Co zrobić żeby pies nie szczekał?
| |

Co zrobić żeby pies nie szczekał?

Powszechnie wiadomo, że szczekanie dla psa to jedna z form komunikacji z otoczeniem. Kiedyś wręcz trenowano psy, aby szczekały i informowały właściciela przed obcymi na posesji. Obecnie takie obronne zachowania psa są już rzadziej pożądane. Psy traktujemy jak członków rodziny i zależy nam na tym, by miały dobre relacje z otoczeniem. Jednak zbyt uporczywe szczekanie może w tym przeszkodzić. Rodzi się więc pytanie co zrobić, żeby pies nie szczekał?

Psia natura

Szczekanie to jeden z licznych dźwięków jakie wydają z siebie psy. Poszczególne rasy mogą też różnić się od siebie mniejszą lub większą skłonnością do tej formy komunikowania się. Oprócz szczekania dźwięki za pomocą, których psy także komunikują się z otoczeniem to wycie, skowyt, warczenie, piszczenie, skomlenie, dyszenie czy wzdychanie.

Psy najczęściej szczekają gdy:

  • Odczuwają radość lub podekscytowanie – to jeden ze sposobów na jej wyrażanie i okazanie dobrego nastroju np. gdy do domu powraca właściciel albo  kiedy właściciel szykuje się do wyjścia na spacer z psem. Takie szczekanie  nie powinno nikomu przeszkadzać i zazwyczaj trwa krótko. Cieszmy się jego radością! 
  • Ostrzegają, boją się i czują się niepewnie – szczeka, by powiadomić właściciela, że zbliża się ktoś obcy. Takiemu komunikatowi najczęściej towarzyszy najeżona sierść, sztywna postawa, warczenie, napięte mięśnie. Psy często szczekają na osoby, a nawet przedmioty, których się boją.. Próbują w ten sposób odstraszyć potencjalne niebezpieczeństwo od siebie, domu i ludzi, których chcą bronić.
  • Tęsknią i nudzą się – wtedy najczęściej szczekanie przeradza się w wycie i skomlenie. Pies czuje się samotny i opuszczony. Najczęściej zdarza się to u psów, które zbyt wiele czasu spędzają same, przecież psy są zwierzętami stadnymi. W samotności i w zamkniętych pomieszczeniach, w których nic się nie dzieje narasta w nich frustracja. 
  • Kontaktują się z innymi psami – dzieje się to szczególnie wtedy, gdy nie mogą tego zrobić w żaden inny sposób.
  • Gdy chce na siebie zwrócić naszą uwagę – takie zachowanie to domena towarzyskich osobników, którym zależy na kontakcie i relacji z opiekunem. Pies nie będzie szczekał jeśli poświęcimy mu odpowiednio dużo uwagi. Jeśli zauważy, że szczekaniem osiąga zamierzony efekt, będzie powtarzał takie zachowania. 

Jakie podjąć działania, co zrobić żeby pies nie szczekał?

Skoro już wiemy, w jakich sytuacjach pies najczęściej szczeka, łatwiej nam będzie wyeliminować przyczynę kiedy stanie się to uporczywe. 

Co zrobić żeby pies nie szczekał w następujących sytuacjach?

Gdy nie ma nas w domu 

Należy przed wyjściem zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. Niech się porządnie wybiega, to pozwoli rozładować jego energię. Trzeba pomyśleć też o zajęciach dla psa podczas naszej nieobecności. Dobrze jest mu zostawić kilka sprawdzonych zabawek, które urozmaicą mu czas. Można też zostawić włączone radio lub muzykę, której słucha się w domu. Dzięki temu pies będzie słyszał znajome odgłosy. Zostawić warto też jakiś niepotrzebny i nie prany element garderoby, z zapachem członka rodziny. 

Choć całkiem możliwe, że pierwszą rzeczą jaką chce zrobić właściciel po powrocie do domu jest uściskanie swojego psa. To lepiej się z tym chwilę wstrzymać. Wywoływanie u psa silnych emocji podczas wychodzenia i powrotu do domu poprzez uczuciowe pożegnania i powitania takie jak np. głaskanie, zapewniane go, że się niedługo wróci sprawi tylko, że pies takie momenty będzie odczuwał jako przykre. Po powrocie do domu najlepiej przez pierwsze kilka minut ignorować psa i dopiero po dłuższej chwili zwrócić na niego uwagę.  

Gdy szczeka bez wyraźnej przyczyny 

Czasem zdarza się, że pies szczeka bez konkretnego powodu wtedy możemy mu pomóc podejmując kroki, które oduczą go takiego zachowania. Niezbędny w takich sytuacjach jest trening odpowiednich zachowań, dzięki niemu nauczymy psa w jakich sytuacjach szczekanie jest dopuszczalne. 

