Co zrobić żeby sernik nie opadł?
Sernik jest jednym z najbardziej lubianych ciast i na brak popularności nie musi narzekać. Mimo, iż serwuje się go często to nadal pojawiają się problemy z przygotowaniem idealnego wypieku, a wielu z was martwi się o to co zrobić żeby sernik nie opadł?
Przyczyny opadania sernika mogą być różne, wśród takich, których nie wyeliminujemy jest choćby to, że w cieście zawarty jest cukier. Podczas pieczenia zachodzi także proces fermentacji ciasta. Co wiąże się z tym, że pod wpływem temperatury w cieście powstaje dwutlenek węgla. Gaz zwiększa swoją objętość, dzięki czemu ciasto staje się puszyste.
To normalne, że gdy wyjmiesz sernik z piekarnika bąbelki gazu stracą swoją objętość i ciasto opadnie pod swoim ciężarem. Tak już jest i trzeba przygotować się na to, że ilość sernika będzie mniejsza niż ilość ciasta wlanego do formy.
Zaradzenie więc temu problemowi wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Sernik jest ciężkim ciastem i po wyjęciu z piekarnika bardzo często i łatwo opada. Można się jednak postarać, by zminimalizować jego opadanie.
Zastosuj odpowiedniej jakości produkty.
Dobry przepis i ser to podstawa
Niezależnie od rodzaju sernika jaki chcesz upiec ważne jest, byś zwrócił uwagę na jakość sera jaki zakupisz. To przecież podstawowy i najważniejszy składnik tego ciasta i to on w zdecydowanym stopniu decyduje o smaku i konsystencji twojego wypieku. Najlepiej wybrać naturalny twarożek i wzbogacić smak sera prawdziwą wanilią. Wyjmij więc ziarenka z laski wanilii, by utłuc je w moździerzu razem z cukrem i dodaj do sera.
Pyszny sernik możesz upiec bez dodatku mąki ale musisz pamiętać o tym, by wśród podstawowych składników znalazł się dobry ser, jajka i cukier. W zależności od oczekiwanej konsystencji ciasta przydać się też może dobra, 30 procentowa śmietana kremówka, dzięki której ciasto będzie mniej zbite, delikatniejsze i bardziej elastyczne. Jęśli chcesz, by sernik był mniej kaloryczny śmietanę możesz zastąpić gęstym jogurtem lub kwaśną śmietaną.
Na sernik potrzebny będzie tłusty twaróg, uważaj jednak, by nie był kwaśny. Warto podpytać zaufanej ekspedientki, który ser będzie najlepszy.
Chcąc przygotować tradycyjny sernik najlepszy będzie biały twaróg zmielony przynajmniej dwukrotnie, a najlepiej i trzy razy. Ser zmiel przy użyciu maszynki do mięsa lub praski do ziemniaków.
Ser z wiaderka
Oczywiście możesz też kupić twaróg już zmielony tzw. z wiaderka, ale wtedy szczególnie warto zwrócić uwagę na jego skład i konsystencję. Sery w wiaderkach są często rzadkie i mają dużą zawartość wody, dlatego przy pieczeniu sernika najbezpieczniej wykorzystywać je do ciast pieczonych według przepisu w skład, którego wchodzi mąka ziemniaczana, skrobia kukurydziana lub kasza. W przypadku przepisów z zastosowaniem takich składników zagęszczą one masę serową i po upieczeniu sprawią, będzie miał konsystencję o drobnych, nielicznych grudkach, więc konsystencją będzie bardziej zbliżony do zwykłego ciasta.
Jednak pamiętaj, że dodanie zbyt dużej ilości mąki czy skrobi może sprawić, że sernik stanie się sypki i będzie się kruszył. Gdy stosujemy takie sery nie należy też dodawać śmietany czy mleka, które stosuje się do rozrzedzania gęstych i tłustych twarogów. Zatem co zrobić żeby sernik nie opadł? Dobrać odpowiedni ser, do wykorzystywanego przez nas przepisu.
