Co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg?
Boczna krawędź paznokcia wzrasta Ci pod skórę? Odczuwasz dyskomfort, a nawet ból, który utrudnia chodzenie? Koniecznie dowiedz się co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg.
Problem wrastających paznokci najczęściej dotyczy stóp i zazwyczaj dzieje się to w przypadku dużego palca. Jego paznokieć jest najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę. W takich sytuacjach warto szybko reagować, by nie narażać się na wystąpienie stanu zapalnego i ropni.
Przyczyny wrastających paznokci
Zanim przejdziemy do tego co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg, warto się zastanowić co może być tego przyczyną. Problem ten wcale może nie być tak oczywisty jak nam się wydaje.
Oto najczęstsze przyczyny wrastania paznokci:
- uraz spowodowany przez noszenie nieodpowiedniego obuwia (za ciasne, szczególnie te na wysokim obcasie)
- niewłaściwe obcinanie paznokci (nadmierne wycinanie jego bocznych brzegów, obcięcie zbyt krótko)
- skaleczenie w trakcie wycinania skórek, bądź obcinania paznokci
- pozbywanie się brudu spod paznokci przy pomocy ostrych narzędzi (np. nożyczek, pilnika)
- przytrzaśnięcie lub inny uraz
- grzybica
- długie palce u stóp
- deformacja stóp
- paznokcie rurkowate
- halluksy
- szeroka i zgięta ku dołowi płytka paznokci
- uwarunkowania dziedziczne do wrastania paznokci
- długotrwały ucisk na wał paznokciowy
- częste pocenie się nóg
- uprawianie sportu w nieodpowiednim obuwiu i z naciskiem na stopy (np. piłkarze, tancerze baletowi)
- choroby takie jak: zapalenie stawów, otyłość, zaburzenia krążenia lub problemy z układem odpornościowym
Objawy wrastających paznokci
W przypadku, gdy zastanawiasz się co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg, najlepiej reagować wraz z pojawieniem się pierwszych objawów:
- wbijanie się płytki w skórę
- miękka i opuchnięta skóra wokół paznokci
- ból, gdy naciskamy na paznokieć
- ból w trakcie chodzenia jak i nawet zakładania butów
- płyn surowiczy gromadzący się wokół palca
- ból, czerwona, mocno obrzęknięta skóra wokół paznokcia
- pieczenie samoistne – bez żadnego ucisku
- stan ropny
- krwawienia
- pęknięcia paznokcia
Co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg – domowe sposoby
Domowe sposoby na wrośnięty paznokieć można stosować wtedy, gdy problem nie jest jeszcze zbyt poważny. Jeśli sprawy posunęły się już za daleko, najlepiej udać się do specjalisty.
Przykładowe sposoby na to co zrobić w wrastającymi paznokciami u nóg:
- moczenie stóp w ciepłej wodzie – czynność ta wykonywana kilka razy dziennie nie tylko łagodzi stan zapalny spowodowany wrastaniem paznokci, ale zmniejsza też ból i obrzęk. Najlepiej moczyć stopy około 15 minut, 3-4 razy w ciągu dnia. Warto dodać do wody np. szare mydło, płatki mydlane lub sól.
- tamponada – zabieg ten można wykonać po wieczornej kąpieli lub po moczeniu stóp, ponieważ wtedy paznokcie są rozmiękczone i łatwo jest odchylić wrastającą część paznokcia. Wkładamy pod niego bawełniany wacik (między skórą a paznokciem). Można nasączyć go olejkiem drzewa herbacianego lub innym środkiem przeciwzapalnym. Tampon wymienia się co 2-3 godziny.
- okład z kurkumy – należy wymieszać pół łyżeczki kurkumy z odrobiną oleju. Zaaplikować na problematyczny obszar i owinąć bandażem lub ligniną. Kurkuma jest naturalnym środkiem antyseptycznym i przeciwzapalnym, dzięki czemu zapobiega infekcjom i łagodzi stany zapalne. Pomaga także zmniejszyć ból.