Jak to zrobić:

  • Musimy pamiętać, by wynagradzać psa za jego odpowiednie zachowanie, to zachęci go do przyswojenia nowych zachowań.
  • Poprzez naukę komendy ,,Cisza’’: kiedy pies szczeka należy podsunąć mu pod nos smakołyk, gdy zacznie go wąchać automatycznie przestanie szczekać, wtedy wypowiadamy stanowczym głosem słowo „cisza” i dajemy smakołyk.
  • Poprzez naukę komendy “na miejsce”. Początkowo uczymy jej bez używania dzwonków, pukania i bez obecności innych ludzi. Na miejsce oznacza, że pies ma na komendę udać się do swojego legowiska. Należy posadzić psa przed legowiskiem na smyczy. Następnie położyć w legowisku smakołyk i powiedzieć psu komendę: na miejsce. Pies pójdzie do legowiska by dostać nagrodę. Zadanie trzeba powtórzyć kilka razy. W następnym dniu ponawiamy ćwiczenie komendy na miejsce, ale tym razem nie kładziemy tam przysmaku. Pies powinien pójść do legowiska w poszukiwaniu przysmaku i wtedy należy mu się nagroda. Wypowiadamy komunikat: dobry pies i podajemy smakołyk z ręki. 

Gdy chce zwrócić naszą uwagę 

Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji zaczynajmy zabawę z psem dopiero w chwili, kiedy przestanie szczekać. Reagując na jego szczekanie przyzwyczaimy go do takich nawyków. Warto też nauczyć go innego sposobu zwracania na siebie uwagi właściciela np. z powodu głodu zamiast szczekania pies poinformuje cię o swojej potrzebie, stojąc przy misce lub gdy chce iść za potrzebą, czy na spacer stoi przy drzwiach.

Gdy szczeka na inne psy i przedmioty

Relacje psów z innymi psami są bardzo ważne. Powinniśmy pielęgnować relacje z innymi psami i pozwalać na obwąchiwanie się czy na zabawy. Jeśli nie nauczyliśmy naszego zwierzaka, że inne psy są przyjazne, to prawdopodobnie zaczął się ich bać i po prostu sygnalizuje nadejście intruza szczekaniem i paniką. Takie sytuacje, gdy opiekun odciąga psa, a nawet podnosi go na smyczy lub bierze na ręce wcale nie wychodzą mu na dobre. Chcemy dawać naszym psom wsparcie i okazujemy im uczucia, ale nie zawsze są one prawidłowo odbierane. Tak jak np. gdy za wszelką cenę chcemy uchronić pupila przed zagrożeniem i na spacerze widząc obcego psa, decydujemy się wziąć go na ręce i oddalić. Zachowując się tak nie pozwalamy psom zadawać się z innymi psami,a to nie wpływa na nie korzystnie.

Podobnie jest w przypadku poznawania różnych nowych przedmiotów, samochodów, biegaczy czy osób poruszających się na rowerach. Jeśli nie przyzwyczailiśmy szczeniaka do takich sytuacji to będzie odczuwał niepewność, którą wyrazi poprzez szczekanie. 

Jeśli myślicie, że po co zmieniać nawyki psa, wystarczy kupić obrożę antyszczekową – to jesteście w błędzie. Takie obroże uwalniają wibracje lub nieprzyjemne dźwięki i owszem pies, aby uniknąć niemiłej sytuacji, zaprzestaje szczekania. Jednak taka obroża stanowi wyłącznie doraźny środek zapobiegawczy, nie może być noszona na stałe ani przez długi czas. Zmuszając więc psa do jej noszenia nie rozwiążecie problemu, a tylko “uciszycie” go na chwilę. Nie sądze, by ktoś komu zależy na dobru swojego psa, chciał polegać na tego typu rozwiązaniach.

Szczekający pies pod nieobecność właściciela szczególnie w mieszkaniach bywa kłopotliwy dla sąsiadów. W takich sytuacjach, żeby zapobiec ewentualnym nieprzyjemnym sytuacjom z okolicznymi mieszkańcami, pomocne mogą okazać się powyższe wskazówki. Należy pamiętać, że niezwykle ważna jest nasza konsekwencja w działaniu i bez niej niewiele wskóramy. 

Jednak co jeśli podejmowane przez nas próby zawiodą? Zawsze pozostaje pomoc specjalisty. Behawiorysta z pewnością podpowie co zrobić, żeby pies nie szczekał.

Similar Posts