Co można zrobić z balona?

Co można zrobić z balona?

Balon takie niby nic, kawałek gumy, a ile radości może dać. Lekki i delikatny, z łatwością szybuje w górę. Kto by nie chciał tak się wzbić?

Dekoracje z balonów 

Balonowe dekoracje sprawdzają się podczas imprez o różnym charakterze. Najczęściej spotykane to balonowe konstrukcje takie jak girlandy, czy połączone tak, by stworzyć kształt serca. Choć do ich zrobienia potrzeba mnóstwa balonów, dają spektakularny efekt. Jednak istnieją jeszcze inne sposoby ich wykorzystania. Jeśli ciekawi cię co jeszcze można zrobić z balona ten artykuł skierowany jest do ciebie.

Oto pomysły na to co można zrobić z balona.

Kupon lotto w balonie

Państwo młodzi coraz częsciej proszą gości o kupony loteryjne zamiast kwiatów. Pojawia się problem z tym w jakiej formie je wręczyć. Kupon w balonie to świetne rozwiązanie, a przygotowanie jest bardzo łatwe.

Zwiń kupon i włóż do balona. Nadmuchaj balon i zwiąż. Umieść na patyku przeznaczonym do balonów. Przyozdób balon tak jak chciałbyś udekorować kwiata. Użyj gałązek, wstążek, kryzy do bukietów i innych florystycznych dodatków. Przygotowująć kilka balonów z kuponami możesz stworzyć bukiet. Prawda, że proste! 

Nie musisz się jednak ograniczać tylko do kuponów w balonie, możesz wsypać też konfetti, brokat lub włożyć banknoty. Jeśli chcesz, by było widać, że coś jest w środku użyj przezroczystych balonów. Ten trik przyda się przy niejednej imprezie. 

Foremka na lód

Dzięki użyciu balonu przygotujesz pokaźnych rozmiarów kule lodowe. Możesz wrzucić je do dzbanków z napojami lub wrzucić do naczynia gdzie będą chłodzić się butelki. Wystarczy, że napełnisz balon wodą do pożądanej wielkości, a następnie zamrozisz. Gdy lud będzie gotowy, rozetnij balon i wyjmij kulę.

Lód w balonikach

To praktycznie taki sam sposób na to co można zrobić z balona, jak powyżej z pewną tylko różnicą. Gdy woda w balonach zamarznie i będą gotowe do schłodzenia napoju, nie rozcinaj ich. Plus jest taki, że po roztopieniu lodu woda pozostanie w balonikach, a mając taką kolorową oprawę będzie też rzucającą się w oczy dekoracją. Do uzyskania małych kul, użyj po prostu mniejszych balonów niż te standardowe.

Czekoladowe jajo

Wielkie, czekoladowe jajko to doskonały prezent np przy okazji Zajączka Wielkanocnego.Do jego wykonania będziesz potrzebować oczywiście balona, lejka i rozpuszczoną czekoladę. Zacznij od pompowania balonu, potem włóż lejek w jego otwór i wlej odpowiednią ilość czekolady. Rozprowadź ją po całej wewnętrznej powierzchni balona. Gdy już to zrobisz odstaw balon do wyschnięcia. Potem rozetnij balon i delikatnie wyjmij jajo.

Czekoladowe miseczki

Zanurz lekko napompowany balon w  roztopioną w kąpieli wodnej czekoladę i poczekaj do jej ostygnięcia. Potem przebij balonik. W takiej jadalnej miseczce apetycznie, będą wyglądały np. lody i sałatki owocowe. No i będzie mniej naczyń do zmywania.

Miska z guzików

Taki unikat zrobisz mając do dyspozycji mocny klej, kilka garści guzików no i nie może zabraknąć balona. Napompowany balon pokrywaj grubą warstwą kleju w taki sposób, by otrzymać pożądany kształt i głębokość miski. Przyklejaj guziki i poczekaj aż całość porządnie wyschnie. Usuń balonową formę.

Ażurowe kule

Do ich stworzenia konieczny będzie duży zapas sznurka lub włóczki. Po namoczeniu jej w kleju rozrobionym z wodą nawiń ją na posmarowany klejem balon. Na koniec całość zamocz w wodzie z klejem.

Serwetki w innej formie

Serwetkom zrobionym na szydełku możesz nadać inny kształt. Zastosuj ten sam patent co w przypadku tworzenia ażurowych kul, a otrzymasz ich niecodzienną odsłonę. Możesz użyć je jako świeczniki do tealightów.