Użycie jajek
Odpowiednie proporcje to podstawa każdego ciasta, nie tylko sernika. W tym przypadku należy pamiętać, że na każdy kilogram twarogu należy użyć nie mniej niż 3 jajka.
Spulchniające właściwości jaj będą szczególnie zauważalne w serniku, gdy zostaną ubite. Pozwoli to na uzyskanie najbardziej puszystego sernika. Jednak podczas pieczenia według takiego przepisu sernik najszybciej zaczyna zwiększać swoją objętość i ciasto tak przygotowane najczęściej może opaść.
Mniejsze ryzyko opadnięcia ciasta występuje, gdy jajka dodajemy do masy w całości. Wtedy zwiążą serową masę i nie napowietrzają jej tak bardzo. To sprawia, że sernik nie zaczyna tak gwałtownie rosnąć w piekarniku, a tym samym rzadziej i mniej opada. Więc, gdy szukasz rozwiązania na to co zrobić żeby sernik nie opadł, bezpieczniejsza wydaje się ta druga opcja.
Ważna jest temperatura
Jedną z zasad o której trzeba pamiętać chcąc wiedzieć co zrobić żeby sernik nie opadł jest odpowiednie przyszykowanie składników, których będziesz używać do ciasta. Chociaż możesz to uznać za mało istotne to jednak wszystkie szczegóły przy pieczeniu mają znaczenie.
Co zrobić żeby sernik nie opadł? O tym należy pamiętać:
- Planując pieczenie wyjmij składniki na sernik z lodówki minimum na 1 godzinę przed pieczeniem, dzięki temu w wysokiej temperaturze nie będą narażone na zbyt szybkie wyrastanie i tym samym gwałtowniejsze opadanie. Sernik przygotowany ze składników o temperaturze pokojowej nie powinien też pękać
- Piecz sernik w odpowiedniej temperaturze. Nie powinna być wyższa niż 180°C. Często zaleca się też pieczenie w niższych temperaturach przy 150°C, co ma też zminimalizować ryzyko pękania ciasta. Wniosek jest taki, lepiej piec dłużej w niższej temperaturze, niż krócej w maksymalnej temperaturze, którą się przyjmuje przy pieczeniu sernika.
- Ciasto najlepiej ustawić na środkowym ruszcie piekarnika. Włączyć grzanie góra-dół bez termoobiegu.
- Nie otwieraj bez potrzeby piekarnika
- Sernik przygotowany z dodatkiem ubitych na sztywną pianę białek zawsze wkładaj do gorącego piekarnika. Jeśli robisz sernik, w którego przepisie nie stosuje się piany z jajek, piekarnik może być lekko nagrzany.
Co zrobić żeby sernik nie opadł?
- Jeżeli nie chcesz, by wierzch ciasta był za bardzo przypieczony, nakryj formę folią aluminiową, tak, by opierała się o boki formy i nie dotykała masy. Dzięki temu wierzch sernika pozostanie biały.
- Gotowy sernik ma sprężysty, ale nie surowy wierzch oraz ścięte boki i środek. Ciasto może z pozoru wydawać się niedopieczone, ale po wystudzeniu zyska doskonałą konsystencję i wilgotność.
- Najczęściej opadają serniki przyrządzane z dodatkiem ubitej piany z białek. Dzieje się tak na skutek różnicy temperatur. Aby więc uniknąć przykrej niespodzianki, nie wyjmuj sernika z piekarnika tuż po upieczeniu. Pozostaw go w środku na 30 minut, jeśli obawiasz się, że w tym czasie przypiecze się za bardzo, możesz uchylić delikatnie drzwiczki.
