Co zrobić gdy buty są za duże
| |

Co zrobić, gdy buty są za duże?

Dobrze dobrany rozmiar butów to podstawa komfortu ich użytkowania. Jednak co zrobić, gdy buty są za duże? Nie martw się na to też są sposoby.

Sprawdzone sposoby na za duże buty

Dopiero co kupiłeś za duże buty, jeśli jest tylko taka możliwość oddaj je lub wymień na inne. To najlepsze co możesz zrobić w takiej sytuacji. Nie warto szukać sposobu na ich zmniejszenie. Lepiej kupić inne, dobrze dopasowane. Nie ważne, że te za duże buty Ci się bardzo podobają, ich wygląd to nie wszystko.

No tak, ale problem z za dużymi butami może wystąpić też po czasie, kiedy rozejdą się od noszenia. Wtedy warto wypróbować kilka sposobów, które zmniejszą nieco buty. Jednak pamiętaj, że metodę trzeba dobrać odpowiednio do rodzaju obuwia. Jej skuteczność będzie też zależeć od tego, jak bardzo są za duże.

Wkładki do za dużych butów

Problem za dużych butów pomogą rozwiązać wkładki do obuwia. Choć służą także do tego, by zapobiegać obtarciom i odciskom ich noszenie pozwoli lepiej dopasować buty pod względem długości i szerokości. Znakomicie trzymają stopę, wypełniają obuwie i zapobiegają poceniu się skóry. Wkładki są uznawane za jeden z najlepszych sposobów na to co zrobić gdy buty są za duże.

Rodzaje wkładek, oto spośród jakich można wybrać:

  • wkładki silikonowe – są miękkie i dosyć cienkie. Doskonałe do szpilek, mokasynów lub balerinek.
  • wkładki skórzane – przeznaczone najczęściej do butów sportowych także tych wykorzystywanych do treningu. Są komfortowe, idealne dla skóry stóp.
  • wkładki filcowe – ciepłe i dosyć grube. Najlepiej się sprawdzają przy butach zimowych takich jak kozaki, botki. W mroźnym sezonie warto zdecydować się na te pokryte specjalną folią, zapewniającą dodatkowy komfort termiczny.

Zapiętki i podpiętki do butów

Zapiętki, które przykleja się tuż za piętą, przesuwają stopę do przodu i w ten sposób niwelują zbyt dużą długość obuwia. Oprócz tego, że pomogą zmniejszyć powierzchnię w bucie, dodatkowo chronią piętę przed otarciami. Tak jak w przypadku wkładek do wyboru jest kilka rodzajów: żelowe, silikonowe oraz skórzane. Zapiętki szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku butów z odkrytymi palcami, tzw. fason peep toe. Do adidasów, balerinek i innych modeli noszonych na co dzień warto wybrać żelowe, silikonowe. Są praktycznie niewidoczne, ale także bardzo wygodne. Jednak w przypadku szpilek i czółenek lepiej sprawdzą się zapiętki skórzane z dodatkowymi poduszeczkami. Przy butach na obcasie sprawdzą się też podpiętki, czy też poduszeczki żelowe, które umieszcza się w przedniej części w okolicy palców.

Domowe sposoby na za duże buty

Poznaj kilka ciekawych domowych sposobów na to co zrobić gdy buty są za duże.

Metoda z wodą i suszarką

Sposób ten można zastosować przy za dużych butach sportowych. Buty należy spryskać dość obficie np.przy użyciu atomizera, spryskiwacza. Jednak nie na tyle mocno aby je całkiem przemoczyć, bo wtedy mogą skurczyć się za bardzo. Potem buty suszy się w suszarce bębnowej przez około 15 minut albo, po prostu używając suszarki do włosów.

W przypadku za dużych butów skórzanych, szpilek albo czółenek sposób na ich zmniejszenie jest właściwie taki sam z tą różnicą, że w tym przypadku do suszenia można użyć tylko suszarki do włosów, trzymając w odległości około 15 cm, by ich nie uszkodzić. Suszymy zimnym lub letnim strumieniem powietrza.

