Co zrobić aby szybciej się uczyć?
| |

Co zrobić aby szybciej się uczyć?

Najbardziej wzmożony okres nauki przeżywamy w latach, kiedy uczęszczamy do szkoły. Jak się okazuje, w dorosłym życiu jest także mnóstwo okazji do nauki. Chcąc nie chcąc, człowiek uczy się całe życie i aby skutecznie to robić, każdemu przyda się także wiedza o tym, co zrobić aby szybciej się uczyć.

Zadbaj o korzystne warunki do nauki

Odpowiednie nastawienie 

Jeśli będziesz postrzegał naukę jak zło konieczne z całą pewnością nie będzie przychodzić ci łatwo.  Myśl o korzyściach jakie może ci przynieść, nie ucz się jednak dla ocen. Kiedy za bardzo będziesz koncentrował się na tym by były jak najlepsze, wręcz utrudni ci to naukę. Stres i zadowolenie tylko i wyłącznie z najlepszych ocen nie przysłuży ci się. Ucz się tak, by zrozumieć dane zagadnienia. Nie pozwól na to, by nauka stała się przykrym, monotonnym doświadczeniem.

Systematyczność

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Zbyt wiele materiału do przerobienia na raz sprawi, że nie będzie to efektywne. Co najwyżej stresujące i utrudniające twoją koncentrację. Planuj naukę z wyprzedzeniem i dziel materiał na mniejsze partie.

Cisza i spokój

Dobierz miejsce do nauki tak aby jak najmniej rzeczy rozpraszało twoją uwagę. Takie miejsce możesz znaleźć także poza domem. Koncentracja jest niezwykle ważna aby szybciej się uczyć. Zasiądź z dala od telewizora, telefonu. Najlepiej by nic cię nie rozpraszało, także bałagan. Kiedy wszystkie kartki i książki masz pod ręką i nie musisz ich szukać łatwiej jest się odpowiednio skoncentrować.

Świeże powietrze i odpowiednia temperatura

Kiedy chcemy wiedzieć co zrobić żeby szybciej się uczyć powinniśmy zdać sobie sprawę, że nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu. Niedostateczne dotlenienie spowoduje szybsze zmęczenie. Pamiętaj, że niezwykle ważne jest, by często wietrzyć pomieszczenie, w którym się uczysz. Nie bez znaczenia na szybkość naszej nauki wpływa temperatura. Optymalna w tym przypadku jest temperatura wynosząca 20-22 stopnie Celsjusza i wilgotność powietrza od 50 do 65 procent. Gdy jest zbyt ciepło i wilgotno, czas skupienia uwagi  skraca się, odczuwamy też dyskomfort. 

Odpowiednia pozycja ciała

Nasza pozycja ciała podczas czytania z całą pewnością wpływa na poziom koncentracji. Unikajmy postaw ciała, w których będziemy bardzo napięci. Mózg pracuje lepiej, kiedy ciało znajduje się w swobodnej pozycji. Pamiętajmy, że wysokość biurka i krzesła powinna zapewniać komfort pracy. Krzesło jeśli będzie zbyt twarde, będzie niewygodne. Z kolei siedzenie na zbyt miękkim będzie cię usypiać. Nie dziw się też, że zasypiasz leżąc z książką, twoje ciało jest wtedy za bardzo rozluźnione. Koncentracji sprzyja lekkie napięcie mięśni.

Co zrobić aby szybciej się uczyć? Tak wiele rzeczy ma znaczenie

Przerwy w nauce

Jeśli zbyt długo będziesz się uczył zmęczysz się i nie przyniesie to pożądanych rezultatów. Po 1,5 godzinnym wysiłku nasza koncentracja znacznie spada. Pamiętaj również, że zbyt częsta zmiana otoczenia przyczynia się do spadku poziomu skupienia i umiejętności zapamiętywania.

Najbardziej efektywna dla mózgu będzie nauka przez  30-45 minut i zrobienie choćby 5 minutowej przerwy. Wykorzystaj ją jednak odpowiednio. Zapomnij więc o przeglądaniu Facebooka, taka przerwa ci nie pomoże. Będzie dodatkowym źródłem napływu informacji i zakłóci usystematyzowanie wcześniej przyswojonej wiedzy. Podczas przerwy np. wyjdź na dwór.

