Co zrobić, żeby woda w oczku była czysta?
Chcąc, aby nasze oczko wodne pięknie się prezentowało i było bezpieczne dla żyjących w nim stworzeń oraz roślin, należy stosować sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne. Zatem jeśli zastanawiasz się co zrobić, żeby woda w oczku była czysta, czytaj dalej.
Sposoby na czystą wodę w oczku wodnym
Jest kilka sposobów na to co zrobić żeby woda w oczku była czysta. Pamiętaj jednak, że niezależnie od metody kluczem do sukcesu jest systematyczność ich stosowania.
Czyszczenie mechaniczne
W oczku wodnym zanieczyszczenia różnego rodzaju można usunąć mechanicznie. Robi się to po prostu wyławiając glony za pomocą narzędzi. Wystarczy do tego zbierak z gęstymi oczkami, który można kupić lub zrobić samemu np. nakładając siatkę na kij od miotły.
Niezwykle ważne jest, by co roku przed i po sezonie sprawdzić zabrudzenie dna oczka. W związku z tym, że gromadzą się tam różnego rodzaju odpadki np.rozłożone resztki roślin wodnych, liście spadające z drzew i krzewów, to w oczku powstaje muł. Trzeba się go pozbyć, gdy warstwa będzie grubsza niż 15 cm. Tak zanieczyszczone dno wytwarza trujące gazy, spłyca akwen i ma nieestetyczny wygląd.
Dokładne czyszczenie oczka wodnego należy przeprowadzić wiosną w następujący sposób: wypompować z oczka dwie trzecie wody. Wygarnąć muł łopatą (przyda się na kompost). Do czyszczenia można użyć bardziej zaawansowanych narzędzi np.odkurzacza do oczek wodnych, jest to jednak zdecydowanie droższe rozwiązanie.
Stosowanie środków chemicznych
Na rynku ogrodniczym jest duży wybór środków niszczących glony w oczkach wodnych. Jednak preparaty te trzeba stosować z umiarem (raz na sezon). Mimo, że producenci informują, że nie są szkodliwe to mogą hamować wzrost roślin wodnych. W związku z tym, że obumarłe glony opadają na dno i tam się rozkładają, to stają się pożywką dla rozwoju nowych glonów.
Stosowanie środków biologicznych
Metoda ta bazuje na pożytecznych mikroorganizmach czyszczących wodę w oczku.
Obecnie jest uważana za najłatwiejszy i najbardziej skuteczny sposób czyszczenia zbiorników wodnych. Na tej samej zasadzie działają także nowoczesne oczyszczalnie ścieków. W nich wodę też oczyszczają bakterie.
Dodanie do oczka wodnego takiego preparatu spowoduje, że procesy gnilne zdominuje fermentacja. Zredukowany zostanie też nadmiar azotanów i fosforanów, a tym samym uniknie się glonów i mułu w oczku. Metoda ta nie zagraża też żyjącym w wodzie stworzeniom, co jest jej dużą zaletą. W efekcie czego woda w oczku staje się bardziej klarowna i przejrzysta. Znika nieprzyjemny zapach zgnilizny, zwiększa się żywotność i odporność ryb.
Sięgając po metodę biologiczną należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stężenie mikroorganizmów oraz przeznaczenie danego preparatu.Wszystkie one zawierają wyjątkowo duże stężenie wyselekcjonowanych szczepów bakterii o zróżnicowanym sposobie działania..
Zainstalowanie pompy i filtra
Najczęściej to w małych oczkach występuje problem z samooczyszczaniem się wody. Każdy niewielki zbiornik wodny szybko zmieni się w błotnistą kałużę, jeśli nie będzie w nim przepływu wody. Niezwykle pomocne będzie, więc zainstalowanie pompy i filtra, które mogą pracować, zarówno w dzień i w nocy. Należy dobrać je odpowiednio do ilości wody w danym zbiorniku.