- Dobrą metodą, aby sernik nie opadł jest też stopniowe otwieranie drzwiczek piekarnika. Tak więc po skończonym pieczeniu wyłącz piekarnik i pozostaw w nim ciasto na około 10 – 15 minut. Po tym czasie uchyl delikatnie drzwiczki i pozostaw na 5 minut. Następnie uchyl drzwiczki bardziej i znowu poczekaj 5 minut. Następnie całkiem je otwórz zostawiając ciasto z piekarniku do całkowitego ostygnięcia.
- Sernik często zapada się na samym środku, jednak łatwo temu zaradzić. Wystarczy, że przed wstawieniem sernika do piekarnika uformujesz na jego środku lekki pagórek z masy i sprawa załatwiona. Powinno się udać!
- Innym sposobem, aby sernik nie opadł jest posmarowanie jego wierzchu, gdy ciasto jest jeszcze ciepłe masłem. Możesz do tego użyć roztopionego masła i rozprowadzić je przy pomocy pędzelka lub palcami wysmarować sernik miękkim masłem.
- Piecz w oparciu o sprawdzony przepis, jakieś osoby z twojego otoczenia. Jeśli tej osobie udawał się sernik to są duże szanse na to, że gdy będziesz postępować zgodnie z przepisem to i tobie wyjdzie.
Schładzanie sernika
Sernik upieczony, całkowicie już ostygnął pora więc na kolejny krok gdy zastanawiasz się co zrobić żeby sernik nie opadł. Nieważne czy pieczony w kąpieli wodnej, czy bez sernik należy włożyć do lodówki na kilkanaście godzin. Dzięki temu zyska końcową konsystencję. Potem, możesz też go zamrozić, w takich warunkach przetrwa do 2 miesięcy. Na niespodziewane zachcianki kulinarne, czy wizytę gości deser będzie jak znalazł.
Pieczenie sernika w kąpieli wodnej
Szukasz sposobu na to co zrobić żeby sernik się nie zapadł, pamiętaj jednak, że to nie jedyny częsty problem na jaki możesz się natknąć przy pieczeniu tego popularnego ciasta. Bywa też, że serniki pękają. Jeśli i to twój problem spróbuj kolejnym razem upiec sernik w kąpieli wodnej. Przy zastosowaniu tej metody ciasto piecze się powoli i równomiernie.
Szczelną formę wyłożoną masą sernikową włóż do większego naczynia żaroodpornego lub większej formy. Do której nalej wrzącej wody. Para wodna zapewni ciastu odpowiednią wilgotność i uchroni przed wysuszeniem i przypaleniem. Jeżeli nie masz na tyle dużego naczynia, do którego możesz włożyć formę z sernikiem, to naczynie wypełnione wrzątkiem ustaw poziom niżej, zadziała podobnie.
Jednak pieczenie przy zastosowaniu takiej metody, może zrodzić kolejny problem. Piekąc sernik w kąpieli wodnej istnieje ryzyko uzyskania zbyt rzadkiego ciasta. Wtedy ratować się możemy wkładając wystudzone ciasto na kilka godzin do lodówki, pomoże to w uzyskaniu jego lepszej konsystencji.
Nawet jeśli zastosowałeś się do wszelkich porad mających pomóc ci w tym co zrobić żeby sernik nie opadł, a upieczone przez z ciebie ciasto mimo to się zapadło i w dodatku popękało, to i tak nie ma się czym przejmować.
Może przez to nie wygląda pięknie ale w smaku na pewno mu to nie zaszkodziło, a tą drobną wpadkę da się zatuszować. Zrobisz to odpowiednio dekorując swój wypiek. Sięgnij więc po lukier, polewę czekoladową, wiórki kokosowe, płatki migdałowe, czy owoce. Jeśli bardzo ci to przeszkadza możesz też odkroić wystające brzegi, ale nie wyrzucaj ich, koniecznie zjedz!
Po tych zabiegach upiększających, a nawet i bez nich na pewno wszyscy ze smakiem, będą pałaszować sernik nawet nie wiedząc, że coś jest nie tak. Pamiętaj, że to praktyka czyni mistrza.