- okład z oliwy i olejku eterycznego – olejki z drzewa herbacianego, geraniowy, lawendowy, rumiankowy,jałowcowy, szałwiowy mają min. właściwości przeciwzapalne Przeciwbólowo działają olejek mietowy,lawendowy, rozmarynowy.
- moczenie w occie jabłkowym – miska ciepłej wody w połączeniu z 1/4 szklanki octu jabłkowego. Moczymy stopę z wrastającym paznokciem do 20 minut dziennie. Po namoczeniu dokładnie osuszamy stopę.
- moczenie w odwarze z kory dębu – 2 płaskie łyżki kory zalewamy 1 litrem zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem przez ok. 5 minut. Następnie odstawiamy na ok. 15 minut i przecedzamy. Jeszcze ciepły odwar wlewamy do miski.
Co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg, gdy na domowe sposoby jest już za późno?
W momencie, gdy problem z wrastającym paznokciem jest już zbyt poważny lepiej nie zwlekać i udać się do lekarza. Może to być lekarz rodzinny, dermatolog, choć stopami najlepiej zajmie się podiatra lub podolog.
Leczenie wrastającego paznokcia zostanie dobrane w zależności od poziomu zaawansowania dolegliwości oraz tego, czy wystąpiła infekcja bakteryjna. Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu będzie trzeba najpierw go zwalczyć.
Możliwe sposoby leczenia:
- rurki korygujące – zalecane są w przypadku niewielkiego stopnia wrastania paznokcia. Przed zabiegiem należy najpierw dokładnie oczyścić i zdezynfekować ranę, następnie usunąć wrastającą część paznokcia, nałożyć na jego brzeg naciętą rurkę i przymocować ją za pomocą specjalnej masy. Jeżeli ta metoda okaże się nieskuteczna lub jeżeli wrastanie paznokcia jest już zaawansowane, konieczne może się okazać założenie na paznokieć klamry.
klamra na wrastające paznokcie – zadaniem klamry jest przywrócenie paznokciowi prawidłowego kształtu i toru wzrastania. Niezależnie od materiału z jakiego będzie wykonana (plastikowe, metalowe) czy sposobu mocowania do płytki, jej zasada działania jest podobna, odciąga paznokieć „do góry”, przywracając mu pierwotną pozycję. - wycięcie wrastającej części – niestety w niektórych, szczególnie zaawansowanych lub zaniedbanych przypadkach, najskuteczniejszą metodą leczenia wrastającego paznokcia jest interwencja chirurgiczna. Polegająca najczęściej na wycięciu wrastającej części paznokcia wraz z macierzą oraz założeniu kilku szwów. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak po ustąpieniu znieczulenia mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które można skutecznie uśmierzyć lekami przeciwbólowymi.
- leczenie laserowe – wykonywane tylko w niektórych przypadkach wrastania paznokcia, najczęściej po nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych..
Co zrobić z wrastającymi paznokciami u nóg – lepiej zapobiegać niż leczyć
Podstawowym działaniem, który pomoże nam uniknąć wrastania paznokci, to dbanie o prawidłową higienę stóp i paznokci. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby:
- obcinać paznokcie, zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej, bez zaokrąglania, za pomocą obcinacza do paznokci lub nożyczek. Nie należy obcinać ich za krótko, ponieważ może to powodować zarastanie paznokcia naskórkiem.
- jeśli pracujemy w otoczeniu, w którym stopy mogą być narażone na urazy mechaniczne, warto nosić buty z metalową wkładką wokół palców
- brzegi płytki powinno się opiłować pilniczkiem
- twardy paznokieć, którego nie można obciąć, najpierw namaczamy w wodzie
- zmieniamy często skarpetki
- nosimy wygodne obuwie, nie za ciasne, z szerokimi noskami. Najlepiej chodzić na niskim obcasie, a jeśli nosimy wysoki obcas, to jak najczęściej staramy się zakładać obuwie z odkrytymi palcami
- staramy się zawsze utrzymywać stopy w czystości, i aby były suche