CO ZROBIĆ ŻEBY SIĘ SKONCENTROWAĆ?
| | |

Co zrobić żeby się skoncentrować?

Koncentracja to stan, który jest nam niezbędny do wykonywania przez nasz działań. W szkole, w pracy, w życiu prywatnym ciągle skupiamy na czymś naszą uwagę. Problem pojawia się wtedy, gdy trudno nam się skupić na danej rzeczy. Zatem co zrobić żeby się skoncentrować?

Na całe szczęście nasz poziom koncentracji nie jest cechą wrodzoną. Możemy pracować nad nią i poprawić kiedy uznamy, że jest to niezbędne. Nasz mózg potrzebuje impulsu i odpowiednich ćwiczeń, aby w końcu zaczął działać tak, jak tego oczekujemy. 

Poradź sobie z bodźcami z otoczenia i myślami oraz czynnościami, które nie są związane z zadaniem

Kluczowe, kiedy chcesz wiedzieć co zrobić żeby się skoncentrować jest wyeliminowanie z naszego otoczenia tzw. rozpraszaczy. Niestety jest ich w naszym codziennym życiu bardzo wiele. Mają charakter wewnętrzny, to choćby różne myśli krążące po naszej głowie, to co dzieje się w naszym wnętrzu. Występują też rozpraszacze zewnętrzne, a rozwój telefonii komórkowej i internetu znacząco przyczynił się do ich nasilenia.

Kiedy uczymy się, pracujemy, dekoncentrują nas przychodzące maile, powiadomienia, smsy, telofy od innych osób. Jeśli to tylko możliwe w sytuacji, w której zależy nam na skupieniu wyłączmy powiadomienia, dźwięki. Ustalmy sobie, że do skrzynki mailowej będziemy zaglądać np. raz na godzinę. Robienie tego co 5 minut na pewno rozproszy naszą uwagę.

Gdy zauważysz swoje rozproszenie wracaj do zadania jak najszybciej. Jednak  o ile urządzenia możemy wyłączyć, czy wyciszyć, pracujących z nami współpracowników już nie. Wtedy musimy skupić się pomimo ich rozmów i działań, które podejmują. Nie dopuszczanie do siebie szumów z zewnątrz, uspokojenie myśli i wyciszenie się nam w tym pomoże. 

Aby się skoncentrować musisz skupić się na jednej rzeczy

Kieruj uwagę na wybrany obiekt np. czynność, którą masz do wykonania

Planuj zadania

W braku skupienia przeszkadzać nam może nieporządek w miejscu pracy ale przede wszystkim nieuporządkowane myśli w głowie. Nawał obowiązków sprawia, że myślimy cały czas o różnych sprawach, a to rozprasza naszą uwagę. Może pojawić się lęk o to czy o czymś nie zapomnieliśmy i czy zdążymy wszystko wykonać.

W uporządkowaniu naszych myśli nieocenione jest zrobienie listy zadań na kolejny lub dany dzień. Zacznijcie od tych najważniejszych i najpilniejszych, kończąc na tych najmniej istotnych. Mając ją będziecie mogli w każdym momencie na nią spojrzeć i upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Na pewno nie zapomnicie o tym co najważniejsze, a dzięki temu łatwiej będzie wam osiągnąć koncentrację. 

Pamiętaj o jedzeniu 

To oczywiste, że jeżeli będziesz głodny lub spragniony, nie dasz rady się skupić. Próbując o tym nie myśleć i tak twoja uwaga będzie co chwilę skupiać się na tym, co miałbyś ochotę zjeść. Nie warto lekceważyć więc tego, że nasz organizm, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje wartościowych posiłków i nawodnienia. 

Pamiętajmy, że podczas koncentracji na analizie informacji, rozwiązywaniu problemu i planowaniu mózg używa przede wszystkim kory przedczołowej. Jej praca wymaga nieproporcjonalnie dużo glukozy i tlenu. Gdy wykonywane przez nas zadanie jest proste, działanie mózgu jest praktycznie automatyczne i zużywa on przy tym mało energii. Gdy robimy coś skomplikowanego korzystamy z pamięci krótkotrwałej i koncentracji, których przetwarzanie zużywa duże ilości zasobów.

