Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Każda osoba, która po powrocie z parku lub lasu znajdzie na sobie tego okrytego złą sławą pajęczaka, zadaje sobie pytanie, co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Naturalnie najlepiej uniknąć ugryzienia. Można unikać miejsc gdzie występują kleszcze, ale rzadko kto wytrzyma bez kontaktu z przyrodą. Nawet jeśli nie lubimy chodzić do lasu. Przecież nikt z nas nie zamknie się w domu. Prędzej czy później znajdziemy się blisko nich. Nie trzeba wyjeżdżać za miasto, by je spotkać. Zwykły spacer do parku, czy popołudnie w ogrodzie może stać się okazją do ugryzienia przez tego małego pajęczaka.
Pojawia się więc pytanie, co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Po ugryzieniu kleszcza zastosuj się do tych wskazówek:
- Podstawa – nie panikuj! Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. Mało tego, nie każdy kleszcz który jest nosicielem, przeniesie chorobę na Ciebie.
- Postaraj się wyjąć kleszcza tak szybko jak to tylko możliwe.
- Kleszcza usuń zdecydowanym ruchem, jak najbliżej skóry. Użyj do tego pęsety lub specjalnego zestawu do usuwania kleszczy dostępnego w aptekach.
- Usuwając kleszcza nie ściskaj go i nie smaruj masłem, czy innymi preparatami. Pasożyt zacznie się dusić i wymiotować, a to zwiększy ryzyko zakażenia.
- Zdezynfekuj miejsce ugryzienia i sprawdź czy kleszcz został wyciągnięty w całości
- Jeśli obawiasz się, że sam nie zrobisz tego dobrze, lub nie wyciągnąłeś kleszcza w całości. Udaj się do lekarza.
- Obejrzyj całe ciało, być może jest gdzieś jeszcze.
- Po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce ukłucia. Prawdopodobnie zauważysz tam niewielkie zaczerwienienie sygnalizujące odczyn zapalny. Nie jest to powód do niepokoju – to zwykła reakcja organizmu po ukłuciu przez owady lub pajęczaki.
- Długopisem możesz zaznaczyć na skórze obwód zaczerwienienia. Możesz zrobić też zdjęcie. Obserwuj przez kilka dni, czy zaczerwienienie się nie powiększa.
- Jeśli zaczerwienienie było niewielkie i zniknęło zupełnie po kilku dniach. Nie masz powodu do niepokoju. Gdy zaczerwienienie powiększa się, może okazać się jednym z objawów boreliozy. Nie zwlekaj, udaj się do lekarza! Pamiętaj, że tzw.rumień wędrujący nie pojawi się w każdym przypadku zakażenia.
- Odwiedź lekarza, jeśli z czasem zaczniesz obserwować u siebie także inne symptomy – objawy grypopodobne, bóle stawów czy mięśni.
Kleszcze były, są i będą częścią naszej flory i fauny. W naturze występuje aż 900 gatunków kleszczy! Zachowaj zdrowy rozsądek i nie unikaj kontaktu z naturą tylko dlatego, że możesz je tam spotkać. Łąki, lasy, parki, ogrody czekają. Pędź czym prędzej! Wizyta na łonie natury to świetny sposób na nudę!