masa solna
|

Co zrobić z masy solnej?

Masz do wykonania pracę domową, szukasz inspiracji na dekorację lub oryginalny prezent ale nie wiesz jak się do tego zabrać. Wyroby z masy solnej to świetne rozwiązanie, podpowiemy ci jak je zrobić.

Masę solną przygotujesz w bardzo łatwy sposób. Do wykonania podstawowego przepisu wystarczą zaledwie 3 produkty, dzięki którym już po chwili będziesz mógł zastanawiać się co zrobić z masy solnej? 

Zacznij od wyboru jednego z przepisów

Przepis I

To podstawowy przepis na masę solną: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka soli, pół szklanki wody.

Przepis II

Przygotowaną w ten sposób masę solną trudniej się wyrabia ale jest idealna do tworzenia 

większych elementów: 1 szklanka mąki pszennej, 2 szklanki soli, około pół szklanki wody

Przepis III

To ciasto najlepiej sprawdzi się przy wyrabianiu małych elementów: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka soli, pół szklanki mąki ziemniaczanej, około szklanki wody.

Przepis IV                                                                                                   

Ten przepis jest przeznaczony do wyrobów, których nie będziesz suszył przy pomocy piekarnika lub gdy nie masz czasu, by zbyt długo czekać na wyschnięcie masy: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka soli, 2 łyżki kleju do tapet, pół szklanki wody.

Przepis V

Przepis ten umożliwi ci uzyskanie masy solnej o zabarwieniu innym niż biała. Wystarczy, że do któregoś z wyżej wymienionych przepisów dodasz barwnik. W tym celu możesz wykorzystać np. kakao,cynamon,barwniki spożywcze,barwniki do malowania jajek,farby plakatowe, sok z buraka.

Zwróć uwagę na prawidłowe wyrobienie masy solnej

Przepis przepisem jednak bardzo ważne jest prawidłowe wyrobienie masy. Oto jak należy to  zrobić:

Najpierw zmieszaj ze sobą suche składniki. Na posypanym mąką stolnicy zacznij ugniatać ciasto i stopniowo dolewaj wodę. Wyrabiaj ciasto tak długo, aż będzie gładkie. Prawidłowo wykonana masa solna ma konsystencję ciasta na pierogi i łatwo odchodzi od ręki. 

Tworzenie z masy solnej

Jedną z możliwości na to co zrobić z masy solnej jest ulepienie z niej czegoś. Wystarczy, że od przygotowanej masy oderwiesz kawałek odpowiedniej wielkości. Resztę przykryj lub zawiń w folię inaczej zrobi się zbyt sucha. Masę też możesz schować na później, trzymając ją w szczelnie zamkniętym pojemniku i chłodzie. Chcąc połączyć ze sobą poszczególne elementy w miejscu, w którym będą się stykać lekko zwilż je wodą. 

Innym sposobem na to co zrobić z masy solnej jest wycięcie kształtów przy użyciu foremek. W tym przypadku ciasto trzeba będzie rozwałkować. Powinno mieć grubość ok. 3-5 milimetrów, cieńsze będzie narażone na pęknięcia. 

Pamiętaj też, że otwory w wyrobach z masy solnej należy zrobić przed ich wysuszeniem. Robiąc to później jest bardzo prawdopodobne, że uszkodzisz ozdobę. Użyj do tego np. Słomki do napoi, wykałaczki, zagiętej szpilki

Wyroby z masy solnej muszą wyschnąć, aby przyspieszyć ten proces możesz poddać je suszeniu w domowym piekarniku. Susz w 80 stopniach przez około 2 godziny.

Nadszedł najlepszy moment! Uruchom wyobraźnie jeśli jeszcze nie wiesz co zrobić z masy solnej.

Teraz czas na malowanie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się farby akrylowe. Jeśli chcesz nadać połysk wyrobom wystarczy, że pokryjesz je lakierem akrylowym. Lakier zabezpieczy też pomalowaną powłokę. 

Tworząc z masy warto też wyciskać na niej wzory. Przyłóż np. koronkę, stempelek, gałązkę świerku, muszlę. Warto też się pokusić o wycinanie wzorów, ażurowe ozdoby będą wyglądały pięknie. Sprawdzi się też technika decoupage

Do dekoracji możesz też użyć np koralików, cekinów, brokatu, wstążeczek, pórek, tak naprawdę wybór jest nieograniczony.

Jak widzisz masa solna daje wiele możliwości i co ważne nie trzeba być szczególnie uzdolnionym, żeby nasze prace mogły cieszyć oko.

Oto kilka pomysłów na to co zrobić z masy solnej:

  • dekoracje: miseczki, figurki, ramki do zdjęć,podstawki,świeczniki, magnesy, płaskorzeźby, wieniec na drzwi,odbicia dłoni, czy stóp.
  • ozdoby świąteczne: np. bombki, figurki aniołka, bałwanka, mikołaja, zajączka, z foremek np gwiazdki, śnieżynki, serduszka i wiele innych
  • Biżuterie: np. zawieszki, korale, kolczyki, bransoletki, naszyjniki.

Wszystkie rozwiązania na to co zrobić z masy solnej, sprawdzą się też jako pomysł na prezent. Własnoręcznie wykonany i prosto z serca będzie wyjątkową niespodzianką.

Tworzenie z masy solnej to też świetny sposób na to gdy zastanawiasz się co można robić w domu lub nie wiesz co zrobić gdy się nudzi.

Similar Posts