Koncentracja nie może trwać wiecznie

Koncentracja nie może trwać wiecznie

Zrób przerwę

Kiedy zastanawiasz się co zrobić żeby się skoncentrować, odpowiedz sobie na następujące pytanie. Czy przypadkiem nie zdarza ci się pracować przez wiele godzin na pełnych obrotach? Niezwykle ważne jest robienie regularnych przerw. Gdy jesteś zmęczony trudniej jest się skupić i wolniej działasz. Krótkie przerwy są koniecznością. Róbcie je przynajmniej raz na godzinę. Koncentracja na jednej rzeczy, zadaniu nie trwa w nieskończoność, dlatego mądrze i samodzielnie decyduj gdzie ją kierujesz.

Trenuj koncentrację w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, w których cię najbardziej zawodziła

Wyluzuj, nie stresuj się

Stres nie jest twoim sprzymierzeńcem. Gdy się stresujesz nerwowo zaczynasz reagować na otoczenie. Pojawiają się negatywne emocje i trudniej jest ci jasno myśleć i być skoncentrowanym. W takich sytuacjach pomocne np. okażą się głębokie oddechy. Naucz się ćwiczeń medytacyjnych i relaksacyjnych. Zyskasz więcej kontroli nad swoim ciałem i nauczysz się rozluźniać, gdy tylko będziesz tego potrzebować. Łatwiej  wtedy poradzisz sobie z rozpraszaczami, skupisz się na zadaniu i unikniesz błędów. 

Ćwiczenia mózgu

Chcąc zrobić coś, aby się skoncentrować regularnie wykonuj ćwiczenia mózgu. W ciągu całego życia możemy pracować nad jego sprawnością. Ćwiczenia dla mózgu sprawią, że łatwiej zapamiętasz różne informacje i szybciej się będziesz uczył. W ten sposób również możesz nauczyć się osiągać stan koncentracji. Pomocne w tym będą np. zagadki logiczne krzyżówki i sudoku. Rozwiązując je trzeba wysilić mózg i skupić się na konkretnym zadaniu. 

Rób tylko jedną rzecz

Co zrobić żeby się skoncentrować? Bądź tu i teraz –  rób tylko jedną rzecz na raz

Rób tylko jedną rzecz

Choć tzw. Multitasking, czyli robienie wielu rzeczy na raz w ostatnich latach jest niezwykle modna, a nawet pożądana przez pracodawców. Miej świadomość, że nie ma czegoś takiego jak podzielność uwagi. Do czynienia mamy jedynie z szybkim jej przerzucaniem, a gdy to robisz tracisz sporo energii. Potrzebujesz około 10 minut aby ponownie osiągnąć stan skupienia.

Podczas prostych czynności twój mózg będzie w stanie poradzić sobie z nadmiarem bodźców. Jednak przy bardziej skomplikowanych czynnościach takich  jak rozwiązywanie problemów, uczenie się, analiza informacji potrzebne jest skupienie na jednej rzeczy. Podzielność uwagi jest mitem, działanie w ten sposób zmniejsza produktywność i zwiększa liczbę błędów.

Staraj się do obowiązków podchodzić z pasją

Kora przedczołowa w mózgu odpowiedzialna jest za analizę i planowanie. Gdy coś jest dla ciebie nowe, przyjemne i pasjonujące uaktywnia się dopamina, która ma korzystny wpływ na poziom koncentracji. Świetnie byłoby, gdybyś jak najwięcej rzeczy robił z pasją i działał zgodnie z życiowymi wartościami.

Co zrobić żeby się skoncentrować? Zadbaj o swoje zaangażowanie i motywację w szczególności do zadań, które uważasz za trudne lub monotonne. Kiedy powiążesz je z tym, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu, będziesz mógł robić to z pasją. Przydatne w tym będzie ci zadanie takich pytań jak:  Po co tak naprawdę to robisz? Dlaczego Ci na tym zależy?

Skoro wiesz już co zrobić żeby się skoncentrować, wciel tą wiedzę w życie. Nie przejmuj się, że nie zawsze ci to wychodzi, każdy ma czasem gorszy dzień.

Similar Posts