Gołębie na balkonie co zrobić?
Gołębie to ptaki o łagodnym usposobieniu, obdarzone nieprzeciętnym zmysłem nawigacji, dzieki któremu potrafią wrócić do domu z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Hodowla gołębi to dla wielu ludzi przyjemność i pasja, jednak nie wszyscy marzą o ich bliższym poznaniu. Gołębie na balkonie co zrobić?
Gołębie, które spotykamy w miastach są potomkami gołębia skalnego. Jak można się domyślić naturalnym siedliskiem tego gatunku były skały nic więc dziwnego, że gatunek ten osiedlając się w środowisku miejskim upodobał sobie budynki, jako odpowiednik naturalnych skał.
Strychy budynków gołębie miejskie traktują jak jaskinie. Parapety i balkony jak półki i nisze skalne. Obecnie to miasto i znajdujące się w nim budynki są naturalnym środowiskiem tego gatunku, czy nam się to podoba, czy nie.
Ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, że gołąb miejski jest pod ochroną gatunkową. Nie można mu w żaden sposób szkodzić. Pojawia się pytanie: gołębie na balkonie co zrobić?
Jak zachować się, gdy znajdziesz gniazdo gołębi na balkonie?
Gdy zauważysz gołębie na balkonie to przede wszystkim nie wolno ich zabijać. Co ważne zabronione jest też przenoszenie i niszczenie ich gniazd z jajami i pisklętami. Można je usunąć, gdy są jeszcze puste.
Jeśli przeniesiemy gniazdo z jajami lub pisklętami, to jest to praktycznie równoznaczne z ich zabiciem. W takim przypadku gniazdo zostałyby porzucone przez dorosłe ptaki. Jeżeli gołębie zagnieżdżą się np. na balkonie, to prawo nie pozwala w żaden sposób w to ingerować.
To co możemy zrobić, to przeczekać do momentu, aż młode dorosną. Staną się tak duże jak ich rodzice i samodzielnie opuszczą gniazdo. Kto wie, może podczas tego czasu przekonacie się, że gołębie na balkonie to wcale nie taka straszna rzecz, a okazja do bliższego poznania i polubienia tych ptaków.
W uzasadnionych sytuacjach są możliwe odstępstwa, musimy jednak najpierw uzyskać na to zgodę, w postaci zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków zwierząt, roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową.
Gdy masz już gołębie na balkonie co zrobić?
Przydatne informacje o gołębiach – zanim je znienawidzisz, spróbuj je polubić.
Chcąc nie szkodzić gołębiom i przetrwać ten czas w możliwie jak największej symbiozie z nimi warto wiedzieć że:
- najlepiej nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 50 cm do gniazda,
- nie należy zmieniać niczego w otoczeniu gniazda,
- zabronione jest sprzątanie w czasie wylęgania się młodych oraz kiedy gołębie są jeszcze młode i mają około 3 tygodni. Wtedy już podlatują sobie na balkonie i nasze wyjście może sprawić, że wylecą z balkonu za szybko i poranią się lub zabiją,
- nie ma potrzeby, by dokarmiać je na balkonie, ale odrobina wody, szczególnie w ciepłe, bezdeszczowe dni będzie miłym gestem z naszej strony,
- wysiadywanie jaj trwa około 17 dni,
- pisklęta zaczynają dobrze latać w wieku około 5 tygodni i niedługo potem stają się samodzielne,
- pod koniec rozwoju piskląt karmi tylko samiec, a samica przygotowuje się do następnego lęgu,
- w ciągu roku gołębie mają zazwyczaj od 4 do 5 lęgów, jeśli mają gdzie się rozmnażać i jedzenia to mają młode praktycznie przez cały rok, również w zimie z przerwą na pierzenie,
- zwykle składają po dwa jaja.
Co zrobić, by gołębie nie zasiedlały balkonu?
Dałeś radę, by nie przeszkadzać gołębiom do końca lęgu ale nie chcesz już powtórki z rozrywki. Te sposoby powinny pomóc.
Korzystaj z balkonu i nie rób z niego rupieciarni
Jeśli wychodzisz na balkon raz na ruski rok, i to jeszcze w dodatku po to, by odłożyć tam kolejną rzecz z domu, to nie dziw się, że ktoś w końcu chce zrobić z niego pożytek. Balkon, który tętni życiem dla gołębi nie będzie wydawał się bezpiecznym. A tym samym spokojnym miejscem na wychowanie potomstwa. Wykorzystuj więc jak najczęściej to udogodnienie jakim jest balkon w twoim domu.