Balonowe nakładki na pojemniki

Nakładkę na pojemnik przygotujesz w banalny wręcz sposób,rozcinając od dołu balona. Następnie naciągnij go na słoik, tak by ustnik balonu stał się otworem pojemnika. Wykorzystuj jako wazon, przybornik.

Balonowy gniotek

Pierwszym krokiem do zrobienia takiej zabawki jest wsypanie mąki do wysokości 1/2 lub 3/4 plastikowej 1,5 litrowej butelki, w zależności od wielkości balona. Najlepiej użyj do tego lejka, poruszając w środku słomką lub wykałaczką aby się nie blokowało. Potem nadmuchaj balon, skręć go i nałóż na butelkę.

Teraz obróć butelkę taki, by mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Proces ten możesz przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Wypełniony mąką balon ściągnij z butelki i zacznij spuszczać powoli powietrze. Na koniec zwiąż i udekoruj według własnego pomysłu. 

Żelowy gniotek 

Żelowego gniotka zrobisz z przezroczystego balonu, kolorowych cekinów lub brokatu. Przyda się też miseczka, w której wymieszać należy wodę z żelatyną. Do napełnienia balonu tak jak w przypadku zabawki z mąki, potrzebny będzie również lejek i butelka. Prawda, że zabawa z balonem to świetny sposób na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu?

Balonowa piniata urodzinowa 

Nadmuchany balon najlepiej włóż do miski. W drugiej miseczce rozmieszaj mąkę z wodą, aby uzyskać klej o konsystencji śmietany. Namocz kawałki podartej gazety w kleju i obklej nimi dookoła balon. Najlepiej 3 warstwy. Pamiętaj jednak, by nie oklejać końcówki balona, zostaw mały otwór.

Zamiast kleju z mąki i wody możesz zastosować klej wikol lub introligatorski rozrobiony 1/1 z wodą.  mały otwór przy końcówce balona. Im większą ilością warstw z gazety obkleisz balon,tym trudniej będzie zniszczyć piniatę. Zostaw do wyschnięcia przez około 24 godziny. Po wyschnięciu przebij balon i wyciągnij  go z wyschniętej skorupki.

W pozostawiony otwór wsadź np. cukierki, konfetti i następnie zalep go taśmą malarską. Teraz udekoruj piniatę np bibułą i papierem kolorowym. Zamocuj też sznurek, zrób to około 4 cm poniżej otworu. Zrób dziurkę, a drugą dokładnie po przeciwnej stronie. Przeciągnij przez nie sznurek. Obklej dziurki taśmą naprawczą. Do tworzenia bardziej skomplikowanych kształtów pinat użyj kilku balonów, które przed oklejeniem gazetą połącz taśmą dwustronną. Udanej zabawy!

Balonowy eksperyment z sodą i octem

Wlej do butelki około szklanki octu, a do balona wsyp około 2 łyżeczek sody oczyszczonej. Następnie załóż balon na butelkę i przesypuj sodę z balona do butelki z octem. Zobacz co będzie się działo. Zajdzie reakcja chemiczna, której towarzyszyć będzie bąbelkowanie i pienienie się. Wydzieli się gaz zwany dwutlenek węgla, który wypełni balon.

Balonowy eksperyment z wykałaczką

 Do tej zabawy niezbędna będzie długa wykałaczka, wodę oraz balon. Balon nadmuchaj do średniej wielkości, tak aby zostało jeszcze trochę wolnego miejsca i zwiąrz go. Następnie  wykałaczkę zamocz w wodzie, po czym spróbuj nią przebić balon, delikatnie wprowadzając ją od dołu. Zacznij od miejsca, gdzie wiązaliśmy balon i skieruj ku górze tam , gdzie jest najciemniejsze miejsce. Jeśli dobrze to zrobisz balon nie powinien pęknąć.

Balon – co jeszcze można z nim zrobić?

