Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?
| |

Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

Widok szybujących jaskółek to nieodłączny elementów wiosny i lata. Miłośnicy przyrody z chęcią podziwiają ich podniebne akrobacje, racząc się ich pięknym śpiewem. Jednak gniazda tych uroczych ptaków nie w każdym miejscu są przez ludzi mile widziane. Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

Polskę zamieszkują 3 gatunki jaskółek. Jest to dymówka, brzegówka i oknówka, która to właśnie lepi gniazda na elewacjach.

Pożywieniem jaskółek są owady, które łapią w locie. Należą do nich muchy, meszki, czy komary. Choć są bardzo pożytecznymi ptakami to nie każdy chce, aby na przykład zamieszkiwały na jego balkonie. Dzieje się tak, ponieważ odchody ptaków brudzą okna, parapety i ściany budynku. Jest z tym sporo dodatkowego sprzątania i zabrudzenia trudno usunąć z elewacji.

Jaskółka wykonuje gniazda z błota. Środek wyściela trawą, piórami bądź włosiem. Często zakłada gniazda w podbiciach dachowych, glifach okiennych, na balkonach, pod rynnami. Najchętniej na południowej lub zachodniej stronie. Co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

Obserwacja i szybka reakcja

Najlepiej zadziałać tak szybko, jak to możliwe. Jeszcze zanim jaskółki doczekają się jajek i młodych, bo wtedy należy odczekać, aż jaskółki opuszczą gniazdo. Jeśli jednak to początek budowli można ją usunąć. Choć zniechęca to jaskółki do ponownej próby założenia gniazda, to jednak nie zawsze wystarczy. Bywa, że jaskółki są uparte i bardzo chcą założyć gniazdo w wybranym wcześniej przez siebie miejscu. Wtedy trzeba sięgnąć po kolejne sposoby, które przydadzą się, kiedy chcemy wiedzieć co zrobić żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji.

Oto najpopularniejsze sposoby.

  • Założenie siatki przeciw ptakom – takie siatki występują w piaskowych, nie wyróżniających się kolorach. Przymocowuje się je pod odpowiednim kątem do gzymsu. Cechuje je duża wytrzymałość i skuteczność.
  • Zamontowanie taśm holograficznych – taśmy wykonane z foli dyfrakcyjnej są opalizujące, co wpływa na zmysły ptaków przez co są odstraszane z danego miejsca.
  • Czerwona plastikowa wstążka – zawieszanie takiej wstążki w miejscu upatrzonym przez jaskółki często działa odstraszająco.
  • Kawałki pleksi – małe kawałki umieszcza się w rogu okna na elewacji. Transparentność tego tworzywa sprawia, że nie jest ono widoczne, dlatego też nie szpeci.
  • Spray odstraszający – tego typu preparat dezorientuje zmysły jaskółek, dlatego też odlatują z danego miejsca. Spreje nie są szkodliwe dla ptaków, większość takich odstraszaczy ma w składzie olejki eteryczne.
  • Rozwieszenie reklamówek – trzepoczące reklamówki odstraszają ptaki. Jeśli już kiedyś widzieliście je na czyimś balkonie, to już nie będziecie się zastanawiać do czego służą.
  • Półka lęgowa – drewniana konstrukcja przystosowana specjalnie do jaskółek. Dzięki temu rozwiązaniu uda się zabezpieczyć budynek przed zabrudzeniami, a my możemy żyć z ptakami w zgodzie.

Niezależnie od tego, który z zaproponowanych sposobów odpowiada Ci najbardziej, pamiętaj, żeby szanować jaskółcze życie. Tak, jak i ludzie one też chcą w spokoju wychować potomstwo.

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.