwykle ważną funkcję. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytniczego. Wraz ze zwieraczami pozwalają zapanować nad oddawaniem stolca i gazów. W momencie pojawienia się impulsu nerwowego, który odczuwany jako parcie, hemoroidy opróżniają się z krwi, umożliwiając nam wypróżnianie.

Kłopot pojawia się wtedy, gdy guzki krwawnicze są rozciągnięte, co powoduje, że wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. W skutek zalegania krwi z czasem pojawia się stan zapalny, który obejmuje zarówno guzki, jak i tkanki odbytu. Mamy wtedy do czynienia z rozwojem choroby hemoroidalnej, czyli z żylakami odbytu.

Wśród chorych często pojawia się więc pytanie o to co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły.

Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?

Sposoby na chore hemoroidy

We wczesnej fazie problemów z guzkami krawicznymi stosuje się leczenie zachowawcze, które ma na celu zlikwidowanie przyczyn choroby.

Pozwala ono też wyeliminować objawy, takie jak krwawienie czy świąd. Można spróbować sobie pomóc na własną rękę, jest na to kilkanaście sposobów.

Nasiadówki – w ciepłej wodzie, 3 do 4 razy dziennie po 10 do 15 minut. Można wykonywać je np. z dodatkiem kory dębu, kwiatów nagietka, rumiankiem. Po zakończeniu zabiegu delikatnie osuszamy okolice intymne.

Okłady – stosujemy zimne okłady lub woreczki lodu na okolice odbytu. Przykładamy je około 10 minut, 3 do 4 razy dziennie.

Zioła:

Orzech czarnoksięski – to krzew, wykorzystuje się jego liście i korę. Na problemy z krążeniem, uszczelnia naczynia krwionośne, reguluje krążenie podskórne i działa przeciwzapalnie. Kupimy je też w postaci maści, żelu, można z niego robić nasiadówki.

Kasztanowiec zwyczajny – ma szerokie zastosowanie przy dolegliwościach układu krążenia. Stosowany zewnętrznie uszczelniają ściany naczyń włosowatych, sprawiają, że krew sprawniej płynie w naczyniach żylnych. Działa też przeciwzapalnie.

Kozieradka pospolita – to zioło, które służy do pobudzenia apetytu i przyspieszenia przemiany materii. Wykonuje się z niego specjalne okłady, które zmiękczają ropne zapalenia skóry. Działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, a także poprawia samopoczucie. Co ważne, reguluje wypróżnienia. Rozluźnia masy kałowe.

Krwawnik pospolity – ponieważ łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych, a poza tym dzięki niemu rany goją się szybciej można wykonać z niego nasiadówkę. Dozwolone jest też stosowanie wewnętrzne.

krwawnik pospolity
krwawnik pospolity

Miodla indyjska – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjne. Zapobiega hemoroidom poprzez sprawne usuwanie produktów przemiany materii i niedopuszczanie do rozwoju zaparć.

Ruszczyk kolczasty – zwęża żyły, co łagodzi dyskomfort związany z hemoroidami.

Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?

Przestrzegaj zasad higieny – czyść okolice odbytu po każdym oddaniu stolca. Najlepiej zastosuj do tego wilgotny papier toaletowy, zmoczony wodą, lub mokre chusteczki, takie jak do pielęgnacji niemowląt.Nie używaj też myjek, ani gąbek, są one siedliskiem bakterii.

Preparaty wzmacniające naczynia krwionośne – warto sięgnąć po te, które zawierają diosminę. Ten organiczny związek chemiczny zwiększy napięcie ścian naczyń, będzie chronić ich strukturę. Obniża też ciśnienie i zastoje żylne znajdujące się w nogach i odbycie. Ma również działanie przeciwzapalne.

Odpowiednia dieta – chcąc pozbyć się problemów z hemoroidami, unikaj zaparć, dlatego tak ważne jest to co spożywasz. Jedz pokarmy bogate w błonnik (warzywa, owoce, płatki zbożowe, chleb pełnoziarnisty, owsianka itd.). Pij też dużo wody. Ważne jest by rozluźnić stolec. Ograniczyć czekoladę, mocną herbatę, kawę, alkohol wysokoprocentowy, czerwone wino, orzechy, produkty powodujące wzdęcia, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy.

Tabletki, maści, czopki – tabletki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, zmniejszają świąd i obrzęki oraz opóźnią rozwój guzków. Podobnie zadziałają maści, kremy, czopki i żele.

Unikaj też tego co może przyczynić się do ich powstania – są to siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna, seks analny, otyłość, stosowanie środków przeczyszczających.

No właśnie, a co jeśli nasze starania nie pomogły lub nasze problemy pojawiają się zbyt często, a objawy nasilają się?

lekarz

Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły?

Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do proktologa, który jest specjalistą w tym zakresie. Czasami nie warto zastanawiać się co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły. Dajcie sobie pomóc fachowcom. Należy pamiętać, że leczenie powinno być uzależnione od stopnia naszej choroby, a przy tym schorzeniu możemy wyróżnić aż cztery stopnie zaawansowania.