  • Do balonów z helem przyczep zdjęcia, lub małe lekkie figurki
  • Nadmuchany balon pokryj klejem i przyklej cekiny. Taka dyskotekowa kula pięknie odbija światło
  • Balona na patyczku owiń przeźroczystym celofanem i obwiąż tasiemką, powstaną lizaki giganty.
  • Fragment balona pomaluj farbą. Przekonasz się, że biały lub przezroczysty balon pomalowany złotą, czy srebrną farbą zyska na elegancji
  • Zrób z balonów owoce, dorabiając im liście np z kolorowego papieru, malując po nich markerami
  • Wypełnij balon fluorescencyjną farbą sprawdzą się jako nocna dekoracja, a także przy bitwach na balony i rzucaniu do celu. Do zabaw sprawdzi się też nalanie zwykłej wody.
  • Chcesz, by szklanki odróżniały się od siebie? Odetnij górę i dół balona, a powstały fragment nałóż na nie. Każda może mieć inny kolor i goście nie będa ich mylić 

Skręcanie balonów

Przykład I na to co można zrobić z balona – skręcenie psa

Balon pompuj dopóki będzie widać, że zostało około 5 cm do tego, by wypełnić go powietrzem do końca. Następnie skręć balon tak, by długość pierwszego skrętu wynosiła ok 5cm. Ta część będzie pyskiem psa. 

Wykonaj kolejne skręty. Drugi i trzeci odcinek zrób na około 2,5 cm, będą to uszy psa. Teraz trzeba zablokować skręt. Zrób to skręcając dookoła powstałe wcześniej uszy psa, trzymaj głowę i część główną balona. W ten sposób głowa psa jest już gotowa.

Kolejne partie psa wykonaj na głównej części balona.  Najpierw zajmiesz się szyją, przeznacz na to około 8 cm, potem przednimi nogami psa, czyli dwa skręty po około 8 cm. Całość balona zegnij między jedną, a drugą nogą. Jedną ręką chwyć obie nogi, drugą ręką skręć pozostałą część balona. Przednia część psa już jest gotowa.

Teraz zrób jeszcze 3 skręty, mają stworzyć 4 odcinki każdy po około 8 cm. Wszystkie mają być równe. Pierwszy z nich będzie tułowiem, drugi i trzeci to tylne nogi, a czwarty ogon. 

Czas na zgięcie balona w punkcie skrętu pomiędzy nogami. Tak samo jak prędzej przytrzymaj jedną ręką nogi, a drugą ręką pozostałą częścią zrób skręt. Pies zrobiony z  balonu jest już gotowy!,

Przykład II na to co można zrobić z balona – skręcenie żyrafy

Napompuj balon pozostawiając bez powietrza około 5 cm. Skręć trzy podstawowe odcinki. Pierwszy na około 7-8cm, będzie to pysk żyrafy. Drugi i trzeci odcinek około 5cm, będą uszami. Zegnij balona pomiędzy odcinkami, które są uszami. Chwyć uszy jedną ręką, a drugą ręką resztę balona i skręć. Masz już jej głowę.

Wykonaj  3 kolejne skręty. Pierwszy o długości 12-13cm, drugi i trzeci na 7-8cm. Pierwsza część będzie szyją żyrafy, a drugi i trzeci będą przednimi nogi. Zegnij balona pomiędzy odcinkami, które są nogami. Trzymaj jedną ręką nogi żyrafy a drugą resztę balona i skreć. Widoczna już jest głowa oraz przednie nogi żyrafy. 

Wykonaj kolejne 3 skręty. Pierwszy segment będzie tułowiem żyrafy,a kolejne dwa tylnymi nogami. Ostatni mały odcinek stworzy ogon żyrafy. Wykonaj skręt trzymając jej tylne dwie nogi. Żyrafa z balonu gotowa! Jeśli chcesz możesz dorysować jej czarnym markerem łatki oraz oczy. Jak widzisz robi się to podobnie jak psa, tylko żyrafa ma dużo dłuższą szyję.

Przykład III na to co można zrobić z balona – skręcenie kwiata

Balon,w kolorze innym od zielonego napompuj tak, aby zostało ok. 10 cm luzu. Zawiń 15-20 cm kawałek balona, a potem skręć. Tak powstanie pierwszy płatek. Zawijaj i skręcaj balon tworząc kolejne płatki o podobnych wymiarach. Zrób ich 5. Odetnij końcówkę balona, spuść z niej powietrze i zawiń wokół płatków, aby nie uciekało powietrze.

Napompuj zielony balon. Zawiąż końcówkę, by nie uciekło powietrze. Zrób około 5cm odcinek skręcając balon i przełóż go przez płatki kwiatka. W połowie balona zrób  2 listki w taki sam sposób jak powstawały płatki, czyli zawiń balon i skręć Kwiatek gotowy!

Kto, by się spodziewał, że balon może mieć tyle zastosowań. Dekoracje przy jego zastosowaniu i zabawa z nim wcale nie musi być tak oczywista jak nam się wydaje.

Similar Posts