Buty ze sztucznej skóry są sztywniejsze, dlatego przed suszeniem zaleca się je moczyć przez około godzinę w zimnej lub letniej wodzie. Można zamiast tego też dokładnie je umyć za pomocą gąbki lub szmatki tak aby były zauważalnie mokre. Dopiero potem suszy się suszarką, tak jak w przypadku butów skórzanych.

Może się okazać, że metodę tą będzie trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Lepiej jednak z tym nie przesadzać, bo najzwyczajniej w świecie można zniszczyć sobie buty. Zastanów się, czy chcesz ryzykować ich uszkodzeniem.

Wata – sposób sprzed lat

Do czubków pantofli, balerinek czy czółenek można włożyć kawałek waty kosmetycznej. Dopasowuje się ona do stopy i wypełnia wolną przestrzeń. Zastosowanie waty ma jednak minusy. Dosyć szybko się odkształca, nie nadaje się do tego, by nosić ją cały dzień. Jest to rozwiązanie tymczasowe i w awaryjnych sytuacjach. Po dłuższym czasie może obcierać stopy. Zamiast waty można użyć też kawałka gąbki, takiej do naczyń lub kąpielowej. Gąbka dłużej zachowa swój kształt, jest mniej podatna na odkształcenia niż wata.

Skarpetki

Co zrobić gdy buty są za duże? Po prostu załóż do butów skarpetki. To metoda polecana przez stylistki. Skarpetki jako modny dodatek do szpilek, czemu nie. Mnie się podoba! Baw się kolorami, wzorami. Dostosuj ich grubość do pogody.

Co zrobić gdy buty są za duże – postaraj się kolejnym razem lepiej dobrać buty

Choć jak widać są sposoby na za duże buty, to jednak problemu tego najlepiej unikać. Warto postarać się o to, by kupować buty odpowiednio dobrane. Tak, by nie mieć potrzeby ich wypełniania. Pamiętaj, że buty dobiera się nie tylko pod względem długości, szerokości, tęgości oraz wysokości stopy, czyli tzw. wysokości podbicia. Oznaczenia długości są powszechnie znane, jednak na tęgości znają się nieliczni. Tęgość stopy oznacza się literami od A do H. Przy czym A to stopa bardzo szczupła (dziecięca), a H to stopa bardzo tęga. Niestety wśród czołowych producentów, tworzących buty na skalę masową, najpopularniejsze są dwie z nich: F i G.

Ważne jest też to, kiedy mierzyć buty. Najlepiej robić to w godzinach popołudniowych, gdy stopa jest już zmęczona i napuchnięta. Buty przymierza się w takich skarpetkach, jakie będzie się do nich nosić. To istotne, bo skarpetka potrafi zmienić rozmiar buta nawet o pół numeru. Mierzy się zawsze oba buty, jako że stopy są niesymetryczne, but dopasowuje się do większej z nich.

To czy but się “rozchodzi”, czy nie zależy od rodzaju i jakości materiałów z jakich został wykonany. Dobrej jakości skóra mocno pracuje w okolicach śródstopia i na podbiciu, więc czasami warto kupić buty mocno dopasowane. Właściwie dopasowany but jest wygodny i komfortowy w noszeniu i nie spada ze stopy. Za duże buty marszczą się i zagniatają, co prowadzi do ich szybszego uszkodzenia.

Niestety nie tak prosto się w tym wszystkim odnaleźć. Szczególnie, że stosunek długości wkładki do rozmiaru buta u różnych producentów obuwia jest inny, co może być sporym wyzwaniem przy zakupie wymarzonej pary butów, szczególnie jeśli robi się to przez internet.

A co jeśli żadna z metod Ci nie odpowiada, kiedy zastanawiasz się co zrobić, gdy buty są za duże? Udaj się do szewca! On zna temat od podszewki w końcu jest specjalistą od butów. Upewnij się tylko, czy to się opłaca. Może Twoje buty nie są tego warte i czas się z nimi po prostu pożegnać.

Similar Posts