Co zrobić żeby pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Bukszpan marnieje, a Ty zastanawiasz się co się z nim dzieje? Winę za ten stan rzeczy najpewniej ponosi ćma bukszpanowa. Zatem co zrobić żeby pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Ćma bukszpanowa – warto poznać przeciwnika!

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, jednak do Polski trafiła z krajów europejskich takich, jak Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Szwajcaria, czy Włochy w 2012 roku. Tam dostała się wcześniej w wyniku importu bukszpanów.

Jak sama nazwa wskazuje ćmy te żerują na bukszpanach. Wyróżnić możemy formę białą (występuje częściej: ubarwienie białe, opalizujące z brązowym obramowaniem obu par skrzydeł) i brązową (odcień jasnobrązowy, z fioletowym połyskiem i białymi, półksiężycowatymi plamami). Jeśli zaniechamy zwalczania ich gąsienice potrafią w ciągu kilka tygodni objeść z liści i niezdrewniałych pędów całą roślinę doprowadzając do jej obumarcia.

Najgroźniejsze dla roślin są gąsienice, ponieważ osobniki dorosłe nie żerują na bukszpanach. Ich rola ogranicza się do rozmnażania i poszukiwania kolejnych roślin, które wyżywią kolejne pokolenia gąsienic. Ćmy w poszukiwaniu partnera i roślin żywicielskich potrafią przelecieć dystans około 10 km. Trudno zauważyć je na bukszpanach, ponieważ są aktywne nocą. Znacznie łatwiej zauważyć żerujące gąsienice. Zwłaszcza te starsze, tuż przed przepoczwarzeniem się. Wyrządzają wtedy na roślinach bardzo duże szkody.

Ćmy bukszpanowe pojawiają się zwykle na przełomie kwietnia i maja. Do jesieni wydają na świat 2-3 pokolenia. Zimują tylko młode gąsienice z ostatniego pokolenia owijając się w kokony o długości około 1 centymetra długości. Chowają się między dwoma liśćmi bukszpanu oplatając przędzą. To z nich na wiosnę wylatują ćmy.

Składane przez samicę jaja trudno jest zauważyć.Jasnożółte jaja o średnicy około 1 mm, zebrane są w grupach po 10-30 sztuk i przyklejane są na spodzie liści, często te w głębi krzewu. Okres larwalny to około 3-5 tygodni, jest to uzależnione od pogody.

Po wykluciu gąsienice ćmy bukszpanowej mają kolor zielony z brązowymi liniami wzdłuż ciała. Do ich przysmaków należą najmłodsze liście bukszpanu. Natomiast starsze gąsienice są ciemniejsze,ale też mają brązowe paski po bokach. Osiągają długość do 4 cm i są bardzo żarłoczne. Z niepohamowanym apetytem zjadają już nie tylko liście, ale też niezdrewniałe pędy bukszpanów. W końcu, po kilku tygodniach gąsienice przestają żerować opróżniając przewód pokarmowy. Przechodzą w stadium poczwarki. Najpierw są zielone, a potem brązowieją. Mają długość do 2 cm.

Objawy żerowania larw i gąsienic ćmy bukszpanowej:

  • objedzone, zaschnięte liście i pędy
  • gałązki roślin pokryte są przędzą, która przypomina pajęczynę
  • odchody gąsienic

Co zrobić żeby pozbyć się ćmy bukszpanowej, czyli skuteczne sposoby na ćmę bukszpanową

Chcąc skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową warto sięgnąć po kilka sposobów. Podejmując działania w tym zakresie od kwietnia do października.

  • Systematyczne przeglądanie bukszpanów – w celu znalezienia jaj, gąsienic lub kokonów z zimującymi ćmami.
  • Ręczne wyłapywanie gąsienic ćmy bukszpanowej – można je znaleźć zwłaszcza w głębi roślin.
  • Strząsanie gąsienic – potrząsanie krzewami sprawia że łatwiej jest zauważyć, zaczynają się wtedy wić i ruszać. Poprzez potrząsanie część z nich spada na ziemię. Większość z nich nie jest już w stanie wrócić na roślinę i umiera lub jest zjadana przez ptaki. Pod bukszpanem można też rozłożyć białe płachty agrowłókniny, z których się zgarnia gąsienice i niszczy.
  • Zmywanie silnym strumieniem wody – przy użyciu węża ogrodowego zmywa się gąsienice na ziemię, gdzie giną. Warto tę czynność powtarzać przynajmniej raz w tygodniu np. podczas podlewania. Strumien należy kierować do wnętrza bukszpanów.
  • Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową – służą do wyłapywania samców. Tym sposobem samiczki mają mniej partnerów i ogranicza to ich rozmnażanie. Ich jaja nie zostają zapłodnione.Pułapkę wywiesza się od połowy kwietnia do końca października. Po znalezieniu w pułapce choćby jednego martwego osobnika, należy natychmiast zastosować inne sposoby zwalczające tego szkodnika.
  • Naturalni wrogowie – początkowo ćma bukszpanowa nie miała ich w Polsce, na szczęście z czasem się pojawili. Należą do nich dziko żyjące ptaki takie, jak mazurki, sikorki bogatki, wróble, zięby. Warto więc zamontować budki lęgowe, by ściągnąć do ogrodu ptaki. Ćmą nie pogardzą też kury.
  • Opryski – najefektywniejsze rozwiązanie szczególnie przy dużej ilości bukszpanów. Najlepiej jest je wykonać rano lub wieczorem przy pochmurnej pogodzie lub tak, jak zaleca producent danego środka. W tym celu można zastosować środki biologiczne np. Lepinox Plus. Środek zawiera bakterie, które dostając się do przewodu pokarmowego gąsienic sprawia, że giną w ciągu 72 godzin. Bardzo dużą skutecznością cechuje się też chemiczny środek Mospilan 20 SP. Ten preparat również wnika w liście bukszpanu i gąsienice po zjedzeniu ich giną po kilku godzinach.

Jako, że gąsienice ćmy bukszpanowej nie poprzestają tylko na oszpeceniu rośliny, ale też przyczyniają się do jej całkowitego obumarcia warto reagować w porę, by nie stracić hodowanych przez lata bukszpanów. Dzięki zastosowaniu się do powyższych rad już wiesz co zrobić żeby pozbyć się ćmy bukszpanowej i z pewnością dasz radę je ochronić.

Czytaj także: Co zrobić wiosną w ogrodzie?