Filtr do oczka wodnego usuwa zanieczyszczenia z wody, która przez niego przepływa (jej ruch wymusza pompa). Taki filtr najlepiej umieścić w strefie wody płytkiej, ponieważ na dnie zbiornika łatwiej się zatyka i trudniej do niego dotrzeć, gdy jest konieczność wyczyszczenia. Filtr spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy cała woda w zbiorniku zostanie przefiltrowana przez niego raz na 10 godzin.
W przypadku montaży zestawu fontannowgo, fontannę należy ustawić tak, by woda nie tryskała poza obręb oczka, ponieważ często trzeba będzie ją uzupełniać. Natomiast wylot dyszy powinien się znajdować na równi z taflą wody. Pompa specjalnym wężem tłoczy wodę do filtra i ewentualnie fontanny lub kaskady. Dzięki temu, że wprawia ją w ruch natlenia się co przeciwdziała rozwojowi glonów.
Naturalne czyszczenie
Świetnym sposobem na oczyszczanie oczka, który zapobiega pojawianiu się glonów, jest zastosowanie roślin wodnych. Żywiąc się materią organiczną, będą przeprowadzać naturalną filtrację wody w oczku. W tej roli sprawdzi się min. oczeret jeziorny, pałka szeroko i wąskolistna, kosaciec żółty, manna mielec,trzcina i tatarak zwyczajny. Rośliny dostarczą tlenu pożytecznym mikroorganizmom i planktonowi, który skutecznie niszczy glony. Dadzą też schronienie zwierzętom wodnym, a ich liście osłonią lustro wody, zapobiegając jej nagrzewaniu i ograniczając dostęp światła.
Co zrobić żeby woda w oczku była czysta? – odpowiednio zaprojektuj oczko wodne
Zanim powstanie oczko wodne warto dowiedzieć się, jak je odpowiednio zaprojektować i jakich zasad przestrzegać. Dobrze zbudowane oczko zminimalizuje problemy z glonami. Warto stosowawać poniższe rady:
- Głębokość oczka wodnego – w przypadku hodowli roślin dno powinno sięgać minimum 50 cm, gd mają w nim pływać też ryby, minimalna głębokość to 1 m. Im płytsze oczko, tym glony łatwiej pojawiają się na powierzchni wody.
- Przy nawożeniu trawnika i innych prac ogrodowych należy uważać, aby środki ochrony roślin nie przedostały się na taflę oczka.
- Glony uwielbiają światło, warto więc umieścić oczko wodne w półcieniu tak, by słońce docierało tam przez góra pięć-sześć godzin w ciągu dnia. W celu zacienienia można też ustawić przy nim pergolę.
- Dobrze jest posadzić w oczku rośliny podwodne, będą produkować tlen pod taflą wody.
- Im większe oczko tym lepiej – wkrótce po założeniu w dużych, obsadzonych roślinami zbiornikach też pojawiają się glony, ale po pewnym czasie 2-3 tygodniach znikają. Z czasem zachodzi tam równowaga biologiczna, tak jak w naturalnych zbiornikach. Jeśli to możliwe najlepiej, by oczko miało powierzchnię co najmniej 10 m2, wtedy łatwiej o zachowanie równowagi.
- Nie przekarmiać ryb. Niezjedzony pokarm opada na dno i staje się pożywką dla glonów. Najlepiej karmić ryby raz dziennie, w takiej ilości, aby zjadły go w ciągu 5-10 minut.
- Hodowla niezbyt dużej ilości ryb – rozkładające się rybie odchody też są pożywką dla glonów. Gdy jest ich bardzo dużo, może dojść do zatrucia wody. W czasie rozkładu resztek organicznych pobierany jest tlen, więc gdy go brakuje, zaczynają zachodzić procesy gnilne. Przyjmuje się, że na każde 10 cm długości ryby, powinno przypadać co najmniej 0,5 m2 powierzchni zbiornika i 50 l wody.
- Położenie na dnie ażurowych worków z kwaśnym torfem sprawi, ze związki uwalnianie w czasie jego leżakowania będą spowalniać wzrost glonów.
Oczko wodne będzie prezentować się nienagannie, tylko wtedy jeśli zabiegi pielęgnacyjne będą stosowane kompleksowo i regularnie. Inaczej można tylko pomarzyć o tym, żeby woda w oczku była czysta.