Pomyśl o czymś przyjemnym, dzięki temu wrócisz do nauki z nową energią i lepszym nastawieniem. Pamiętaj, że nie wolno zbyt długo koncentrować się na jednym temacie. Najlepiej „skakać” po przedmiotach np. po matematyce zajmij się historią, a później przyrodą. Zadania pisemne odrabiać na przemian z ustnymi.

Odpowiednie odżywianie

To jak się odżywiamy ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, także w sytuacji kiedy chcemy wiedzieć co zrobić żeby szybciej się uczyć. W czasie nauki musimy dostarczać organizmowi odpowiednio dużo energii, nasz umysł pracuje wtedy na przyspieszonych obrotach.

Warto zadbać o odpowiednią suplementację, a wartościowych składników dostarczy nam np. ocet z borówek amerykańskich, herbata z dodatkiem wyciągu z żeń-szenia lub miłorzębu japońskiego. Koncentrację poprawią m.in. produkty pełnoziarniste, jajka, a także warzywa takie jak np. brokuły. 

Z kolei unikać należy produktów ciężkostrawnych, z wysokim indeksem glikemicznym takich np. jak chipsy, słodycze. Choć mają dużo kalorii są one mało wartościowe. Zawierają mało witamin i powodują senność. Przekąsek w trakcie nauki powinieneś unikać też dlatego, bo wytrącają nas z atmosfery odpowiedniej do niej i zwiększają zapotrzebowanie na odpoczynek.

Wypoczęty orgaznim

Nie warto przez naukę zarywać nocy, by uczyć się do ostatniej chwili. Nasz mózg funkcjonuje dużo lepiej, gdy jest wyspany. Jeśli tak nie będzie, nawet jeśli się nauczysz, sprawdzian twojej wiedzy może pójść ci dużo gorzej. Koniecznie znajdź czas na odpoczynek. Nasz mózg potrzebuje czasu aby uporządkować nowe wiadomości.

Co zrobić aby szybciej się uczyć? Dobierz metodę nauki

Metodę nauki możemy dobrać do naszych indywidualnych preferencji lub testując ją na sobie. Choć wyróżnia się trzy grupy osób tzw. wzrokowców, słuchowców i kinestetyków, rzadko kto jest tylko jednym z nich. Zazwyczaj posiadamy cechy dwóch, a nawet trzech typów, gdzie jeden z nich jest dominujący. Warto więc łączyć ze sobą poszczególne metody nauki.

Nagrywaj by później odsłuchać

Robiąc tak zastosujesz dwa rodzaje przyswajania wiedzy. Najpierw czytając go co jest najodpowiedniejsze dla wzrokowców, a następnie słuchając, czyli sposobem dla słuchowców. Skup się na treści nagrania, nie na barwie  swojego głosu, czy dykcji. Warto też odtworzyć nagranie, a wzrokiem śledzić tekst.

Zapisz to co zapamiętałeś

Kiedy nadal zastanawiasz się co zrobić żeby szybciej się uczyć, czas na kolejny etap. Zapisz wszystko co udało ci się zapamiętać. Jeśli jest tego niewiele, odsłuchaj nagranie i zrób notatki jeszcze raz.

Zrób porządek w notatkach

Uporządkuj je nadając tytuły, używając podpunktów, podkreśleń. Mają być dla ciebie przejrzyste.  

Powtarzaj 

Powtarzanie danego materiału jaki mamy do opanowania, jest konieczne w procesie nauki. Najlepiej przeczytaj całość notatek. Potem je zamknij i spróbuj zreferować w takiej kolejności jak są zapisane. Kiedy czegoś nie będziemy mogli sobie przypomnieć, nie przeskakujemy dalej lecz ponownie zaglądamy do notatek i czytamy je od początku.

Od początku też ponawiamy referować treść zapisków. Tak samo w przypadku nauki wiersza.  Jeśli np.zatrzymujemy się na wersie piątym, to czytamy cały wiersz, by zacząć recytować go od nowa.