Zareaguj póki jeszcze jest czas
Jeśli tylko zauważysz, że na balkon podlatują gołębie i zaczynają budować gniazdo, wtedy możesz je jeszcze usunąć. Zrób to najszybciej jak się da, by nie złożyły jajek i były zmuszone do szukania innej lokalizacji. Stosując się do zalecenia przedstawionego powyżej, nie będziesz miał problemu, by ich wzmożoną aktywność zauważyć.
Nie dokarmiaj gołębi
Dokarmiając gołębie sam będziesz się prosił, by ściągnąć je do siebie. W dodatku takie gołębie staną się leniwe i nie będą same szukały pokarmu. Przyzwyczają się do takiego miejsca i wtedy dużo trudniej będzie się ich pozbyć. Zatem wykaż się odpowiedzialnością za to co robisz. Tym bardziej też nie dokarmiaj ich chlebem! Nie takie rzeczy powinny jeść!
Odstraszająca gołębie dekoracja balkonu
Im więcej kolorów i hałasu tym taki balkon będzie mniej atrakcyjny dla szukających spokoju gołębi. Gołębie bardzo lubią stabilność kolorów w miejscu bytowania i na ich zmianę reagują zazwyczaj strachem. Przyzwyczajają się dopiero po pewnym czasie.
Wśród porad często przewija się patent z zawieszeniem foliówek, które odstraszają szeleszcząc na wietrze. Ewentualnie płyt CD, które zniechęcają do przylatywania poprzez swój metaliczny połysk. Choć takie sposoby bywają skuteczne, to lepiej wybrać inne przedmioty. Pewnie lubisz, gdy balkon wygląda ładnie, a tego typu odstraszacze z pewnością nie dodadzą mu uroku.
Pomyśl więc o umieszczeniu na balkonie chociażby takich dekoracji, jak dziecięcych wiatraczków, lampionów, dzwoneczków wietrznych, światełek, łapaczy snów, makramy. Stosuj metaliczne, połyskujące kolory ale np. w postaci osłonek na kwiaty. Pomyśl też jak estetycznie użyć taśmy odblaskowej, odbijające się promienie światła dezorientują je.
Drapieżniki odstraszą gołębie
Zapewne sprawdził, by się sokolnik, ale przecież na zawsze ze swoim towarzyszem z tobą nie zostanie. Jednym ze sposobów na to, gdy gołębie na balkonie, a my nie wiemy co zrobić jest odtwarzanie nagrań z odgłosami drapieżnych ptaków. Jeśli sami nie mamy czasu przebywać na balkonie to odstraszy je też pies lub kot.
Odstraszanie zapachem
Polecanym pomysłem jest montaż automatycznego odświeżacza powietrza, który uruchamia się samoczynnie co jakiś czas. Ponoć im gorzej pachnie tym lepiej. Sprawdzą się też rozłożone na balkonie kulki z naftaliną. W sprzedaży dostępne są też specjalistyczne mieszanki zapachowe w sprayu, którymi możesz odstraszyć gołębie.
Siatka na balkonie
To rozwiązanie dla tych osób, którym gołębie nadzwyczaj często dokuczają swoją obecnością. Choć zamyka w pewien sposób naszą balkonowa przestrzeń, to dobrze dobrana siatka może być niemal niezauważalna. Bez wątpienia, gdy zostanie zamontowana szczelnie, to bardzo skuteczny sposób na gołębie.
Kolce i spirale zabezpieczające
Kolcami możesz zabezpieczyć balkon przed odwiedzinami gołębi montując je na np. na parapetach, gzymsach, dachach, daszkach, kasetonach, antenach, balustradach, czy barierkach. Są dostępne różne modele wykonane ze stali i tworzyw. Ważne jest jedno, by ich kolce były skonstruowane tak, lub zabezpieczone w taki sposób, by nie raniły ptaków. Natomiast tam gdzie nie można zastosować kolców sprawdzi się spirala, działa w bardzo podobny sposób.
Rozumiem, że częste odwiedziny gołębi mogą być uporczywe. Choć same krzywdy nam nie robią i można je oswoić, by stały się przyjacielem człowieka, to najbardziej kłopotliwe bywają ich odchody, które mogą niszczyć różne powierzchnie i są skupiskiem licznych bakterii, a także mogą być źródłem niebezpiecznych chorób. Jednak, czyje odchody nie niosą ze sobą zagrożeń? No właśnie. Nie należy więc przesadnie, panikować.
CZYTAJ TEŻ: Sprawdź także, co zrobić, aby jaskółki nie zakładały gniazd na elewacji.