Co zrobić z mąki kukurydzianej?
Zastanawiasz się co zrobić z mąki kukurydzianej? Nic dziwnego. To bardzo wartościowy i niedoceniany produkt w naszej kuchni.
Mąka kukurydziana jest rodzajem mąki bezglutenowej. Jednak w odróżnieniu od większości produktów bezglutenowych można ją kupić w niskiej cenie. Co więcej, jej wartość kaloryczna na 100 gram produktu to zaledwie 351 kcal.
Mąka kukurydziana posiada też w swoim składzie więcej wartości zdrowotnych niż najczęściej używana przez nas mąka pszenna. Produkt ten ma więc całkiem sporo zalet. Co zrobić z mąki kukurydzianej zatem zapytasz?
W kuchni mąka kukurydziana ma szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas pieczenia, jak i podczas zagęszczania zup, czy sosów na obiad.
Oto przykłady na to co zrobić z mąki kukurydzianej, do jakich dań możesz ją wykorzystać:
- Ciasta
- Placki
- Biszkopty
- Ciasteczka
- Muffinki
- Bułki
- Chleby
- Naleśniki
- Racuchy
- Omlety
- Kluski
- Kopytka
- Makarony
- Desery
- Sosy
- Panierki
- Tortille
- Nachos
- Tacos
Użycie mąki kukurydzianej w twoich daniach sprawi, że staną się puszyste. Mąka doda też im słodkawego posmaku i zabarwi na żółto.
Nie myl ze sobą tych dwóch produktów
Mąka i skrobia kukurydziana to dwa zupełnie różne produkty, które pozyskuje się z kukurydzy. Kiedy zastanawiasz się co zrobić z mąki kukurydzianej, czy na pewno wiesz, co tak właściwie masz na myśli?
Mąkę kukurydzianą otrzymuje się z dojrzałych kolb kukurydzy, z których po zmieleniu otrzymuje się mąkę.
W sklepach można nabyć mąkę kukurydzianą o 3 grubościach. Jednak najwięcej wartości odżywczych ma ta z najgrubszego przemiału.
Skrobię kukurydzianą natomiast pozyskuje się z białych pręcików kukurydzy. Różnią się więc kolorem. Mąka kukurydziana jest żółta, skrobia jest bezzapachowym proszkiem koloru białego, który gdy tylko chwycimy w palce charakterystycznie skrzypi.
Skrobia kukurydziana
Skrobia kukurydziana inaczej zwana jest mazeiną. Tak jak i mąka kukurydziana również jest produktem bezglutenowym. Ma też właściwości zagęszczające, dlatego także stosuje się ją w kuchni jako zagęszczacz do potraw i dodatek do wypieków.
Doskonale nadaje się do zagęszczenia min. puddingów, kisieli, kremów, zup i sosów.
Dzięki dodaniu skrobi kukurydzianej potrawy stają się bardziej przezroczyste i lśniące.
Skrobia kukurydziana znajduje też zastosowanie poza kuchnią. Przekonaj się jakie.
Domowe sposoby na zastosowanie skrobi kukurydzianej
Oparzenia skóry i ukąszenia owadów
Połącz skrobie z wodą, aby uzyskać pastę. W takiej postaci skrobia kukurydziana może być pomocna przy leczeniu powierzchownych oparzeń skóry i przy ukąszeniach owadów. Użycie jej powinno zmniejszyć uczucie pieczenia i bólu lub świądu.
Usuwa plamy
Skrobia kukurydziana nadaje się też do czyszczenia powierzchni z trudnych plam po oleju, tuszu, krwi, żywności. Przy jej użyciu można też czyścić garnki, patelnie, sztućce. Dosypana do prania działa jak środek zmiękczający.
Suchy szampon na przetłuszczające się włosy
Skrobia kukurydziana doskonale pochłania płyny, ma też właściwości złuszczające, dzięki temu można stosować ją jako środek do zmiękczania i oczyszczania tłustych włosów.
Zastosowanie mąki kukurydzianej na skórze głowy usunie nadmiar sebum, zmniejszając w ten sposób niehigieniczny wygląd włosów oraz zahamuje powstawanie łupieżu. Można ją także używać do mycia psów i kotów.
Dezynfekcja
Twoje pluszaki wymagają czyszczenia? Wetrzyj w nie skrobię kukurydzianą, wchłonie wilgoć i brud. Następnie wystarczy wyczesać misia i gotowe! W ten sam sposób możesz też np. wyczyścić dywan.
Maseczka na wągry
Jak już pisaliśmy skrobia kukurydziana ma zdolność regulowania wydzielania sebum i usuwa martwy naskórek dlatego z powodzeniem wykorzystaj ją do przygotowania domowej maseczki. Wymieszaj skrobię z białkiem jajka i nałóż na twarz. Uzyskasz efekt złuszczająco-rewitalizujący.
Na grzybicę
Właściwości skrobi wykorzystać można też w pielęgnacji stóp. Grzyby i bakterie chętnie mnożą się na spoconych stopach, a skrobia wchłonie wilgoć, która sprzyja ich namnażaniu. Zmieszaj skrobię z odrobiną oleju kokosowego, a otrzymasz skuteczne lekarstwo na grzybicę między palcami i na odciski, których nabawisz się na przykład wiosną w ogrodzie.
Mąkę i skrobię kukurydzianą pozyskuje się z tej samej rośliny, to jednak dwa różne produkty. Warto je odróżniać, by używać ich na co dzień.