Stopień pierwszy – guzki krwawnicze są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz. Najmniejszy problem.

Stopień drugi – guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się. Cofają się samoistnie do kanału odbytu po oddaniu stolca.

Stopień trzeci – guzki krwawnicze wypadają w czasie defekacji, nie cofają się samoistnie po oddaniu stolca, ale mogą zostać odprowadzone ręcznie. Poważny problem.

Stopień czwarty – guzki krwawnicze utrzymują się na zewnątrz niezależnie od wypróżniania się i nie mogą zostać odprowadzone ręcznie.

Wizyta u lekarza

Przy kolejnych metodach, które mogą Ci pomóc nie obejdzie się bez konsultacji i badania lekarskiego. Zacznie się etap tzw. leczenia instrumentalnego, Leczenie to stosuje się u chorych z II i III stopniem zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Metoda Barrona, czyli tzw. Gumkowanie – zabieg zaleca się,gdy hemoroidy powodują skrzepy krwi i wpływają na nadmierne krwawienie odbytu. W tej procedurze u podstawy hemoroidów zakłada się małą gumkę, która powoduje zatrzymanie dopływu krwi do hemoroidalnej masy.Efektem jest ich skurczenie i obumarcie w ciągu 7 do 10h dni. Po czym zostają usunięte podczas wypróżnienia.

Skleroterapia – zabieg ma na celu zamknięcie naczyń doprowadzających krew. Robi się to za pomocą wstrzyknięcia specjalnej substancji powodującej ich zarastanie.

Metoda DGHAL, nazywana też metodą Morinagi – opiera się na usunięciu żylaków odbytu za pomocą niszczenia naczyń doprowadzających do nich krew.

Krioterapia – to zamrażanie ciekłym azotem, by je zmniejszyć, i w efekcie doprowadzić do ich wydalenia. Nie stosuje się przy tym żadnych dodatkowych substancji, więc jest to bezpieczna metoda, niewywołująca skutków ubocznych ani uczuleń. Przy regularnym stosowaniu, objawy chorych hemoroidów powinny ustąpić po 2 tygodniach.

Laseroterapia – żylaki odbytu naświetla się promieniami lasera. Na skutek wysokiej temperatury dochodzi do obkurczenia i zamknięcia naczyń, a w konsekwencji do zniszczenia tkanki guza. Ryzyko powikłań jest również niewielkie w przypadku tej metody. Wykonuje się ją z powodzeniem.

Fotokoagulacja – naświetlanie lampami halogenowymi. Promienie podczerwone przenikają do błony śluzowej i niszczą żylaki. Jest to metoda bezpieczna, powikłania zdarzają się bardzo rzadko.

Terapia zespolona – Jest to zabieg,w którym łączy naświetlanie z gumowymi obrączkami. W 90 procentach przypadków nawrót choroby nie występuje.

Jak widać metod instrumentalnych na wyleczenie tej choroby jest sporo. Najlepszą dla Ciebie wybierz razem z lekarzem. Nie zawsze jednak stan chorego pozwala, na którąś z nich, może się okazać, że pomóc może już tylko leczenie operacyjne.

Metoda tradycyjna

Wycięcie hemoroidów, inaczej hemoroidektomia. Jest wskazana, gdy pacjent ma duże, wystające poza odbyt hemoroidy,przewlekłe objawy choroby hemoroidalnej, hemoroidy wewnętrzne, które powracają mimo mniej inwazyjnego niż zabieg chirurgiczny leczenia. Rzadko prowadzi do powikłań, ale jest bolesna. Wymaga znieczulenia ogólnego albo lędźwiowego i zażywania środków przeciwbólowych po operacji. Może być przeprowadzona na trzy sposoby. Hemoroidektomia otwarta – sposobem Milligana-Morgana, hemoroidektomia zamknięta – sposobem Fergussona i podśluzówkowym usunięciem hemoroidów – sposobem Parksa.

Metoda Longo

Przy użyciu skalpela chirurg unieruchamia hemoroidy. Zabieg z użyciem staplera wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, ale jest on mniej bolesny niż tradycyjna hemoroidektomia. Powrót pacjenta do zdrowia następuje szybko, ale niektóre badania sugerują większe ryzyko nawrotów.Metoda ta jest przeciwwskazana w chorobie hemoroidalnej czwartego stopnia i przy dużym wypadaniu odbytnicy. Poza tym jest obciążona potencjalnym ryzykiem powikłań.

Skoro szukasz informacji na temat tego co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły, mamy nadzieję, że operacja w Twoim przypadku lub bliskich Ci osób nie będzie potrzebna. Jest na to duża szansa, ponieważ ponad 90 procent chorych, u których wystąpiły objawy hemoroidów, może być leczona zachowawczo lub mało inwazyjnymi metodami instrumentalnymi. U zaledwie 10 procent stosuje się leczenie operacyjne.

Similar Posts

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *