Co zrobić gdy ugryzie nas pies

Niespodziewanie zaatakował Cię pies? Nie ważne czy jest to Twój czworonóg, czy obce psisko. Nigdy nie wiesz, czy zwierzę nie posiada niebezpiecznych dla człowieka bakterii. Ugryzienie przez psa może skutkować wieloma niepożądanymi sytuacjami, w tym blizną, zastrzykami, a przede wszystkim niechęcią do tych czworonogów. Co zrobić gdy ugryzie nas pies?

Agresywny pies i atak

Nigdy nie wiesz, czy przypadkiem pies, który przechodzi obok Ciebie bez kagańca, nie widzi w Tobie wroga, którego chce zaatakować. Warto wiedzieć, jak zachować się, jeśli pies zaczyna atakować, ale co zrobić, jeśli do ataku już doszło? Co zrobić gdy ugryzie nas pies?

  • Przeważnie ataki psa są widziane przez innych ludzi. Wówczas powinni oni zabrać osobę poszkodowaną w odosobnione miejsce, gdzie pies nie będzie mógł już zaatakować.
  • Daj ranie krwawić – nie blokuj od razu rany, którą zadał pies. Niech bakterie, które ewentualnie Ci przekazał, upłyną wraz z krwią. Oczywiście po kilku minutach można już tamować krwotok.
  • Nigdy nie wiesz, czy pies nie miał wścieklizny, więc najlepiej po upłynięciu małej ilości krwi, dokładnie umyć ranę mydłem antybakteryjnym, a pogryzione rzeczy, należy wyrzucić.
  • Pamiętaj, że rana goi się najlepiej, gdy nie jest zasłonięta. Jeśli jest taka możliwość to dobrze, a jeśli nie to użyj gazika lub ręcznika papierowego, które pozwolą oddychać Twojej skórze.
  • Po umyciu rany zdezynfekuj ją odpowiednio silnym środkiem. Bardzo dobrze działa Octenisept, który możesz użyć na otwartą ranę. Użyj również maści z antybiotykiem.
  • Warto również od razu zgłosić się do lekarza, który zaopiekuje się nami oraz skieruje na odpowiednie badania, aby wykluczyć ewentualne choroby.

Po psim ataku powinno poinformować się o tym właściciela czworonoga, a ten powinien zgłosić się z psem do weterynarza, aby wykluczyć wściekliznę. Należy pamiętać, że pies, który atakuje, staje się niebezpieczny nie tylko dla obcych osób ale i dla całej rodziny, która go posiada.