Co zrobić na ból zęba?
Ból zęba to bardzo uciążliwy problem. Najlepiej przeciwdziałać jego występowaniu, poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i profilaktyczne wizyty u stomatologa. Jednak nawet dbając o stan naszego uzębienia prędzej, czy później ból tego rodzaju może również nas dotyczyć.
Podstawa to nie zwlekać i umówić się na wizytę u stomatologa tak szybko, jak to możliwe. Tylko on jest w stanie zaradzić naszym problemom w odpowiedni sposób.
Nie warto eksperymentować miesiącami na sobie, bo może zakończyć się to poważnymi problemami zdrowotnymi.
„Nie taki diabeł straszny jak go malują”
Wiele osób wzbrania się przed wizytami u dentysty, odczuwa lęk z tym związany. Jednak nie warto się bać. W dzisiejszych czasach stomatologia jest już tak rozwinięta, że zabiegi dentystyczne często są zupełnie bezbolesne. Warto się przełamać. Trafiając szybciej do specjalisty, wyeliminujemy przyczynę naszego bólu, unikając przykrych konsekwencji jakie mogą wyniknąć z naszych zaniedbań.
Co zrobić na ból zęba – domowe sposoby na uśmierzenie bólu
W czasie kiedy oczekujemy ma wizytę w gabinecie stomatologicznym, możemy ulżyć sobie w cierpieniach. Co zrobić na ból zęba? Jest na to kilka sposobów, które sprawdzą się w zależności od intensywności i rodzaju bólu.
Do bolącego zęba można przyłożyć:
- Olejek kamforowy lub krople walerianowe – kilka kropli na waciku
- Goździki – w całości lub zmielone
- Soda i ocet – wymieszaj 2 łyżeczki sody z kilkoma kroplami octu i nanieś na zęba
- Imbir i pieprz cayenne – sproszkowane przyprawy zmieszaj z odrobiną wody by powstała papka (uważaj na dziąsła i język na mieszanka może je podrażnić)
- Czosnek
- Cebulę
Płuczemy jamę ustną:
- szałwią
- rumiankiem
- olejkami eterycznymi ( około 5-ciu kropli olejku goździkowego, eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego na szklankę wody)
- jodyną (również kilka kropli na szklankę wody)
- wodą utlenioną
Farmakologiczne środki przeciwbólowe, gdy boli ząb:
- tabletki
- czopki
- żele
- płyny do płukania
Co robić kiedy dokucza ból zęba?
- unikaj zbyt zimnych i gorących potraw oraz napoi
- gryź i jedz drugą stroną
- sprawdzą się rozdrobnione pokarmy np. zupa krem, koktajl, pure
- umyj dokładnie zęby, czasami ból wiąże się z zalegającymi resztkami pokarmu w ich obrębie
- spróbuj akupresury – przez 5 minut naciskaj i masuj miejsce, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym (boli ząb po prawej stronie, masuj punkt na lewej ręce i na odwrót)
- na opuchliznę spowodowaną bólem zęba przyłóż lód, złagodzi objawy.
Pamiętaj, że wizyta u dentysty i tak Cię nie ominie. Nie zwlekaj z nią szczególnie gdy zauważysz, że bólowi zęba towarzyszy obrzęk i pulsowanie lub ból obejmuje szczękę i promieniuje do głowy. Natychmiast zgłoś się do dentysty.