Spisz wszystko z pamięci i odtwarzaj nagranie

Ten etap pozwoli ci się przekonać, czy to co napisałeś ma sens. Wyłapiesz dzięki niemu braki i błędy. Nagranie puszczaj również w tle kiedy sprzątasz, gotujesz. Słuchaj tzw. jednym uchem, będzie to dodatkowym utrwaleniem wiedzy, którą już nabyłeś.

Mnemotechniki przyspieszą zapamiętywanie informacji

W tym co zrobić żeby szybciej się uczyć sprawdzą się też techniki szybkiego zapamiętywania informacji. Mnemotechniki wykorzystują formę wizualną, grę skojarzeń i wyobraźnię. Pomagają w szybkiej nauce języków obcych.

Akronimy i akrostychy

W szybkim uczeniu pomocne są akronimy i akrostychy. To jedna z najprostszych mnemotechnik. Będziecie potrzebować kartki papieru i słownika, który ułatwi wam zadanie. W pionie zapiszcie słowo związane z wybranym tematem, a w poziomie dopisujemy kolejne, rozpoczynające się od kolejnych liter. Wszystkie kolejne słówka powinny być związane z tą samą tematyką. Dzięki takiej grze skojarzeń zapamiętujemy szybciej słówka.

Metoda łańcuchowa

Innym sposobem na szybkie przyswajanie nowych słówek jest tzw. metoda łańcuchowa. Ta mnemotechnika polega na spisywaniu krótkich list haseł, pomiędzy którymi tworzymy potem odpowiednie skojarzenia, ułatwiające nam ich przyswojenie. Pierwszym krokiem jest jednak wyobrażenie sobie każdego znajdującego się na liście hasła w formie przedmiotu, lub konkretnej sytuacji.

Potem, kiedy nagle zapomnimy potrzebnego nam słówka, wystarczy, że przywołamy zapamiętany obraz. Aby zapamiętać wybrane słówka w odpowiedniej kolejności, musimy dla każdej takiej listy wymyślić krótka historyjkę, w której będą występować kolejno po sobie. Im bardziej absurdalna historyjka, tym większe szanse na szybkie zapamiętanie wszystkich pojęć.

Mapa myśli

To metoda, która pozwala puścić wodze wyobraźni. Potrzebna jest kartka papieru, kolorowe mazaki i odrobina kreatywności. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. Tworzenie skojarzeń wizualnych z konkretnymi słowami aktywizuje zarówno lewą jak i prawą półkule mózgu, co poprawia  wydajność naszej pamięci.

Zaczynamy od zapisania na środku kartki nazwy kategorii, której dotyczy nauka. Od niej kreślimy kolejne linie, prowadzące do kolejnych podkategorii. Od nich jeszcze kolejne, przy których zapisuje się kojarzące się z daną podkategorią praktyczne zwroty i słówka.

Najlepiej, aby każdą dopisywaną kategorię, podkategorię i słówko opatrzyć małą ilustracją. Nie przejmujcie się, jeśli nie umiecie ładnie rysować. Chodzi o to, aby w ten sposób na dłużej zapamiętać treść tworzonych map.  

Metoda słów kluczowych

Jest uważana za jedną z najskuteczniejszych mnemotechnik do nauki nowych słówek w obcym języku. Polega na wyszukiwaniu słów w języku ojczystym, które brzmią podobnie do tych, jakich chcemy się nauczyć. Następnym krokiem jest ponownie tworzenie wizualnych skojarzeń, związanych z obydwoma słowami. 

Historyjki z nieznanym słówkiem

Metoda z zastępczymi słówkami polega na wplataniu w historyjkę w ojczystym języku słówek obcojęzycznych. Jest szczególnie lubiana przez dzieci, którym w ten sposób łatwiej jest zapamiętać znaczenie przyswajanych, nowych pojęć.

Skoro już się dowiedziałeś co zrobić żeby szybciej się uczyć czas przetestować poznane metody na sobie. Mamy nadzieję, że nie będziesz miał z nią problemów. Trzymamy kciuki za twoje postępy w nauce!  

Similar Posts