Co zrobić gdy ktoś znęca się nad Tobą psychiczne?

Czasem ciężko jest zauważyć przemoc psychiczną. Kiedy już do niej dojdzie, możesz nawet o tym nie wiedzieć. Człowiek jest w stanie przyzwyczaić się nawet do tych najgorszych czynów, nieświadom tego, że ktoś traktuje go, jak worek treningowy. Co zrobić gdy ktoś znęca się nad Tobą psychiczne?

Przemoc wcale nie musi być fizyczna

Przeważnie myśląc o przemocy, mamy na myśli przemoc fizyczną. Jednak trzeba głośno mówić o tym, że istnieje również coś takiego jak przemoc psychiczna i może być ona równie bolesna, jak ta pierwsza. Najczęściej, żeby zdać sobie sprawę, że jesteśmy ofiarami, wymaga przyznania się to wielu rzeczy, tego, że ktoś sprawia ból, obniża naszą wartość i powoduje niepewność.

Co można nazwać przemocą psychiczną?

  • Nieustanną kontrolę i podporządkowanie się danej osobie;
  • Ciągła krytyka – cokolwiek nie zrobisz, robisz to źle;
  • Wciąż zastanawiasz się jak się zachować, próbujesz obmyślać strategię, jak nie dopuścić do krytyki czy kolejnego wybuchu gniewu;
  • Wciąż odczuwasz lęk;
  • Masz się domyślać, o co chodzi drugiej osobie i zawsze masz mieć dla niej czas;
  • Twoje plany i Twoje zdanie się nie liczą.

Jak wyjść z tej sytuacji? Co zrobić gdy ktoś znęca się nad Tobą psychiczne?

Przede wszystkim pamiętaj, że najważniejsze są najbliższe nam osoby. To one będą wsparciem. Możesz również skorzystać z pomocy terapeuty, dzięki któremu zaczniesz znów budować wiarę w siebie i swoje możliwości.

Ostatecznie powinno się odciąć od osoby, która znęca się psychicznie, jednak jest to bardzo trudne, ponieważ często ofiary nabywają „Syndrom Sztokholmski”, który jest zjawiskiem uzależnienia się od oprawcy. Takiej osobie wydaje się, że nie poradzi sobie bez swojego kata i stwierdza, że skoro i tak jest do niczego i nie ułoży sobie już życia, zostanie przy swoim oprawcy, który przecież czasem jest miły i kochany.

Pamiętajmy, że kaci często czują się bezkarni i będą się tak czuli, dopóki będzie im na to pozwalała ofiara.